Reklam
Hanımların Efendisi Hz. Fatıma (r.a)
Muhterem DEMİREL

Muhterem DEMİREL

Hanımların Efendisi Hz. Fatıma (r.a)

08 Şubat 2017 - 10:58

Hz. Fatıma, Peygamber Efendimizin (s.a.s) kızlarının en küçüğü Hz. Ali' nin (r.a) eşi Hasan ve Hüseyin'in biricik anneleri ve ona en sevgilisi olup annesi Hz. Hatice validemizdir. Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa'dan (s.a.s) sonra vefat eden en son çocuğudur.

Hz.Fatıma nur yüzlü olup mübarek yüzü ay gibi parladığından "Zehra" lakabı ile anılmışır. Hz. Aişe "Ben karanlık gecede Hz. Fatıma'nın yüzünün nuru (aydınlığı) ile iğneye iplik geçirirdim." demiştir. Bir rivayete göre, hayız ve nifas görmediği için kendisine Zehra lakabı verilmiştir. Onun için bir vakit bile namazının vaktini geçirmemiştir.

Lakaplarından biri de kesilmiş manasına gelen Betül'dür. Dünya'dan kesilip, daima Hakk'a yöneldiğinden Fatıma Betül denilmektedir.

Hz. Aişe (r.a) anlatıyor:

"Bir gün Resulullah'ın (s.a.s) yanında oturuyorduk. Hz. Fatıma geldi, yürüyüşü tıpkı Resulullah'ın (s.a.s) yürüyüşü gibiydi.

Resulullah (s.a.s) ona, "Merhaba ey kızım" diye iltifat ettikten sonra yanına oturtup, kulağına bir şeyler söyledi. Hz. Fatıma ağladı. Resulullah (s.a.s) tekrar bir şeyler söyledi, Hz Fatıma güldü.

Ben, 'Resulullah'ın söylediği ne idi ki önce ağladın sonra güldünüz?' diye sordum.

"Resulullah'ın sırrını kimseye ifşa etmem (yani söyleyemem)" dedi.

Resulullah (s.a.s) ahirete irtihal ettikten sonra tekrar sordum ve şöyle dedi:

'Birincisinde Cebrail (a.s) Kur'an-ı Kerim'i talim için senede bir defa gelirdi, bu sene iki defa geldi, öyle zannediyorum ki ecelim yakındır. Ehli beytim içinde de bana ilk önce sen kavuşacaksın ve ben sana güzel selef olacağım' buyurdular.

Ben de ağladım. İkinci defasında: "Ey Fatıma! Sen bütün alemlerin kadınlarının efendisi olmaya razı değilmisin?" buyurunca da sevinip güldüm" buyurdular.

Peygamber Efendimiz (s.a.s) "Kim Fatıma'yı razı ederse, beni razı etmiş, beni razı eden de Allah'ı razı etmiş olur" buyurmuştur.

Hz. Peygamber'in (s.a.s) Hz. Fatıma'ya olan sevgisi anlatılmayacak derecede idi. Resulullah (s.a.s) "Fatıma benim bir parçamdır" diye buyurduğu, yola çıktığında Hz. Fatıma'nın evine uğradığı ve döndüğünde de ilk uğradığı evin onun evi olduğu nakledilir. Hz. Fatıma Hz.Ali'nin (r.a) eşidir. Resulullah (s.a.s) Ali (r.a) olmasaydı, Fatıma ya eş bulunmazdı diye buyurmuştur. Hz. Fatıma, Resulullah'ın (s.a.s) ahirete irtihalinden 6 ay sonra, hicretin on birinci senesi, Ramazan ayının 3. günü Salı gecesi vefat etmiş ve onun vasiyeti üzerine geceleyin gizlice defnedilmiştir. Allah ondan razı olsun.

Bu yazı 3381 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar