Reklam
Ramazanda bağlanan şeytanlar

Ramazanda bağlanan şeytanlar

Ramazan ayı her yönüyle diğer aylardan farklıdır. On bir ayın sultanıdır.

23 Ağustos 2011 - 11:09

Onu diğer aylardan ayıran birçok sebepler vardır. Kur’an-ı Kerim’in o ayda indirilmeye başlaması, oruç ibadetinin ifa edilmesi, kadir gecesinin ramazan ayının içerisinde saklı olması, “İlk on gününde rahmet kapılarının ardına kadar açılması, ikinci on gününde insanların bağışlanması ve son on günün cehennemden kurtuluşa vesile olması,”  adeta şeytanın bağlanmasına, kötülükleri önermesinde işlevsiz kalmasına yol açmaktadır.

Sevgili Peygamberimiz “Ramazan ayı geldiğinde; cennet (Rahmet) kapıları açılır, cehennem kapıları kapatılır, şeytan da bağlanır” sözüyle, Ramazanda yapılacak ibadetlerin önemine dikkatlerimizi çekmiştir. Oruç ibadetiyle; yeme, içme, nefsanî duygulardan kendini alıkoyarak adeta melekleşen insanlar, dedikodu, gıybet, iftira, yalan, boş sözlerden de özenle uzak durmaya çalışırlar. Evler ve camilerde mukabeleler okunur, teravihler kılınır, itikâflara girilir, dualar yapılır, kadın, çocuk, genç, ihtiyar demeden camiler tıklım tıklım dolar. İçki, kumar v.b. kötü alışkanlıkları olan bireyler, ramazanda bu alışkanlıklarından uzaklaşır, yardımlaşmaların zirveye çıktığı, zekât ve sadakaların en fazla verildiği, yoksulların gözetildiği, iftar çadırları ve sofralarıyla toplumun birbirine kenetlendiği rahmet ayı ramazan, tüm bu güzellikleriyle şeytanın elini kolunu bağlamakta, işlevini tamamen kaybetmektedir. Biz bu güzellikleri yaşayarak gördüğümüz gibi, istatistik verileriyle de müşahede etmekteyiz. Ramazan ayında, televizyonlardaki programların manevi ağırlıklı olması, alkol ve zararlı alışkanlıkların azalmasıyla orantılı olarak; trafik kazaları, cinayetler, adam öldürme, ırza geçme, hırsızlık, kapkaç, soygun, rüşvet v.s. gibi birçok vakaların azaldığını görmekteyiz. Bu izlenimler, aynı zamanda, kendimizi muhasebe yapmamıza, maneviyatın artmasıyla orantılı olarak, kötülüklerin azalıp ramazanda yaşadığımız bu güzel kazanımların, diğer zamanlarda da devam ettirilmesi, kendimiz, ailemiz ve tüm toplumun maddi ve manevi yönde fikir üretmesi, söylem ve eylemleriyle güçlerini bir araya getirmelerine vesile olmalıdır.

Her insanın ömründe yaşadığı kadar ramazan vardır. Ramazanlar güzelliklerin sergilendiği vitrinlerdir. Dünyada adeta cenneti yaşamaktır. İnsanlık âleminden, bir süre de olsa koparak, melek gibi yaşamanın provasının yapıldığı zaman dilimidir. Şeytanları üzen, müminleri mutlu eden bulunmaz anlardır. İçerisinde maddiyatla elde edilmesi mümkün olmayan, ölçüsüz ödüllerin dağıtıldığı Kadir gecesi saklıdır. Ramazanda bağlayıp işlevsiz bıraktığımız şeytanlarımızı bir daha çözmeyelim. Bize kuracağı tuzaklara düşmeyelim. O’nu takip ederek, kendimize model almayalım. Ramazanı bir ay değil, ömrümüzün her anını ramazanmış gibi geçirelim. Kalbimizi güzelliklerle süsleyip, onu kirletecek her türlü kötülüklere kapatalım. Birbirimizi sevip sayalım. Ey Allah’ın sevgili kulları, gelin gerçekten canı gönülden kardeş olalım.

Selam ve dua ile...

Bu haber 8225 defa okunmuştur.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Köksal Şakalar'dan Türkeli ziyareti
Vali Köksal Şakalar'dan Türkeli ziyareti
Türkeli'de vatandaşlara Mevlana şekeri dağıtıldı
Türkeli'de vatandaşlara Mevlana şekeri dağıtıldı