Reklam
Ağlamayan çalışma kampına

Ağlamayan çalışma kampına

Kuzey Kore’nin eski lideri için düzenlenen törene katılmayan ya da ...

12 Ocak 2012 - 00:00
Reklam

Kuzey Kore'nin eski lideri için düzenlenen törene katılmayan ya da içtenlikle ağlamayanların çalışma kamplarına gönderildiği iddia edildi.

HABERTURK.COM DIŞHABERLER SERVİSİ

Eski Kuzey Kore lideri Kim Yong İl'in ölümünün ardından düzenlenen törenlerde Korelilerin liderleri ardından döktükleri gözyaşı ve yas görüntüleri tüm dünyada takip edilmişti. 

AĞLAMAYANLAR ÇALIŞMA KAMPINA 
Bu görüntülerin, içtenlikten çok zorlamayla oluştuğu iddia edildi. Güney Kore'de yayın yapan Daily NK haber sitesi, yas törenlerine katılmayan ya da içten ağlamayan kişilerin 6 ay için çalışma kamplarına gönderildiğini iddia ettti. 

Kuzey Hamkyung'daki bir kaynağa dayandırılan haberde, yeni lider konusunda eleştiri yapanların da yeniden eğitim kamplarına gönderildiği ya da aileleriyle birlikte bkırsal alanlara sürüldüğü belirtildi.

ELDİVEN VE ŞAPKA YASAK
Geçen hafta da, yas törenlerine katılanların soğuğa rağmen eldiven ve şapka giymesinin yasaklandığını duyuran Daily NK haber sitesi, yas süreci boyunca ülkede "korku atmosferi" yaratıldığını da yazdı.

SABAH 7'DEN AKŞAM 7'YE PROPAGANDA
Haberde yer aln bir diğer iddia da, yeni Devlet başkanı Kim Yong Un için yapılan yoğun propaganda. Buna göre, ülkede sabah 7'den akşam 7'ye kadar yeni lideri öven söylevler yayınlayan araçlar kalabalık caddelerde turluyor.

ZORUNLU DERSLER
Siteye konuşan kaynak, her sabah ve öğleden sonra iktidar partisinin yeni yıla yönelik makalesi ile yeni liderin büyüklüğünü anlatan yazıların okutulduğunu anlattı. Bu çalışmaların okul ve fabrikaların yanısıra, parti üyeleri ile kadın ve gençlik kolları arasında da yapıldığını söyledi. Haberde, bu çalışmaların çok sıkı tutulduğu, bu nedenle çalışmaya katılanların akşam yorgunluktan bitkin düştükleri belirtildi.

Haberde, Kuzey Koreli yetkililerin yas törenlerine katılmayanların vurulması talimatı verdikleri de belirtildi.

Bu haber 1747 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkeli'de orman yangını
Türkeli'de orman yangını
Eski genel sekreter Alpay kalbine yenildi
Eski genel sekreter Alpay kalbine yenildi