Reklam
Kürşad ve 40 çerisi
Koray Kıvanç ÇELEBİOĞLU

Koray Kıvanç ÇELEBİOĞLU

Kürşad ve 40 çerisi

20 Temmuz 2017 - 14:45

''Madem ki unuttunuz Kürşad adlı Çeriyi hatırlatırız yine yağmur kokan o geceyi''

          Göktürkler yaklaşık 10 yıldır Çin esaretindeydiler ve toplum olarak asimile olmaya başlamışlardı. Türkler, 5000 yıllık tarihinde esir düşmeye hiç alışık değillerdi. Asya topraklarının bozkır göçebeleri Türkler, uluslarına ve özgürlüklerine çok bağlıydılar. Esir olarak geçen yıllar artık çileye dönmüş, yeniden bir devlet kurmak isteyen Türkler bir başkaldırma başlatmışlardı.

          Bir kahraman Türk yiğidi ve yanında 40 çerisiyle beraber hayatları pahasına bağımsızlıklarını ilan etmeye, Türklük ruhunu yaşatmaya and içmişlerdi. Kürşad, Çin ordusunda subay, Türk soyunun en büyüğüydü.

          Kahraman yiğitlerin planına göre; Çin hükümdarını Ötüken'e kaçıracaklar ve karşılığında, Çin'e esir düşenler ve Çin himayesinde topraklar geri istenecek, esirler arasında bulunan Urku-Tigin de yeni kurulacak olan devletin hükümdarı olacaktı. Bu tamamiyle Kürşad'ın fikriydi ve böylelikle kendi arka planda kalacak ve başkaldırmanın milli bir eylem olduğu vurgulanacaktı.

 “Kim derdi ki Kür Şad, kemikle etti,

O bir kişi değil, o bir devletti.

Bayraktı, vatandı, bir özge candı,

Tepeden tırnağa kıpkızıl kandı.”

HÜSEYİN NİHAL ATSIZ

          Çin hükümdarı Tay T-sung, geceleri kılık değiştirerek geceleri halkın arasına karışıyor ve sokaklarda gezdiği yiğitlerimiz tarafından biliniyordu. Yiğitlerimiz hükümdarı bu şekilde esir etmeyi planlıyorlardı fakat, o gece yağan yağmur yüzünden Çin hükümdarı o gece sokağa çıkmamıştı. Planın ortaya çıkmasından çekinen Kürşad ve 40 çerisi, o gece Çin sarayını basmışlardı. Amaçları, hükümdarı saraydan kaçırmaktı. Savaş daha sarayın kapısında başlamıştı, yüzlerce Çin askerini öldüren yiğitlerimizin sayı olarak az olmaları ve verilen şehitler yüzünden geri çekilmek zorunda kalmışlardı. Geri çekilen yiğitlerimiz, Kürşad'ın komutanlığında Vey nehrine doğru ilerlemişlerdi. Amaçları Vey nehrini geçip, kutsal başkent sayılan Ötüken'e at koşturmaktı. Fakat yağan yağmur nehiri taşırmış, sular köprüyü aşmış, köprü sular altında kalmıştı. Yiğitlerimiz karşıya geçememiş ve kanlarının son damlalarına kadar savaşmış ve orada şehit olmuşlardı.

          Kürşad ölmüş, fakat attan düşmemişti. Ölmüş fakat YENİLMEMİŞTİ.

          Bu baskın Türk tarihine altın harflarle yazılacaktı. Bu baskından sonra Türk ulusunun vatanına, milletine, bayrağına ve bağımsızlığına sahip çıkma fikrinin yayılmasına bu fikrin yüceltilmesinde öncü olacak ve baskın sonrasında Çin esaretinde bulunan diğer Türk devletleri de başkaldırılara başlayacak ve 682 yılında 2. Göktürk Devleti'nin kurulmasına öncülük edeceklerdi.

''Çin'de kırk çeriyle ihtilâl yapan kimdi?

Peki o uslanmaz kan hangi bedende şimdi?.'

          İşte asıl merak edilen, anlatılmak istenilen olay burada. Kahramanlıklarla dolu bir geçmişe sahip Şanlı Şerefli Türk Milletinin asil evlatları, kahramanları, yiğitleri neredeler?

Bu yazı 2644 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Kök Kağan
    11 ay önce
    Yazıyı Arap hayranlarının dikkatlice okumasını tavsiye ederim. Özünü bilin, sizi asimile eden yaygın zihniyetle demokratik yollarla mücadelenizi verin.

Son Yazılar