Reklam
Filistin tanınmak için başvurdu

Filistin tanınmak için başvurdu

Mahmud Abbas, devlet olarak tanınma başvurusu yaptı

23 Eylül 2011 - 22:57
Reklam

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşerek, devlet olarak tanınmak için gerekli başvuru mektubunu sundu.

Birleşmiş Milletler'den bir sözcü, Ban ile Abbas'ın New York'taki BM merkezinde yaptıkları görüşmede sunulan resmi başvurunun BM Güvenlik Konseyi tarafından değerlendirileceğini, ancak bunun biraz zaman alacağını söyledi.

ABBAS'A ALKIŞ
Mahmud Abbas, Genel Sekreter Ban Ki-mun'a Filistin'in tam üyelik başvuru mektubunu sunduktan sonra 193 devletin temsil edildiği BM Genel Kuruluna hitaben yaptığı konuşmada, BM'nin Filistin'i artık bir devlet olarak tanıması gerektiğini söyledi.

''İsrail hükümetine ve İsrail halkına barış yapmak için elimizi uzatıyoruz'' diyen Abbas'ın konuşması sık sık salondan gelen alkışlarla kesildi.

Abbas, ''Halkımız barışçıl direnişini sürdürecek'' diye konuşan Abbas,İsrail'in yerleşim politikasının iki devletli çözüm şansını mahvedeceğini, bu politikanın Filistin Otoritesinin yapısını ve hatta varlığını da tehdit ettiğini ifade etti.

Abbas konuşmasında, BM Güvenlik Konseyinin başvurularını kabul etmelerini de isteyerek, Genel Sekretere sunduğu başvuru mektubunun kopyasını havaya kaldırarak salondakilere gösterdi ve yine büyük alkış aldı.

Mahmud Abbas'ın konuşmasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Genel Kurul salonunda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile birlikte dinledi.

İSRAİL "ÜZÜNTÜLERİNİ" DİLE GETİRDİ
İsrail, Filistin'in BM'ye yaptığı tam üyelik başvurusundan dolayı "üzgün" olduğunu bildirdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sözcüsü Gidi Shmerling, "bu başvurudan dolayı üzgün olduklarını, gerçek bir barışa giden tek yolun tek taraflı eylemlerden değil görüşmelerden geçtiğini düşündüklerini" söyledi.

HABERTÜRK

Bu haber 2303 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkeli'de 42 kişilik işçi alımı yapılacak
Türkeli'de 42 kişilik işçi alımı yapılacak
Sinop'ta o plaj karantinaya alındı
Sinop'ta o plaj karantinaya alındı