Reklam
  • Reklam
Gitme ne olur
Zahir KELEŞ

Zahir KELEŞ

Gitme ne olur

23 Haziran 2018 - 12:25 - Güncelleme: 04 Temmuz 2018 - 14:24

Bismillahirahmanirrahim. Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.

Sevgili okurlarım, geldi ülkemizi, şehrimizi, ilçemizi, köyümüzü, hanemizi şad eyledi neşe, hoşluk, güzellik, mutluluk, sevinç, huzur, bereket getirdi bize hayata bakışımız değişti iyilikler için yarıştık, camilere doluştuk, birbirimize tebessüm, güler yüzlerle baktık komşumuza, akrabamıza, yoksula, fakire ikramlarda bulunduk. Hayırda yarıştık, heryeri iyimserlik kapladı, birbirimizi arayıp sorar olduk, sılayı rahim ettik, bereket kapladı yeryüzünü, sen gelmiştin, hoş gelmiştin, şehri ramazan, yemek içmek eğlence değil, Kur'an ruhuyla bakan, fırsat bilip, ibadet ve dualarda bulunan, dolu dolu seni yaşayana ne mutlu rahmet getirdin. Cihana bereket ve rahmet doldu, insanlar merhametle yaklaştı biribirilerine, sevgi saygıyla yaklaştı, dost oldu, kardeş oldu, ortasında bereket oluştu. Paylaştı herkes sofrasını, yemeğini, lokmasını, ne güzeldi paylaşmak, bölüşmek kalabalıklarla akraba eş dost bir arada iftar etmek ve sonuna yaklaştık dedik. Kur'an ayı merhamet, rahmet, bereket ayı bu ayda inmişti, Kur'an bu ayda oku demişti. Allah peygamberine bu ayda gelmişti, peygamberlik bu ayda alemlere rahmet olarak ilan edildi. Muhammed Mustafa (s.a.v) Kadir Gecesi vardı bu ayda bin aydan daha hayırlı mağfiretti, sonu af olunmaktı, sonunda müjde vardı, dolu dolu yaşanıp, Allah (c.c) medet umarak, ‘imdat’ dileyerek eller semaya açılıp, kalpten gelerek içinden belki birdaha ki Ramazan’a Kadir Gecesi’ne erişemem, af dileyip, tövbe edemem diyerek af, mağfiret, rahmet dileyip tövbe edip, tertemiz yeni bir hayata imanlı, inançlı, ibadet ve itaat dolu yeni bir yaşama merhaba diyene ne mutlu. İşte bütün bunları ramazanla yaşayan bir ay dolu dolu ibadet eden mümine ne mutlu bu mübarek ayı eğlence, yeme içme ayından ziyade ibadet ayı olarak değerlendirenlere selam olsun.

Hüzün gelir, hasret olur özlem duymaya başlar müminler müslümanlar. Daha gitmemişken ramazan, daha bir kaç günü kalmıştır birlikte yaşanacak. Ama gidecek korkusu sarıyor mümini içten içe, korkmaya başlıyor gidecek bir yıl, sonra gelecek ve ben ya olacağım ya olmayacağım, içimden “Ne olur gitme kal, sen gidersen ne yaparım ben, sen gidersen rahmet, bereket, güzellikler, merhametler, iyimserlikler, güzellikler, muhabbetler, paylaşmalar gidecek. Sen gidersen yeryüzüne inen rahmet, bereket gidecek. Sen gidersen gene dünyevi telaşla başlayacak, gene cennet kapıları kapanıp, cehennemlere rağbetler artacak. Günahların azaldığı hanemizde, köyümüzde, ilçemizde, ilimizde, ülkemizde hatta dünyamızda günah işleme yarışları başlayacak. Gitme ne olur kal, kal diyeceğim ama Allah (c.c) koydu yasa bu, kanun bu, senede bir defa onbir ayın sultanı olarak gelir kendini gösterir. Rahmet bereket ve mağfiret olarak yaşanır ve gidersin dedim ya ne mutlu ramazanı dolu dolu dostça yaşayana, ne mutlu bir sene sonrasını hasretle bekleyene, ne mutlu tövbe edip bir daha tövbesini bozmayanlara, ne mutlu kadir gecesini kurtuluş sayanlara, ne mutlu günahlara, hatalara, yanlışlara, ibadet ve itaatsizliklere son verip, gerçek bir mümin, müslüman gibi yaşayanlara. Elveda şehri ramazan, elveda dilerim yüce Rabbim mümin müslüman ve yeryüzü mazlumları olarak bir sene sonraki ramazana imanlı ibadet ve hayırlarla bizi eriştirsin dilerim unutmayız, dilerim. Bu mübarek aydaki yaşadıklarımızı sene içersinde de yaşar, yüce mevlanın lütfüna mazhar oluruz.

Bir daha ki ramazana kardeşliğe, dostluğa, kavuşmak dileklerimle. Allah’a emanet olun. Kurtuluş islamda, dönüş Allah’adır mümin müslüman Kur'an’a göre yaşayandır. Ne mutlu Müslümanım diyene Allah’a emanet olun.

Bu yazı 2626 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar