Reklam
Sağlıklı bir gelecek hakkımızdır
Misafir Kalemler

Misafir Kalemler

Sağlıklı bir gelecek hakkımızdır

29 Kasım 2017 - 18:22

Dünya çapında diyabet sıklığının artışına farkındalık oluşturmak için, Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 1991 yılında 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak belirlenmiştir. Her yıl bu tarih için bir tema belirlenmektedir. Bu yıl belirlenen Dünya Diyabet Günü teması ‘’Kadınlar ve Diyabet” olup sloganı ’Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımız’’dır. 

Diyabet ya da halk arasında bilinen adıyla Şeker Hastalığı vücudumuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin üretememesi ya da ürettiği insülinin etkili bir şekilde kullanılamamasına bağlı gelişen ve yaşam boyu süren kronik bir hastalıktır.

Diyabette Mevcut Durum:

Diyabet hastalığına yakalanmış 199 milyonun üzerinde kadın bulunmaktadır. Bu sayının 2040 yılına kadar 313 milyona yükseleceği tahmin edilmektedir.

Sayıları dünya çapında 60 milyonun üzerinde olan diyabetli her beş kadından ikisi üreme çağındadır.

Diyabet küresel olarak kadınlarda dokuzuncu ölüm nedenidir ve yılda 2,1 milyon ölüme neden olmaktadır.

Tip 2 diyabetli kadınlar, diğer kadınlara göre 10 kat daha fazla koroner kalp hastalığı geçirmektedir.

Diyabetli kişilerde sıklıkla;

Aşırı susama ve su içme,

Sık sık idrara çıkma,

Kilo kaybı, aşırı iştah ve çok yeme,

Bulanık görme, halsizlik

Cilt enfeksiyonları, iyileşmeyen yaralar

      İri bebek doğumu yapılması, belirtileri görülebilir

Diyabetin erken tanısı için taramalar yapılması ve erken tanı ile komplikasyon risklerinin azaltılması önem taşımaktadır. Tip 2 diyabetli bireylerin büyük çoğunluğu uzun süre hastalığın farkında olmadan yaşamaktadır.  Diyabette tanının gecikmesi demek, tip 2 diyabetli bireylerin komplikasyonlardan en az biri ile karşılaşması anlamına gelir. Birçok ülkede diyabet; körlük, kalp damar hastalıkları, böbrek yetmezliği ve alt ekstremite (ayak-bacak) ampütasyonunun (kayıp) en önemli nedenidir.

Diyabeti tedavi ve kontrol edebilmek için; beslenmenin yeterli ve dengeli yapılması, sürekli ve düzenli egzersiz, yaşam alışkanlıkların değiştirilmesi, düzenli ilaç kullanımı gereklidir.

TÜRKELİ TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ

Bu yazı 2641 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar