Kıbrıs Barış Harekatı şehidimiz: Türkelili Kemal Ünal

Kıbrıs'ta Türklerin Rumlar tarafından uğradığı baskı ve zulmün önüne geçmek ve Ada'da barış ve huzuru tesis etmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı'nın üzerinden 48 yıl geçti.


Kıbrıs Barış Harekatı şehidimiz: Türkelili Kemal Ünal

1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı'nda şehit düşen Türkelili hemşehrimiz Kemal Ünal'ın acı haberi o gün kısa zamanda Kayabaşı Köyü'ne gelmiş, 7-17 yaş arasındaki gençlerin abisi, büyüklerin evladı, Kayabaşı'nın efendi genci, köyün en tahsillisi "Lise Mezunu" Kemal Ünal'ın acı haberi köye karabulut gibi çökmüştü.

Şehit Kemal Ünal Çavuş'a tüm Sinop il ve ilçelerinde ağlanmış, Türkeli ilçemizde bir sokağa şehidimiz Kemal Ünal'ın ismi verilerek, ismi ebedi olarak gönüllerde yaşatılmıştı.

Günün anısına, şehidimizin annesine yazdığı son mektubu sizlerle paylaşmak istiyoruz:

"Sevgili Anacığım, şuanda şiddetli savaşın tam ortasındayım, sağımdan, solumdan ve üzerimizden yağmur gibi kurşun geçiyor. Mevziden kafamı kaldırdığımda kurtulma şansımız yok. Anne, 3 metre solumda, 4 metre ilerimde bir arkadaşım vuruldu, başını bana doğru çevirdi ve "Beni kurtarın, yanıyorum, ölüyorum" diyerek can çekişiyor, ama elimizden bir şey gelmiyor. Onu kurtarmaya siperden kalktığımızda işimiz bitik. Anneciğim; Zaten benim buradan sağ kurtulmam imkansız, eşime söyle hayatta olan çocuklarımla doğacak çocuğuma iyi baksın. Doğacak çocuğa erkek olursa benim adımı koysun. Anneciğim, sakın benim için ağlama. Ben şunu çok iyi biliyorum ki sen "Şehit Annesi" olacaksın. Anneciğim, bilemiyorum bu mektup sizlere ulaşır mı? Mektup size ulaştığında belki benim şehit olduğum haberini alacaksınız. Anneciğim, işte yeni bir şehit verdik hemen yakınımda. Benim mangamdan Gümüşhaneli bir er "Çavuşum vuruldum" diye bağırıyor. Ölüm sıra ile değil derler ama burada sıra ile. Kahpe düşmanın kör bir kurşunu belki bana da isabet edecek. Anacığım, hiç insan ölümü çağırır mı? Sen bana söylemiştin ya, "Ben seni vatan için büyüttüm, Peygamber ocağına gideceksin. Sağ salim gelirsen görevini yapmış bir delikanlı yada şehit olursan en yüksek mertebeye ulaşırsın" demedin mi anneciğim? İşte anneciğim, senin o son sözün varya, oğlun artık Şehit Kemal Ünal olarak anılacak; ama sende yüksek bir mertebeye ulaşacaksın ve "Şehit Annesi" olacaksın, sana şehit annesi diyecekler.

Sevgili Anacığım, belki bu mektup son mektubum olabilir. Hem koklar, hem de hatıra olarak sakla emi Anacığım. Kemal Çavuş."

Kıbrıs Barış Harekatı'nda şehit düşen askerlerimize ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kahraman gazilerimizi şükranla anıyoruz.