Reklam
Sinop’ta faturalar yakılarak zamlar protesto edildi

Sinop'ta faturalar yakılarak zamlar protesto edildi

Eğitim-İş Sinop Şube Başkanı Celal Tuncay Şahbenderoğlu, “Eğitim emekçilerinin köle değil geleceğin mimarları olduğunun idrak edilmesini istiyoruz. Eğitim emekçileri olarak meslek onurumuzu geri istiyoruz” dedi.

25 Kasım 2021 - 01:10
Reklam

Eğitim ve Bilim İşgörenleri (Eğitim-İş) Sendikası Sinop Şubesi tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Uğur Mumcu Meydanında basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasında konuşan Eğitim-İş Sinop Şube Başkanı Celal Tuncay Şahbenderoğlu, son dönemde ülkemizde öğretmenlerin hak ettiği ilgi ve değeri görmediğini söyledi. 

 

Şahbenderoğlu; “Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri’nin kendisine verdiği “Başöğretmen” unvanını kabul etmesinin de yıldönümü olan 24 Kasım tarihi, 1981 yılından itibaren Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu vesileyle Başöğretmenimiz Atatürk’ü saygıyla anıyor, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyoruz.

Atatürk ulusal bütünlüğümüzün kurulmasında ve geliştirilmesinde, Türkiye’nin çağdaşlaşmasında en önemli görevi öğretmenlere vermiştir. O’nun; “Ulusları kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğitimciden yoksun bir ulus, henüz ulus adını alma yeteneğini kazanmamıştır” sözleri bunun en güzel örnekleridir.

Bugün ise Türkiye’de öğretmenlerin hak ettiği ilgi ve değeri gördüğünü, taleplerinin karşılandığını söylemek mümkün değildir” dedi.

ÖĞRETMENLERİN STATÜLERİ CİDDİ ŞEKİLDE GERİLEDİ

Son yıllarda öğretmenlerin yaşadığı sorunların daha da derinleştiğini belirten Eğitim-İş Sinop Şube Başkanı Celal Tuncay Şahbenderoğlu öğretmenlerin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük haklarının da ciddi şekilde gerilediğini söyledi.

 Şahbenderoğlu; “Muhalif ve örgütlü öğretmen devletin gözünde sakıncalı görülmekte; öğretmenin mesleki ve demokratik haklarını savunacağı örgütlenme hakkı engellenmekte; kendisini daha da yetiştirecek ve toplumda saygınlığını sürdürecek maddi olanaklardan yoksun bırakılmaktadır. Eğitimi bilimsel ve laik özünden koparmaya çalışan siyasi kadrolar, eğitimi çökertirken öğretmeni de ezmektedir.

Öğretmenlerin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları, AK Parti iktidarı döneminde ciddi şekilde gerilemiştir. Eğitim sisteminde yaşanan köklü değişiklikler, 4+4+4 gerici eğitim yasasıyla Öğretim Birliği’ne vurulan darbe, okul dönüşümleri, siyasi kadrolaşma, yandaş yönetici atama gayreti, eğitimin dini referanslara göre şekillendirilmek istenmesi, okullarda yaşanan şiddetin artması, ihraçlar ve açığa almalar, sürgünler, sözleşmeli ve güvencesiz istihdam uygulamalarıyla öğretmenlerin yaşadığı sorunları daha da derinleştirmiştir.

Ülkemizdeki eğitim ve bilim emekçileri, OECD ülkeleri arasında ekonomik, sosyal ve özlük haklar açısından son sıralardadır. Geçtiğimiz yıllar içinde eğitim ve bilim emekçilerinin aldıkları maaşlar, rakamsal olarak artmış gibi görünse de enflasyon nedeniyle insanca yaşam seviyesinden daha da uzaklaşmıştır. Satın alma gücü düşen öğretmenlerimizin yarısından fazlası ancak ek işler yaparak geçinebilir hale gelmiştir. Seçim boyunca hükümetin dilinden düşmeyen 3600 ek gösterge konusunda da hiçbir adım atılmamıştır” diye konuştu.

MESLEK ONURUMUZU GERİ İSTİYORUZ

Meslek itibarı zayıflatılan ve statüleri düşürülen öğretmenlerin, çok kolay bir şekilde tehdit edilmiş ve şiddete maruz kaldığını ifade eden Eğitim-İş Sinop Şube Başkanı Celal Tuncay Şahbenderoğlu, eğitim emekçileri olarak meslek onurlarını geri istediklerini söyledi. 

Şahbenderoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Bizler eğitim emekçileri olarak; insanlık onuruna yaraşır bir ücret alıp, insanca yaşamak istiyoruz. Söz verilmesine rağmen yaşama geçirilmeyen 3600 ek gösterge hakkımızı istiyoruz. Eğitim çalışanları arasında ayrımcılık yaratacak uygulamalara son verilmesi istiyoruz. Ek ders ücretlerimizin emekliliğe sayılmasını talep ediyoruz. Eğitim emekçilerinin köle değil geleceğin mimarları olduğunun idrak edilmesini istiyoruz. Sadece öğrencilerimiz ve kendimiz için değil ülkemizin geleceği için laik, bilimsel, adil ve kamusal eğitim istiyoruz. Eğitim kurumlarımızın personel ihtiyacının, hükümetin ekonomi ve eğitimde din eksenli politikaları ile değil nesnel ve bilimsel kriterlerle belirlenmesini talep ediyoruz. Yeterli sayıda öğretmen ve yardımcı personel istihdam edilmesini istiyoruz. Öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçecek önlemler alınmasını talep ediyoruz.

Her şeyden önemlisi meslek onurumuzu geri istiyoruz. Tüm eğitim emekçilerinin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, daha güzel günler için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz”.

Basın toplantısı ardından Şanbenderoğlu yanında getirdiği faturaları yakarak yapılan zamları protesto etti.

Kaynak: Vitrin Haber
Bu haber 432 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İYİ Parti Türkeli İlçe Başkanlığında
İYİ Parti Türkeli İlçe Başkanlığında "Yılmaz" dönemi
Türkeli'de ekmek fiyatlarına zam
Türkeli'de ekmek fiyatlarına zam