Reklam
  • Reklam
Ensar ve muhacir
Zahir KELEŞ

Zahir KELEŞ

Ensar ve muhacir

08 Aralık 2018 - 17:45

Bismillahirrahmanirrahim. Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.

Sevgili kardeşlerim, değerli ve çok kıymetli okurlarım. Uzun zaman oldu yazmadım, hayat ve dünya meşguliyeti bazen insanı öyle yoruyor ki, insan başka birşeylerle meşgul olamıyor.

Sevgili kardeşlerim, seçtiğim başlık, dağılan keşmekeş herkesin birbirinden öcü görmüş gibi kaçtığı, islam aleminin kardeşlik, dostluk anlamında yitirdiği değerleri kaybettiği, dostluğu ve Allah'ın (c.c) emri olan ancak, "Müminler kardeştirler" ayetinden uzaklaşmasının zararları ve manevi anlamdaki kopuşlardan kaynaklı değerlendirme yapalım istedim.

Ümmetin bir bütün olarak düştüğü durum, Allah (c.c) "Kardeş olun, hepiniz Adem'densiniz. Adem'se topraktandır." ayeti Allah Rasulü (s.a.v) "Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız. İman etmedikçe de cennete giremezsiniz" hadisinden de baz alınca, bu ayet ve hadislerin neresindeyiz müslümanlar olarak, neredeyiz müminler olarak, ne yapıyoruz biraz düşünelim istedim.

Sevgili kardeşlerim, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimiz, Mekke'den Medine'ye, zalim ve kafirlerin şerrinden, zulmünden hicret edince, Medineli 70'e yakın müslüman, onlara kucak açtı. Evini, sofrasını, gönlünü açtı. Bundan kaynaklı "Ensar" dediler onlara, kardeşti Ensar, samimi, imanlı ve sadece Allah rızasını kazanmak için sevabını ondan umarak herşeyini paylaştı. Ensar muhacirdi, Mekke'den gelenlerin hiç birşeyleri yoktu. Zulümden, adaletsizlikten, haksızlıktan kaçıp, onları koruyacaklarına söz veren Akabe biatından sonra yollara düşüp, muhacir olarak Medineli Ensar kardeşliğine doğru yaklaşık 15-20 gün yürüyerek gittiler. Bayram etti Medineli Ensar, müminlerin önderi Peygamberi Allah Rasulü, Mekkeli müminlerle onlara gelmişlerdi. Açın kapıları, kurun sofraları, açın yüreklerinizin en derin hücrelerini, koyun muhacirleri oraya, kardeş olmaya, kucaklaşmaya gelmişler, bizden başka nereye gideceklerdi ki. Ha birde Hristiyan olan Habeş Kralı Necaşi'ye sığınanlar vardı. O da korudu, kolladı müminleri, kafir ve zalim Ebu Cehil'lere teslim etmedi. "İstediğiniz kadar kalabilir ve siz istemedikçe kimse sizi buradan gönderemez" demiştir ki Necaşi Hristiyandı. Ensar ve muhacir dayanışması, Mekke'nin fethedilip, İslam şeriatı kurulan kadar bütün cihadlar birlikte yapılmış, omuz omuza, gönül gönüle tek lokma dahi paylaşılmıştır. Şimdi düşünecek olursak ve "Elhamdüllillah bende müslümanım", "Bizde  müslümanız" diyorsak, gerçek Ensar ve muhacirlerin neresindeyiz? Ne yaptık veya yapıyoruz? Adem ve Havva'dan olan biz müminler, müslümanlar olarak hangimiz, hangimize içten sarılıyor, kucaklaşıyoruz? Köylere, kasabalara bölündük, sonra şehir şehir ayrıştırıldık, sonra gruplara bölündük, sonra haritalar çizildi, ülkelere ayrıldık. Sonra birileri Miammar oldu, zulme uğrayan, sonrasında doğu Türkistan, sonra Afganistan, Pakistan sonra Libya, Irak sonra Suriye. 70 yıldır Filistin, onunla beraber Çeçenistan daha ismini sayamadığım nice ülkeler. Mümin ve müslümanlar olarak, zulüm, adaletsizlik ve haksızlıklardan dolayı Dünya'nın dört bir tarafına yayılmıştır ve müslüman müslümana değil, gayri müslümana muhtaç hale gelmiş. İslam alemini Mekke'nin, Medine'nin yetimi yapan kraliyet ailesi Amerika'ya sizi korusun diye verdiğiniz 1 trilyon doların, 1 milyar dolarını Filistin'e, Suriye'ye harcasaydınız da, tek koruyucu kollayanın Allah (c.c) olduğunu bilseydiniz. Neredesiniz, sahte cennet ilan ettiğiniz Dubai, Arap dolar milyarderleri, neredesiniz Amerikanın İsrail'in, İngiliz'in av köpekliğini yapan sözde müslümanlar, emperyalist, siyonist köpeklere uşaklık eden islam ümmetinin hainleri, ne çabuk unuttunuz gerçek cennetin güzelliklerini, ne çabuk unuttunuz cehennem ateşinin şiddetini, unutmayın Allah (c.c) vadi haktır ve birbirini seven Allah için kardeş olan müminler için cennet, fitne ehli kafir ve zalimleri dost edinenler içinde cehennem vardır ve yaşasın zalimler için cehennem.

Evet kardeşlerim, üstünlük ırktan, renkte kavimde meşrep veya şunda bunda değil, üstünlük takvadadır, yani Allah'a bağlılıkta, sadakatte ona olan teslimiyettedir. Şunuda unutmamalıyız, Allah (c.c) rızasını kazanmak için kafir ve zalimlere, münafıklara rağmen mümin ve müslümanlar olarak kardeş olmalıyız.

Bu yazı 2027 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar