Reklam
Haydin misafirliğe
Abdullah KURU

Abdullah KURU

Haydin misafirliğe

27 Eylül 2019 - 22:22

İnsan bazen kalabalıklardan kaçıp tenhalığı, yalnızlığı seçer. İzini kaybettirmek ister. Kafasını ve ruhunu dinlemek ister. Başka mekan, başka ortam ve topluluk vecemiyet arar. Ama o aradığı yer, aradığı kimseler, kalmak ve olmak istediği mekan neresidir?
Stresten, yalnızlıktan, kalabalıktan, gürültüden, hır gür ortamından kaçmak istediğinde insanın en iyi ve güvenilir limanı ve barınağı, sığınağı, kendini emniyette hissetttiği, kimsenin karışmadığı, ötelemediği, itelemediği, sevip saydığı bu korunaklı yer neresi olabilir ki? Elbette Allah’ın evi!
Uzaklaşırken ben çarşıya gidiyorum, işe gidiyorum, ofise gidiyorum bağa, bahçeye, çarşı, kahvehaneye gidiyorum dense hep endişe edilir. Acaba başına bir hal gelir mi, birileri dalaşır, bulaşır mı diye hep düşünülür.
Ama “Ben camiye gidiyorum” dendiğinde kimse giden için bir endişe duymadığı gibi, giden de mutlu ve huzurlu, geridekilerde memnun  olurlar. Kimsenin gözü arkada kalmaz, acaba başına bir hal gelir mi?, ne zaman gelecek?, niye gitti?, nereye kayboldu?, ne gereği vardı? demez.
Çünkü bilir ki onun gittiği yer bellidir, kutsal mekandır, iyilik yeridir, kötülük beklenmez. Çünkü bilir ki; camii ibadettir, camii eşitliktir, camii medeniyettir, camii sanattır, cami birliktir, camii sığınmaktır, camii sohbettir, camii ilimdir, camii sevgidir, camii tevekküldür, camii arınmaktır, camii anlamaktır, camii kötülüğe frendir, camii feyizdir,cl camii gönüllere şifadır, camii tevhid yeridir, camii Hakk’ın davet yeridir.

Onun için Camii diğer mekanlara benzemez. Oraya gamla giren, sürurla çıkar, günahla giren afla çıkar, kirle giren nurla çıkar. Camide olan kimse Allah’ın davetlisi ve misafiridir. Ev sahibi ise misafirini ikramsız komaz. Öyleyse haydin misafirliğe.

Bu yazı 11011 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar