Reklam
  • Reklam
Biz ve Ramazan
Zahir KELEŞ

Zahir KELEŞ

Biz ve Ramazan

11 Mayıs 2019 - 12:33

Sevgili ve kıymetli okurlarım;

Mübarek Ramazan-ı Şerif'inizi tebrik ederim. Bizi bu mübarek aya kavuşturduğu için Rabbimize hamd-ü senalar olsun. Bir sonraki ramazana kavuşmak dileklerimle, hepinize merhaba.

Değerli kardeşlerim, Ramazan ayı mübarek bir aydır, mümin ve müslümanların imtihan ayıdır, nefisle, mideyle, varlıkla, yoklukla imtihan ayı, tövbe ayıdır yani alabildiğine yemek yemek, mideyi hergünkünden daha fazla şişirip, alabildiğine geniş sofralar donatıp, binbir çeşit yemekler yapıp, asıl ihtiyacı olanları değil de mevki makam sahiplerine, mal mülk sahiplerine, sözde ikram adına şaşalı, gösterişli büyük sofralarda israfı bol iftarlarla oruç tutmak değil, bir yanda Dünya'nın dört bir tarafında yiyecek bir lokma ekmeği olmayan müslümanlar, bir yanda israfı bol sofralar, ramazan mideyi az yemekle terbiyeye, nefisi ayaklar altına alma ayıdır. Arayıp, fakir fukara bulup, gerçek ihtiyaç sahiplerine ikramda bulunmaktır. Ramazan, hoşgörü ayıdır, iyilik yapmak, kötülüklerden, günahlardan kurtulma ayıdır. Ramazan günah konuşup, günah işleyen insanlardan, gıybetten, küfür etmekten, hasetten, kibirden kurtulma ayıdır. Ramazan tam bir mü'min şuuruyla Allah'a (c.c) teslim olma ayıdır. Bütün mü'minler olarak ümmet olma, birlik olma ayıdır.

Sevgili kardeşlerim, Ramazan ayı Kur'an ayıdır, tövbe ayıdır, israf, ziyafet ve gösteriş ayı değildir. Yüce Allah (c.c) Bakara suresi 168. ayetinde şöyle buyuruyor; "Ey insanlar, yeryüzündeki şeylerden helal, temiz olanlarını yiyiniz ve şeytanın adımlarına tabi olmayınız. Şüphe yok ki o sizin için açık bir düşmandır." Başka bir ayette, "Yiyin için ama israfla etmeyin." (Araf 31.) Başka bir ayette, "Onlar, harcadıklarında ne israf ne de cimrilik edenlerdir. Onların harcamaları, bu ikisi arası dengeli bir harcamadır." Evet! Bir de hadis boyutu var. Peygamberimiz (s.a) şöyle diyor; "Yiyip, için, giyinin ve tasadduk edin, fakat israf etmeyin." Başka bir hadiste, "Canının çektiği ve arzu ettiğin her şeyi yemen de şüphesiz israftır." (İbn-i mace)

Evet değerli ve kıymetli kardeşlerim, israftan, haramdan, günahtan uzak durmak suretiyle gerçek ihtiyaç sahiplerine, muhtaçlara fakirlere kucak açıp, onları kucaklamak mantığıyla bir Ramazan yaşayalım. İnşallah bu mübarek ayın kıymetini bilelim. 11 aydan daha kıymetli kadir gecesini hakkıyla idrak edelim, ibadetlerimizi dolu dolu yaşayalım, kurtuluşa erenlerden olalım inşallah. Müslümanlık mertebesini aşıp, mümin olalım, insanlara iyiliği anlatıp, kötülükten men edelim. Dinde zorlama yoktur bahanesine aldanıp kötülüklere, zulümlere, haksızlıklara karşı susmayalım. Müslümanın müslümana nasihati, ikazı, uyarısı haktır. İncitmeden, kırmadan, darıltmadan uyarmak Hakk'a, hakikate davet etmek bir görevdir. Unutmayalım dinde zorlama inanmayan biri için geçerlidir, inanan biri için değil. Bu zorlama elbetteki mütevazılık içinde ve nasihat anlamını taşımalı. Unutmayalım müminler Allah (c.c) yeryüzündeki halifeleridir ibadet ve duaların kabulü, niyazıyla bir dahaki Ramazanda buluşmak ümidiyle esenkalın.

Allah'a emanet olun.

Bu yazı 1619 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar