Reklam
Farzdan öte farz

Farzdan öte farz

Ne yapsam da ibadetlerimden lezzet alsam? Ne yapsam da ömrümü daha verimli hale getirsem?

30 Mayıs 2011 - 16:33

 Ne yapsam da ibadetlerimden lezzet alsam?

 Ne yapsam da ömrümü daha verimli hale getirsem?

 Ne yapsam da tavır ve davranışlarımı dinim adına daha faydalı hale getirsem?

 Keşke dur durak bilmeden Rabbimi anlatabilsem, hem kendimi hem Ümmeti Muhammed’in imanını kurtarabilsem.

 Asırlar boyunca başta Peygamberlerin, Allah dostlarının hayatlarının biricik gayesi ve mefkûresi olan soruları acaba bizler kendimize sorduk mu? Bu, kendisi deva olan derdi kendimize dert edindik mi? İhlâslı olmak, hayatımıza Kur’an eksenli yön verebilmek, Allah’ın kelamını kendine meşgale edinebilmek her babayiğidin harcı değil. Onun içindir ki Mevla’mız “Sizden hayra çağıran, iyiliği emreden kötülükten nehyeden bir ümmet(topluluk)bulunsun.” buyuruyor.

  Ümmet üzerine farz-ı kifaye olan bu görevi Din Görevlilerimiz hem resmen hem kalben idame ettiriyorlar. Peki, şu anda ihlâsla görev yapan İmamlar olmasa veya İmamları yetiştiren İmam Hatip Liseleri olmasa ne olurdu? O zaman taassup, cahilane dindarlık, mezhep çatışmaları veya Allah korusun dinsizlik belası Ülkemiz üzerine kâbus gibi çökerdi. Rabbimizin ilk emri “OKU!” olmuş. Peygamberimiz de “Faydasız olan ilimden Allah’a sığınırım.” buyurmuştur. Öyleyse ilim öğrenerek tebliğ ve irşad vazifesinde bulunmak, bunu yapamıyorsak yapanlara destek olmak Farzdan da öte Ümmeti Muhammed’e farzdır.

  Cennet misal Türkeli’mizde Din Görevlilerimiz, bu sene içinde Kutlu Doğum, Siyer Yarışması, Münazara çalışması gibi değişik faaliyetlerle adını duyurmaya çalışan İmam Hatip öğrencilerine destek oluyorlar. Kendileri gibi veya kendilerinden daha iyi donanımlı bir İmam Hatip Nesli gözlüyorlar, öğrencilerin barınma, giyecek ve kırtasiye ihtiyaçlarını karşılayan bu gönül erleri can-ı gönülden bir “Allah razı olsun.” duasını hak etmiyorlar mı?

  Ömrümüze bereket, tavır ve davranışlarımıza ihlâs ve samimiyet katmanın yolu Allah için bir şeyler yapmaktan geçer. Gelin bizler de ilerde Allah’ın dinini anlatacak öğrencilerimize destek olan, bu uğurda hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan Derneğimize üye olarak destek olalım.

  Derneğimizin faaliyetlerini anlamak, bu gönül erleriyle tanışmak için 5 Haziran Pazar günü, saat 13.30 da METEM bahçesinde pilav gününde buluşalım. Siz dostlarımızın katılımıyla her yıl geleneksel olarak düzenlenecek bu günde sizleri aramızda görmek bize şeref verecektir.

  Sağ olsunlar gazete yönetimi bizim ricamızı kırmadılar ve bu köşeyi bundan sonra İ.H.L mezunlarının yazılarına ayırmaya söz verdiler. Bugünden sonra sizlerden gelecek yazıları,ibret verici kıssaları,başınızdan geçen ders verici olayları köşemizde paylaşmanızı istirham ediyorum.

  2 Haziranda idrak edeceğimiz Regaib Kandilinizi can-ı gönülden kutluyorum.Rağbet edilen şeylerin günden güne sefihleştiği şu dünyada Allah ve Resulüne rağbet etmeniz dileğiyle sizleri Allah’a emanet ediyorum.

Adnan İPEK

METEM Müdür Yardımcısı

1988 Kastamonu İHL Mezunu

İletişim Tel: 0534 234 31 04 - 0368 671 23 22

Dernek Bşk. 05436713279 - 05436349303

Bu haber 6360 defa okunmuştur.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkeli'ne yeni itfaiye aracı
Türkeli'ne yeni itfaiye aracı
Türkeli'de Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı
Türkeli'de Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı