Reklam
Orucun hikmetleri
Muhterem DEMİREL

Muhterem DEMİREL

Orucun hikmetleri

29 Mayıs 2017 - 11:10

İslam binasının ana direklerinden birisi de oruç ibadetidir. Farziyeti kitap, sünnet ve icma ile sabittir. Hicretin ikinci yılinda farz kılınmıştır. Cenab-ı Allah, Kur'an-ı Kerim'de mealen "Ey iman edenler, sizden evvelkilere farz kılındığı gibi oruç sizede farz kılındı. Ta ki oruç sayesinde fenalıklardan korunasınız" (1) buyurmuştur.

Allah-u Teala'nın biz kullarına olan emir ve yasaklarında bir çok hikmetler vardır. Bir kere bu emir ve yasakların inananlar için bir takım yararlarının olduğu muhakkaktır. Zira Allah-u Teala, insanlara manasız ve faydasız hiç bir teklifte bulunmaz. Ayrıca orucun farz kılınmasında insani, ahlaki, içtimai, ruki ve sıhhi olmak üzere maddi ve manevi pek çok hikmetler vardır.

Peygamberimiz (s.a.s), "Oruçlu bir kimse yalan ve yalancılıkla iş yapmayı terketmezse, yemeyi içmeyi bırakıp aç durmasın; Allah nezdinde hiçbir kıymeti yoktur." (2) buyurmuştur.

Allah-u Teala'nın kimsenin ibadetine ihtiyacı yoktur. Yaptığımız ibadetlerin hepsi dünya ve ahiretteki saadetimiz içindir. Allah'ın bütün emir ve yasakları insanlar için bir rahmettir. Bunlardan başka orucun diğer faydalarını da şöyle açıklayabiliriz:

*Oruç, nefis ve irade terbiyesinde çok mühim rol oynar. Oruç sayesinde insanda sabır ve tahammül gücü kuvvetlenir.

*Sıhhi bakımdan da orucun bir çok faydaları vardır. Hastaların çoğuna ilk tavsiye edilen şey perhizdir. Tıp ilerledikçe, orucun faydaları daha da iyi anlaşılmaktadır.

*Oruç kalpte incelik, vicdanda duyarlılık meydana getirir. Bu sayede fakirlerin, yoksulların hallerini düşündürerek insanda yardımlaşma hissini uyandırır. Böylelikle müslümanlar arasında sosyal dengenin sağlanmasına yardım eder.

*Kin, nefret ve bencillik gibi duyguları yok eder. Emniyetçe tutulan istatistiklere dikkat edilirse, zabıta vakalarının en az olduğu zamanlar, Ramazan aylarıdır.

*Orucun faziletindeki hikmetlerin, insanlara ve cemiyetlere sağladığı faydalar göz önüne alınacak olursa oruç, Allah'ın insanlara büyük bir ihsanıdır. Onun için dinen bir mazeret olmadıkça mutlaka oruçlarımızı tutmalıyız.

Allah-u Teala, cümlemizi orucun feyzi bereketinden yararlananlardan ve bayramı da huzur ve sükunet içinde geçirenlerden eylesin.(AMİN)

Bu yazı 2902 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar