Öğretmenler Günü


24 Kasım 2019 tarihinin Öğretmenler Günü olarak kutlanması münasebetiyle yazımızın konusu da “Öğretmenler Günü” hakkında olacaktır.

Öğretmenler günü, bu mesleğe ömürlerini adayan, öğrencilerini evlatları gibi sevip kollayan, onlar için gerekirse canını vermekten çekinmeyen bütün öğretmenlere teşekkür ve minnetlerin sunulduğu bir gündür.

Öğretmen, demek sadece ismiyle savuşturulup geçiştirilecek bir sözcük değildir. Öğretmen demek öğreten adam gibi adam demektir. Öğretmen; çocuklarımıza hayatı boyunca lazım olacak olan ahlak, terbiye, edep küçüklere saygı, büyüklere sevgi….vb gibi konuları da öğretendir. Öğretmen demek anne demektir, öğretmen demek baba demektir, öğretmen demek kardeş demektir, öğretmen demek arkadaş demektir, velhasıl öğretmen demek geleceğimiz demektir. Öğretmenlik mesleği kutsal bir meslektir. Peygamberimiz bir hadislerinde “Ben öğretmen olarak gönderildim” buyurmuşlardır. Buradan da anlaşılıyor ki demek ki öğretmenlik kutsal bir meslek imiş. Yüce kitabımız Kur-an-ı Kerim’de Allah’ü Teâlâ” Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu” buyurmuştur.  

Bu anlamda bebekliğimizden itibaren bize ilk bilgileri öğreten anne ve babamız da birer öğretmendir, bizlere dini bilgileri öğreten hocalarımız(imamlar) da birer öğretmendir. Bizlerde üzerimizde bunca emeği olan öğretmenlerimize saygı ve sevgide kusur etmemeliyiz. Elimizden gelen yardımı onlardan eksik etmemeliyiz, büyüksek sevgimizi küçüksek saygımızı göstermeliyiz. Arada bir okullarımızı da ziyaret ederek hem çocuklarımızın durumunu hem de öğretmenlerimizin hal ve hatırlarını sormalıyız. Şahsımda emekli olduktan sonra çeşitli okullarda derslere girip, öğretmenlik vazifesi yaptım. Sokakta öğrencilerimle karşılaştığımda öğrencilerimin bana nasılsınız hocam iyi misiniz, demeleri bizlere yetiyor da artıyor bile, her daim çocuklarımıza öğretmenlerimizin bir değer olduğunu onlara karşı saygılı olmalarını anlatmalıyız. Öğrencilerimiz de okullarda okul kurallarına uyarak, derslerde öğretmenlerini dinleyerek onlara yardımcı olmalı, saygıda kusur etmemelidir.

Öte yandan hasta ve yaşlı olan öğretmenlerimizi ziyaret ederek öğretmenler gününü kutlamalı ve hastalara Allah’tan acil şifalar yaşlılara uzun ve hayırlı ömürler dilemeliyiz.

Bu vesile ile başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimin öğretmenler gününü kutlar, halen görevi başında olan öğretmenlerimize derslerinde başarılar, hasta olanlara acil şifalar, vefat edenlere de Allah’ü Teala’dan rahmet niyaz ediyorum.

1-)Zümer,39/9.

 2-)Ahmed b. Hanbel,Müsned 111,328