Reklam
  • Reklam
Zafer 1453 ile geldi
Zahir KELEŞ

Zahir KELEŞ

Zafer 1453 ile geldi

07 Haziran 2018 - 10:40

Bismillahirahmanirrahim.  Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.

Sevgili ve kıymetli okurlar, bu tarihi bir çoğumuz biliyoruz, bilmeyenlerimiz için İstanbul'un fetih tarihidir. Kostantiniyenin İslambul'a yani İstanbul'a dönüştüğü tarih islamın zaferi. Gerek peygamberimiz döneminde, gerekse peygamberimizden sonra olsun defalarca fethi istenmişse de başarılamamıştır. Hatta peygamber efendimizi evinde misafir eden Ebu Eyyub El-Ensari Hazretleri'nin iştirak edip, 100 yaşına yakın olmasına rağmen peygamber efendimizin; İstanbul'u feth eden komutan ne güzel komutan, İstanbul'u fetheden asker ne güzel asker" sıfatına layık olmak için sahabenin katıldığı bir savaşa katılmış, nitekim hastalanıp İstanbul'da vefat etmiştir. Rivayete göre buraya defnedilmesini vasiyet eder, nedeni ise; bir gün müslümanlar toplanır peygamberimizi evinde misafir eden Ebu Eyyüb El-Ensari Bizans'ın ayakları altındadır. "O mübarek orada oldukça İstanbul Bizans'ta kaldıkça bize rahat yok" deyip, İstanbul'u fethederler düşüncesiyle İstanbul'a defnedilmeyi vasiyet eder, şanlı islam tarihine karadan gemileri yürütmek suretiyle kazanılan zafer iman gücüyle Bizans'ın surlarını paramparça eden zafer "Ya ben İstanbul'u alacağım ya da İstanbul beni" diyen 21 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet Han'ın zaferi bütün cihana fethiyle, fetihten sonraki islam adaletiyle zaferden zafere koşulan, her gittiği yerde ve aldığı topraklara islam adaleti götüren Osmanlı'nın şanlı kahraman, imanlı komutanı Fatih Sultan Mehmet Han o dönem başlar büyük zaferler kazanılmaya, o dönemlerde yazılır koca koca destanlar, o dönemlere yönelik anlatılır kahramanlıklar ve biz onların Yavuz'ların, Kanuni'lerin, Fatih'lerin Çanakkale Şehitleri'nin torunları o günleri düşünüp Fatih'in Bizans'tan kurtardığı İstanbul'un bugün ahlaken ve kültürel olarak geldiği durumuda göz ardı etmemeliyiz. Şanlı tarihimizde bizi asla yenememiş haçlı zihniyeti, içimize fitne sokmak suretiyle aynı asrı saddette olduğu gibi içimizdeki zayıf ve iradesizleri kulanarak ve kendilerine benzetmek suretiyle yavaş yavaş bölüp parçalamaya çalışmışlar ve çalışıyorlar. Biz Fatih'in nesli olanlar, fitne ve yobazlık, ihanet ve hainlik peşinde olmayanlar olarak o gün olduğu gibi bugünde mücadeleye devam edeceğiz, ediyoruz ve etmeliyiz. Her ne kadar Fatih'in ve neslinin kan ve can vererek aldıkları bu topraklara manokyan zihniyeti dönem dönem hakim olmaya çalışmışsa da hatta birbirlerine madalya dahi takdim etmişlerse de imanlı, şerefli milletimiz içimizdeki hainlere rağmen bunlara fırsat vermemiştir ve vermeyecektir.

Sevgili kardeşlerim, tarih tekerrürden ibarettir, herşey aslına rücu edecektir. Biz de nereden geldik, nasıl geldik, ne yaptık, ne yapmalıyız diye oturup biraz düşünmeliyiz, o kahraman dedelerimize layık olma adına kendimize gelmeli, özümüze dönmeliyiz. Bizi ahlaken ve kültürel olarak giyim, kuşam, eğitim ve yaşam olarak kendilerine benzetmek isteyen manokyan ve haçlı zihniyetini ayaklarımızın altına alıp, biz olmalıyız, öz olmalıyız bir ve güçlü olmalıyız. Şunu bilmeliyiz ki Allah (c.c) bir ayeti kerimesinde; "O zalimler, o kafirler sizi dininizden çıkarıp kendilerine benzetmedikçe sizinle dost olmazlar" mantığıyla hareket edip, kendimizi hesaba çekip, nereden nereye geldiğimizi oturup düşünmeliyiz. Gençliğin her biri bir fatih, kadınlarımızın her biri bir nene hatun, yaşlılarımızın herbiri Ebu Eyyüb El-Ensari olacaki, biz de Fatih'in ve Selahaddin'in torunları olduğumuzu unutmayacağız ki düşmanlar ve hainler bizden korksun. Unutmayın zafer bizimdir ve zafer yakındır.

Bu kitaplar Fatih'tir, Selim'dir, Süleyman'dır. Şu mihrap Sinanüddin, şu minare Sinan'dır. Haydi artık uyuyan destanını uyandır.!

Bilmem, neden gündelik işlerle telaştasın Kızım, sen de Fatih'ler doğuracak yaştasın.!

Delikanlım, işaret aldığın gün atandan yürüyeceksin... Millet yürüyecek arkandan ! Sana selam getirdim Ulubatlı Hasan'dan.

Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın; Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın.!

Bırak, bozuk saatler yalan yanlış işlesin! Çelebiler çekilip, haremlerde kışlasın! Yürü aslanım, fetih hazırlığı başlasın...

Yürü, hâlâ ne diye kendinle savaştasın? Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın.! Allah'a emanet olun.

Bu yazı 2408 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • HALİT TEMTEK
    2 yıl önce
    1453 Zafer tarihidir peygamberimizin müjdesine mazhar olmuş atam Fatih Sultan Mehmet bize bu aziz memleketi armağan etmiştir 600 küsür yıl tüm dünyaya adalet kelimesini gerçek anlamda öğreten Osmanlı Padişahları ile övünüyoruz Rabbim mekanlarını cennet eylesin

Son Yazılar