Reklam
Akıntıya kapılan yaşlı adam 4,5 saat denizde yaşam mücadelesi...

Akıntıya kapılan yaşlı adam 4,5 saat denizde yaşam mücadelesi verdi

Türkeli'de, mezgit avı için denize açılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan yaşlı adamın, akıntıya kapılarak 4,5 saat denizde yaşam mücadelesi verdiği ortaya çıktı.

Akıntıya kapılan yaşlı adam 4,5 saat denizde yaşam mücadelesi verdi
03 Eylül 2023 - 18:25 - Güncelleme: 03 Eylül 2023 - 19:21
Reklam

Türkeli'de, sabah saatlerinde mezgit avlamak için balıkçı teknesiyle denize açılan 68 yaşındaki Sami Cantürk, evine geri dönmemesi üzerine yakınları ve balıkçı arkadaşları Cantürk'ü aramaya çıktı.

Kıyıdan üç mil uzakta tekneye ulaşılmasına rağmen kendisini bulamayan, telefonu ve kıyafetlerini teknenin içerisinde gören yakınları, sahil güvenlik ekiplerine haber verdi.

Yapılan arama çalışmaları sırasında, 3 mil açıkta balık avı için ağ attığı, sonrasında serinlemek üzere denize giren Sami Cantürk'ün 4,5 saat akıntıyla mücadele ederek, 3 deniz mili mesafeyi yüzüp, ilçe sahiline döndüğü ortaya çıktı.

Yakın zamanda da bypass ameliyatı da olduğu ortaya çıkan yaşlı adamın bulunduğu haberi alan yakınları büyük sevinç yaşadı.

4,5 saat süren hayat mücadelesinin ardından kendi imkanlarıyla kıyaya ulaşan Cantürk, "Askerliğimi bahriyeli olarak yapmıştım ve bu gibi durumlarda sırt üstü yatmanın faydalı olacağını biliyordum. Ben de sırt üstü yatarak akıntının beni kıyıya ulaştırmasını bekledim." dedi. Yaşadıklarını anlatan Cantürk, "Suda sırt üstü duramayan denize girmesin." uyarısında bulundu.

ANİDEN AKINTIYA KAPILDIM

‘68 yaşındayım. Balıkçılık yapıyorum. 31 Ağustos’ta saat 08.30’da teknemle yaklaşık 3 mil açıldım. Biraz mezgit tuttum. Saat 09.30’da ise serinlemek için denize atladım. Bir anda akıntıya kapıldım. Bir türlü tekneye ulaşamadım. Akıntıya kapıldığımı anlayınca çabalamamım bir sonuç vermeyeceğini düşündüm.’

SIRT ÜSTÜ YATMAM KURTARDI

‘Askerliğimi bahriyeli olarak yapmıştım ve bu gibi durumlarda sırt üstü yatmanın faydalı olacağını biliyordum. Ben de sırt üstü yatarak akıntının beni kıyıya ulaştırmasını bekledim. Yer yer kulaç attığım da oldu ancak ilerlemek mümkün olmadı. Sırt üstü su üzerinde yatma pozisyonumu devam ettirdim. Biraz su yuttum, sonra istifra ettim.’

4,5 SAAT SÜRDÜ

‘Sabah 09.30’da dalmıştım. Umudum kaybolmak üzereydi. Tek dileğim akıntının Rusya tarafına olmamasıydı. Şükürler olsun öyle de oldu. Yaklaşık 4,5 saat sonra, saat 14.00’da kıyıya ulaştım. Bu arada tüm ekipler, ailem beni bulmak için seferber olmuş. Kıyıya ulaşınca birden Sami amca geldi diyerekten bir alkış tufanı koptu.’

SIRT ÜSTÜ DURAMAYAN DENİZE GİRMESİN

‘Verilmiş sadakam varmış. Yardım isteyecek kimse yok. Yapacak tek şey sırt üstü yatarak kendimi akıntıya bırakmak oldu. Neyse ki sırt üstü su üzerinde durmayı biliyordum. Suda sırt üstü duramayan denize girmesin.’

2023/09/2023-09-03-19-20-19.jpg 2023/09/2023-09-03-19-20-22.jpg
Bu haber 3282 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Borçlara af geliyor! Ceza ve zamlar silinecek
Borçlara af geliyor! Ceza ve zamlar silinecek
Sinop’ta magandalara suçüstü: 2 gözaltı
Sinop’ta magandalara suçüstü: 2 gözaltı