Reklam
Orucu bozan ve bozmayan durumlar
İsa YAMAN

İsa YAMAN

Orucu bozan ve bozmayan durumlar

25 Mayıs 2018 - 15:34

Unutarak yiyen ve içen kişinin orucu bozulur mu? Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Peygamber Efendimiz (s.a.s), konuyla ilgili olarak şöyle buyurmuştur: Oruçlu kimse oruçlu olduğunu unutup da yediği ve içtiği zaman orucu bozmayıp tamamlasın! Çünkü o oruçluya ancak Allah yedirmiş ve içirmiştir’. (Buhari,Savm,26) Hatta unutarak yiyip içen kişi, yaşlı, hasta, zayıf ve oruç tutmaya kuvvet getiremeyecek durumdaysa onu gören kişi oruçlu olduğunu hatırlatmamalı, oruç tutmaya gücü yetiyorsa hatırlatmalıdır.

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı? Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile yıkamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz. Bununla birlikte diş macununun, misvak parçalarının veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur.

 Kalp Hastalarının Dilaltına Koydukları Hap Orucu Bozar mı?  Söz konusu hap ağız içinde emilip yok olduğundan mideye bir şey ulaşmamaktadır. Bu itibarla, dilaltı hapı kullanmak orucu bozmaz. (Din İşleri Yüksek Kurulu 22.09.2005 Tarihli karar.)

Anjiyo Yaptırmak Orucu Bozar mı? Anjiyo, dar veya tam tıkalı damarların balon ya da stent denilen özel araçlarla tekrar açılması demektir.  Dolayısıyla yemek ve içmek anlamı olmadığı için, oruç bozulmaz.

Astım Hastaların kullandığı Sprey Orucu Bozar mı? Nefes açıcı sprey kullanmak zorunda kalan astım hastası oruç tutmaya bilir. Daha sonra iyileşince tutamadığı günleri kaza eder. İyileşme ümidi kalmamışsa, o takdirde tutamadığı günler sayısınca fidye verir. Bir Fidye, Ramazanda bir kişi için verilen bir fitre miktarıdır. Ancak, Nefes darlığı dışında oruç tutmaya engel başka sağlık problemi bulunmayan astım hastaları soluk almayı rahatlatacak spreyi ağızlarına püskürterek oruç tutabilirler. Bu sprey orucu bozmaz.

Yıkanmak Orucu Bozar mı? Ağız ve Burundan su girip sindirim cihazına ulaşmadıkça oruçlu kimsenin yıkanması orucuna zarar vermez. Nitekim Hz. Aişe ve Ümmü Seleme validemiz, Hz. Peygamber Efendimizin Ramazanda imsak tan sonra yıkandıklarını haber vermişlerdir. Bu itibarla, ağız ve burundan su kaçırmamak şartıyla oruçlu kişi yıkanabilir.(Fetavay-i Hindiye,11, 199)

Denize girmek Orucu Bozar mı? Ağız ve Burundan su kaçırmamak şartıyla denize girmekle oruç bozulmaz. Fakat denize giren kimse, yüzme esnasında gelen dalgalar karşısında veya başka bir şekilde su yutabilir ki bu ihtimal çok yüksektir. Bu itibarla oruçlu iken denize girmekten kaçınmalıyız.

Saç Bakımı ve Saç Boyama Orucu Bozar mı? Oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Saç boyamak ve saç bakımı bunların kapsamında olmadığından dolayı orucu bozulmaz.

Kulak Damlası, Göz Damlası ve Burun Damlası Orucu Bozar mı? Bunların hiç biri orucu bozmaz.

Diş Tedavisi yaptırmak Orucu Bozar mı? Oruçlu bir kimsenin morfinli veya morfinsiz olarak dişlerini tedavi ettirmesi veya çektirmesi orucu bozmaz. Ancak tedavi esnasında kan veya kullanılan maddelerden herhangi bir şeyin yutulması ise orucu bozar.

Şeker Hastalarının kullandıkları İnsülin İğnesi Orucu Bozar mı? Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Şeker hastalarının kullandıkları insülin iğnesi bu nitelikte olduğu için orucu bozmaz.

Oruçlu iken Kan vermek ve vücuda Kan almak Orucu Bozar mı? Oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz. Vucuda kan almak ise, beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar.

Aşı olmak veya İğne Yaptırmak Orucu Bozar mı? Oruç; yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmakla bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar ve iğne yaptırmak orucu bozmaz. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç gününe gün kaza edilir.

Oruçlu kimse abdest alırken hataen boğazına Su kaçırsa Orucu Bozulur mu? Hanefi Mezhebine göre bozulur ve yalnızca kazası gerekir. Şafi mezhebine göre ise orucu bozan bir işi gerek hataen gerekse unutarak yapmakla oruç bozulmaz.

Bu yazı 6187 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • şenol şentürk
    1 yıl önce
    bu cehalet bu saçmalık bitsin artık.. orucunuzda namazınızda haccınızda yerin dibine batsın.. cehaletin karanlığında tükeneceksiniz.

Son Yazılar