Biz daha bir adım atmadan, adım atılmaya başlandı

Türkelili gurbetçi, Uluslararası Hak Arama Derneği Başkanı Şirvan Ünal, geçen hafta gazetemiz aracılığıyla ilçemizin ortak sorunları için Türkeli'den Sinop Valiliği önüne yürüyüş düzenleyeceğini açıklamasının ardından sorunların çözümü için adım atılmaya başlandı.


Biz daha bir adım atmadan, adım atılmaya başlandı

Türkelili gurbetçi, Uluslararası Hak Arama Derneği Başkanı Şirvan Ünal, ilçemizin ortak sorunları için Türkeli'den Sinop Valiliği önüne yürüyüş düzenleyeceğini açıklamasının ardından adım atılmaya başlandığını, bu nedenle yürüyüşün 3 Ocak 2024 tarihine ertelendiğini duyurdu.

Ünal, açıklamasında, ilçenin ortak sorunları için taleplerin görüşüldüğünü, sorunlar için 3 Ocak tarihine kadar adım atılmadığı takdirde ertelenen yürüyüşün büyük katılımla gerçekleşeceğini belirtti.

Şirvan Ünal, söyle konuştu:

"Daha önce basın açıklamamız ile 11/09/2023 tarihinde Türkeli ilçesinden Sinop iline yürüyüş yapacağımızı belirtmemiz sonrasında basın açıklaması ile birlikte ilimizin bürokrat ve siyasetçileri tarafıma ulaşmış olup, son derece insani ihtiyaçlar için, herhangi bir siyasi tarafgirlik gözetmeden taleplerimizi anlatacağımız bu yürüyüşteki taleplerimizi anladıklarını ve görüşmek istediklerini söylediler. 

07/09/2023 tarihinde Sinop Valisi ve Ayancık-Türkeli Kaymakamı ile yaptığımız görüşmelerde, yaptığımız hizmet alma amaçlı taleplerimizin tamamının doğru olduğunu ve devlet olarak bunları yapacakların ve hizmetleri hızlandıracaklarını, bunun için tarafımızdan süre istediklerini ve yürüyüşümüzü ertelememizi söylediler.

Taleplerimizi tek tek yine kendilerine ilettik ve yapılmasını istediklerimiz:

- Sinop Ayancık Türkeli karayolunun tamamının bakımının ve genişletmesi ile iki tarafının temizlenme çalışmalarının tamamlanacağına, 

- Ayaz köyü Zimari göletinin hızlandırılacağına, 

- Güzelkent plajının yeni seni için bakım ve tamidat tadilatının yapılacağını ve gelecek sezona çok güzel şekilde hazırlanacağına,

- Ayancık Sinop arasında, Oluzaya kadar yapılacak olan yolun yapım çalışmasının hızlandırılacağını ve bilgilendirileceğimize,

- Ayaz - Doğanlı köyleri arasındaki çay yatağı temizlendikten sonra şimdi de ıslahının takibini yapıp bilgilendirileceğimize,

dair tarafımıza bizzat görüşülerek söz verilmiştir. Biz de devletimizin kurumlarının gerekli çalışmaları yaparak bu ihtiyaçlarımızı gidermesi için yürüyüşümüzü seçim döneminin başlangıcı olan 1 Ocak 2024 tarihine kadar erteledik. 

Bu tarihe kadar yapılacak olan çalışmaların takipçisi olacağız ve 1 Ocak 2024 tarihi itibarı ile verilen sözlerin yerine getirilmesi durumunda ilgili birimle teşekkür edeceğiz, sözlerin yerine getirilmemesi durumunda ise tekrar adım atmaya başlayıp, yürüşüyümüzü gerçekleştireceğiz ve tüm ilgilileri ve verilen sözleri de kamuoyu ile paylaşıp, sorumluları halkımıza anlatacağız. Bu nedenle verilen sözler yerine getirlmemesi ve mağduriyetimizin giderilmemesi durumunda 03/01/2024 tarihinde saat 10:00 da Türkeli İlçesinden Sinop İline ve bu sefer kalabalık bir kafile halinde yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz.

Uzun yıllardır Türkeli, Ayancıklı ve Sinop Merkezde yaşayan halkımız olarak, siyasetçilerin ve milletvekillerinin Boyabat tarafından olması nedeni ile hangi partiden olursa olsun seçilen kişiler hep Sinop'un geneline gelecek olan hizmetleri Durağan-Saraydüzü-Boyabat tarafına kaydırmıştır.

Bu nedenle sahil kesiminde büyük mağduriyetler oluştuğu gibi kamu hizmetlerinin yatırımlarında sahil kesim aleyhine durum oluşmuştur. Bu durumdan son derece rahatsızız ve bu durum kendimizi ikinci sınıf vatandaş olarak düşündürmektedir.

Zira kamu personel alımından, işçi alımından, hizmet alımına kadar, yapılan atamalardan, yatırımlara kadar bu bölgenin sakinleri olarak ihmal edilmiş ve sahip beldelerinin alması gereken hakkımızın Boyabat-Durağan-Saraydüzü'ne verilmiş olduğunu görmekten büyük üzüntü duyuyoruz.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, malesef yerelde siyasetçilere güvenmekte ve onlardan bilgi almakta ancak yukarıda izah ettiğimiz gibi yereldeki aktif siyasetçiler Boyabatlı-Durağanlı olması nedeni ile kendi memleketleri yönünde taraflı bilgi vermektedir. Umuyor ve bekliyorum ki bu açıklamalarımız ile ve emsal seslenişlerle artık Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da Sinop Merkez, Ayancık ve Türkeli'de kendisini seven ve destekleyen insanların yaralı olduğunu, ihmal ediklerini anlayacak ve gerekli ilgi ve alakayı gösterecektir.

Gelecek süreçte bu mağduriyetin farkedilerek sahil kesiminde bulunan vatandaşlarımızın artık hizmetlerden yeteri kadar hak alacağını umuyoruz. 

Halkımıza duyurulur. Kamu kurumlarımızın adım atmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.