Sinoplu balıkçılar törenle denize açıldı

Denizlerde av yasağının sona ermesi ile birlikte Sinop'ta balıkçılar 1 Eylül itibariyle Vira Bismillah diyerek denize açıldı.


Sinoplu balıkçılar törenle denize açıldı

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan'da başlayan yasak dönemi 1 Eylül itibariyle sona erdi. Türkiye’nin önemli balıkçılık kenti Sinop’ta, balıkçılar av yasağının kalkması ve sezonunun başlamasıyla "vira bismillah" diyerek denize açıldı.

Sinop iskelesinde düzenlenen törene katılan protokol, balıkçılara bol ve bereketli bir sezon geçirmeleri dileğinde de bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından halk oyunları ve havai fişek gösterileri gerçekleştirildi. İl Müftüsü Mustafa Düzgüney tarafından dua edilmesi ve kurban kesiminin ardından balıkçılar denize uğurlandı. Balıkçılar ile birlikte denize açılan protokol, bir balıkçı gemisinde birlikte dümene geçti. 

Törene; Vali Erol Karaömeroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, Sinop İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Ferhat Kuran, Belediye Başkanı Barış Ayhan, Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, Sinop Tarım İl Müdürü Fatih Önlem,, Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Turhan Öztürk, kamu kurum ve kuruluş amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.