Reklam
İbadet mi? Çalışıyorum ya

İbadet mi? Çalışıyorum ya

HAKİKİ MÜMİN DÜNYASI İÇİN AHİRETİ, AHİRETİ İÇİN DE DÜNYASINI TERK ETMEYENDİR.HŞ.

12 Eylül 2011 - 20:08

CEHENNEM YAKMAZ…!

Müminin çalışması ibadettir. Ben namaz kılmam ama bak çalışıyorum, bu da ibadettir demek yanlıştır. Mümin hem namazını kılar hem de çalışır.
Kimseye muhtaç olmamak için çalışmak çok kıymetlidir. Peygamber efendimiz, Hz. Muaz ile müsafeha edip nasırlaşmış,toprak kokan,emek kokan o eli tutunca buyurdu ki:
- Ya Muaz, ellerin nasırlaşmış.
- Evet ya Resulallah, kazma elimde toprakla meşgul oluyor ve bu sayede çoluk çocuğumun nafakasını kazanıyorum.
Fahr-i kâinat efendimiz, Hz. Muaz’ı öpüp buyurdu ki:
- Bu eli Cehennem yakmaz.

Yine bir gün bir genç, sabah erkenden işine gidiyordu. Ashab-ı kiramdan bazıları, bunu uygun görmediler.Bu güç ve kuvvetini Allah yolunda harcasaydı daha iyi olurdu dediler.Orada bulunan Peygamber efendimiz buyurdu ki:
“Öyle söylemeyiniz! Eğer kimseye muhtaç olmamak, ana babasını ve aile efradını muhtaç etmemek için işine gidiyorsa, her adımı ibadettir. Eğer kazanacağı para ile öğünmek, keyf sürmek niyetinde ise, şeytanla beraberdir”buyurdu

Görüldüğü gibi bir müslümanın iyi niyetle çalışması da ibadettir. Namaza ne lüzum var, çalışmak da ibadettir demek çok yanlıştır. Namaz kılan, haramlardan kaçan kimsenin iyi niyetle çalışması ibadettir. Fakat hadisi şerif te de ifade edildiği gibi (oyun eğlence,zevk sefa,şerli yerlere sarf etme,aile ve çocuklarına harcamamak)ibadet değil şeytanın oyuncağı olmaktır.Hele Ramazan ayından sonra zincirinden boşanan şeytana maskara olmaktır.

Bu haber 8003 defa okunmuştur.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Köksal Şakalar'dan Türkeli ziyareti
Vali Köksal Şakalar'dan Türkeli ziyareti
Türkeli'de vatandaşlara Mevlana şekeri dağıtıldı
Türkeli'de vatandaşlara Mevlana şekeri dağıtıldı