Reklam
 • Reklam
İyilerin suskunluğu
Abdullah KURU

Abdullah KURU

İyilerin suskunluğu

07 Haziran 2018 - 10:45

Hayat olumlu ve olumsuz şeylerle, güzel ve çirkin işlerle, faydalı ve zararlı meşguliyetlerle mücadele alanıdır. İlk insandan itibaren ona yüklenen misyon iyiyi, güzeli ve faydalı olanı hakim kılma görevidir. İnsanın fıtratında var olan hayır ve şer işleme kabiliyetini hayırdan yana yani kötüleşme, şeytanlaşmaya karşı iyi ve melekleşme vasıflarını ön plana çıkarma gayretidir. İyi insanın, iyi bir kulun kötü gidişata dur demesi, hayasız akıntıya dur demesi, akıntıya karşı duruşu onun en erdemli davranışıdır. İnsanlığı zarara uğratan, ona adeta cehennemin yolunu açan bu akıntılar, adeta bir çiban, habis bir ur gibi insanca ve islamca yaşamı bozan, perişan eden bir akıntıdır. Gönlünü, gayretini, azmini "bu hayasızca akın"a karşı veren kimsenin şu mücadele alanı ne çetindir.

Bu kişi:

-Günah akıntısına karşı durur.-Yalan akıntısına karşı durur.

-Çirkin ve kötü duygulara karşı durur. -Gıybet akıntısına, haksızlık ve zulum akıntısına karşı durur.

-İsraf akıntısına, tembellik akıntısına, kin, haset fesat akıntısına karşı durur.

-Öfke, hırs, kin akıntısına, düşmanlık akıntısına karşı durur.

-Darp, cinayet, cinnet, katillik akıntısına karşı durur. -Haram, faiz akıntısına, ırz ve iffetsizlik akıntısına karşı durur.

-Taciz, tecavüz, zina akıntısına, necaset ve pislik akıntısına karşı durur. -Aldatma, kayırma, kaytarma akıntısına akıntısına karşı durur.

-İnançsızlık, ibadetsizlik akıntısına, ahlaksızlık, edepsizlik akıntısına karşı durur.

-Sevgisizlik, saygısızlık akıntısına, bencillik, enaniyet, egoistlik akıntısına karşı durur.

-Torpil, rüşvet akıntısına, karşı durur.

-Küfür, hakaret, sövme akıntısına, çalma, çıldırma, dolandırma akıntısına karşı durur.

-Acımasızlık, merhametsizlik akıntısına, utanmazlık, arsızlık akıntısına karşı durur.

-Uydurma, şarlatanlık akıntısına, süizan, süistimallik, ihmalkarlık akıntısına karşı durur.

-İhanet ve hainlik akıntısına, vurdumduymaz, umursamazlık, sorumsuzluk akıntısına, vefasızlık, ilgisizlik akıntısına, kadirşinasızlık akıntısına karşı durur.

-İşgal, sömürü akıntısına, beleşcilik, hazır yeme akıntısına karşı durur.

-Hak yeme, haram yeme, öç alma akıntısına karşı durur.

-Küçümseme, hakir ve hor görme akıntısına, alay etme, küçük düşürme akıntısına karşı durur. Daha nice sayabileceğimiz sosyal düzeni felç eden bu vasıf ve fiiliyata iyiler dur demedikçe, safını, tarafını belli etmedikçe dünyamız, sosyal hayatımız ve şahsi yaşantımız huzur bulmayacak, kan ve gözyaşı bitmeyecektir. Peki kötülükler iyiliklere neden galip gelir? Cevabı Hz. Mevlana'dan alalım; "İyilerin suskunluğu kötülerin hakimiyetini sağlar". Ve cihat ruhunun yokluğu tabii ki. Dünya; iyi ve kötüleri beraber içinde taşıyan bir gemidir. Kötülerin gemiye zarar vermek için gemiyi delmelerine iyilerin ses çıkarmaması, karşı koymaması top yekün fesada ve iflasa neden olan bir ihmaldir, tufandır, batıştır vesselam.

Bu yazı 4361 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Muhterem DEMIREL
  2 yıl önce
  Tesekkurler guzel yazi
 • Abdullah
  2 yıl önce
  Yüreğine kalemine sağlık duyarlılığın memleket ve islami meselelerine bu kadar hassas olman ve ele alman çok güzel bir hareket Allah yardımcın olsun

Son Yazılar