Reklam
İnsanlığın korona ile imtihanı
Zahir KELEŞ

Zahir KELEŞ

İnsanlığın korona ile imtihanı

07 Ekim 2020 - 18:27

Bismillahirrahmanirrahim! Sevgili mümin, müslüman, mazlum ve mustaazaf kardeşlerim, sıkıldığınızda aklınıza kabir alemini getirin, bu kadar rahatlık ve geniş alan içersinde, evlerinizde, çoluk çocuğunuzun içinde, televizyon ve internetin karşısında pijamalarınızı veya eşofmanlarınızı giyip, günde 2 veya 3 defa sofralarınıza oturup, 3-5 çeşit yemek yiyip, oh! deyip, sırtüstü uzanıp, keyif yapmanıza rağmen, sıkılıyorsanız, ah! of! ediyorsanız, birde konacağınız kabristanı düşünün. 2x1 metre bir alan içersinde dünyada yaşadığın bu zevk'i sefanın hesabını nasıl vereceksiniz? Hiç getiriyor musunuz aklınıza? Oranın şu an yaşadığınız bu kocaman alana karşı ne kadar daracık olduğunun hesabını hiç yaptınız mı?

Sevgili kardeşlerim, olduğumuz halde veya halin içersinden Rabbimin haberi vardır ve biliyor da. Ona hamdedip, şükür etmekten, sabretmekten, eşi, dostu, akrabayı arayıp, sorup, birbirimizle helalleşip, dua etmekten başka bir çaremizin olmadığını unutmayalım. Hayır da, şer de Allah'tandır. Tedbirimizi alacak, takdiri Allah'a bırakacağız. Bu yaşadıklarımızdan ders çıkarıp, hak ve hakikate dönecek, sığınılacak tek limanın Kur-an, İslam ve Rabbimiz olduğunu hiç ama hiç unutmayacağız.

Sevgili kardeşlerim, başımıza gelen bu felaketlerin sebebi, yine biz insanlarız. Çünkü; haşa Allah kuluna zulüm etmez, kötülük dilemez ve vermez. Ta ki insan kendi kendine zulm eder ve kötülüğü kendi elleriyle kendisi getirir başına veya başlarımıza.

Değerli dostlar, zalim ve kafirlerin insanlığa, mazluma olan zulmü arşa erişti. Sözde müslümanların bu zulümlere sessiz kalışının bir bedeli olmalıydı. Yani mazlumun dünyasında kıyametler koparken, zalimler rahat edememeliydi, etmemeli de. Unutmayalım! zulme sessiz kalmak zalimliğin eseridir.

Sevgili kardeşlerim, Yunus'u (a.s) getirin aklınıza, balığın karnında, Eyüp'ü (a.s) getirin aklınıza derde reva bırakılmış halini, İbrahim'i (a.s) düşünün ateşe atılışını getirin aklınıza, Musa'yı (a.s) düşünün Firavun'un sarayında Firavun'a karşı yetiştirilip Firavun'u mağlup edişini düşünün. Onlar Allah'tan istedi, Allah'a sığındılar, Allah ta onların dualarını kabul etti. Şimdi de sıra bizde, bu bir imtihan alanıdır. Sabredeceğiz, hamdedeceğiz, paylaşacağız ve bölüşeceğiz. Hellaleşip, bol bol Kur'an okuyup, biribirimize dua edeceğiz. Bu yaşanılanlardan gözle görülmeyen bir virüse karşı insanlığın nasıl mağlup olduğunu düşünün. Dönün, dönelim Hak ve hakikat limanına. Kur’an’a, İslam’a, Allah’a sığınalım unutmayalım! Ölüm var, cehennem var, cennet var. Dileyelim ki, Rabbim bizlere cenneti versin. Ümmet olalım, kardeş olalım ve unutmayalım! Ancak müminler kardeştir, unutmayalım! Birbirimizi sevmedikçe iman etmiş olmuyoruz. İman etmedikçe de cennete giremiyoruz.

Kardeşlerim sabır, tevekkül, teslimiyet ve yalnızca Allah'tan dilemek kurtuluş yoludur. Şu boş zamanları; namaz kılıp, Kur'an okuyup, zikir ve dualarla dolduralım, unutmayalım! Dönüş Allah’adır. Ondan geldik ve ona döndürüleceğiz! yâ Râb! Bizi, ailemizi, mümin, mazlum ve müslüman kardeşlerimizi, her türlü kötülükten, hastalıklardan, fenalıklardan, görünen ve görünmeyen kötülüklerden sen koru ve bizleri ümmet olup, topluca senin ipin olan Kur'an’a sarılanlardan eyle, Amin. Saygılarımla, Allah’a emanet olun.

Bu yazı 2255 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • ümit ÖZCAN
  2 hafta önce
  Müslüman tam olarak nasıl olmamalıdır bu yazıda görüyoruz yine yeniden. Yine müslümanı kafasını kuma gömen ilimden bilimden bihaber, düşünmeyen ve üretmeyen olarak tarif eden bir yazı. Halbuki islam denge dinidir, “Hiç ölmeyeceğini zanneden biri gibi çalış, yarın ölecek biri gibi de tedbirli ol.” (Câmiu’s-Sagîr, II/12, Hadis No:1201) hadisi sadece bir örnek. Söylenecek çok söz var; özetleyeyim; yahudinin istediği müslüman tipi ilimden, bilimden uzaklaşmış üretmeyen tam olarak yukarıda bu yanı eksik kalmış kafasını kuma gömmüş müslüman tipidir. Rica ediyorum daha fazla yazmayınız, kendinizi geliştiriniz, kafanızı kumdan çıkartınız..
 • Zahir keleş
  2 hafta önce
  Sevgili kardeşim tamda senin dediğini yaptım ona göre yazdım sanirsam yazımın içeriği dünya muslumanlarinin uyanmasına ümmet olmasına ve tek kurtuluşun Allaha sığın maka olduğunu vurgulamak kafayı kuma gömmek se islamdan kur andan sünnetten uzak yaşamanın adı ne olur bilemiyorum neyse eleştirinin için tşk ederim Allaha emanet olun

Son Yazılar