Reklam
Bu haber, emeklilerin kemiklerini ve içini ısıtacak

Bu haber, emeklilerin kemiklerini ve içini ısıtacak

SGK'den müjdeli bir haber geldi! Ama şimdilik sadece emeklileri kapsıyor! Emekliler, bu fırsattan 81 ilde yararlanabilecek!

Bu haber, emeklilerin kemiklerini ve içini ısıtacak
05 Kasım 2023 - 17:23
Reklam

Sıcağı seviyorsanız ve emekliyseniz bu habere çok sevineceksiniz! Bu haberi okuyan insanlar, ''şimdi emekli olmak vardı!'' diyebilirler fakat belki emekli olmayanlar için de bir müjde gelebilir!

SGK tarafından yapılan açıklamada, SSK, BAĞ-KUR ve emekli sandığı emeklilerinin kaplıca tedavilerinin Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında karşılanacağını duyuruldu. Bu gelişme ile, emekliler Türkiye'nin 81 ilinde bulunan bütün kaplıca tesislerinden yararlanabilecek.

Kaplıca tedavisinden ücretsiz faydalanmak isteyen emeklilerin sağlık kurumlarından en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon ya da tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzman hekim tarafından sağlık kurulu raporu alması gerekiyor.

YOL MASRAFLARINI DA SGK KARŞILAYACAK

Sağlık kurulu raporunu alan emekliler, 5 iş günü içerisinde kaplıca tesisine başvuruda bulunarak sevk belgesi alabilecek. Sevk belgesinin geçerlilik süresi ise 6 ay olarak belirlendi. Aynı zamanda emekliler, kaplıca tedavisine gitmek için gerekli yol masraflarını da SGK'dan talep edebilecek.

İl içindeki sevklere günde 23 TL, il dışındaki sevklere ise günde 46 TL yol parası ödenecek. Emekliler, seyahat masraflarını SGK'ya ibraz ettikleri zaman yol desteği işlemi de tamamlanmış olacak.

SGK'nın bu uygulamadaki amacı, emeklilerin sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak ve kaplıca tedavisinin faydalarını daha fazla kişiye ulaştırmaktır.

KAPLICA TEDAVİSİ HANGİ HASTALIKLARI KAPSIYOR?

Tedavi edilecek hastalıklar şunlardır:

Böbrek ve idrar yolu hastalıkları

Mide ve bağırsak hastalıkları

Cilt hastalıkları

Solunum sistemi hastalıkları

Nörolojik ve travmatik hastalıklar

Spor sakatlıkları

Romatizmal hastalıklar

30 SEANS İLE SINIRLI OLACAK

SGK tarafından yapılan açıklamada, tedavi edilecek hastalıklar için 30 seans sınırı getirildiği belirtildi. Ancak, fizik tedavinin sürekli devam etmesi gereken hastalıklarda bu seans sınırlaması olmayacak. Sigortalı emeklilerin istenen sağlık raporunu aldıktan sonra 15 gün içinde tedaviye başlamaları gerekiyor.

Yol giderlerinin ödenmesinde, tedavinin yapılacağı en yakın tesis esas alınıyor. Rapor ya da sevk formunda refakatin tıbben gerekli olduğu belirtildiğinde, SGK her hasta için en fazla 21 günlük refakatçinin de yol ve gündelik masraflarını karşılıyor.

Kaplıca tedavisi almasına gerek görülenler, Sağlık Bakanlığı tarafından işletme izni verilen kaplıca tesislerine başvurabilirler. Bunun dışında kalan kaplıcalar ödeme kapsamında yer almıyor. SGK'nın masraf ödemesi yapacağı kaplıca tesislerinin listesine 'kaplica.sgk.gov.tr' adresinde ulaşabilirsiniz.

(karar)

2023/11/2023-11-05-17-27-18.jpg 2023/11/2023-11-05-17-27-20.jpg
Bu haber 1415 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Borçlara af geliyor! Ceza ve zamlar silinecek
Borçlara af geliyor! Ceza ve zamlar silinecek
Sinop’ta magandalara suçüstü: 2 gözaltı
Sinop’ta magandalara suçüstü: 2 gözaltı