Reklam
İş kazası Türkelili gurbetçiyi kitap yazarı yaptı

İş kazası Türkelili gurbetçiyi kitap yazarı yaptı

Almanya’nın Doğu Bavyera Bölgesinin Schwandorf kentinde yaşayan Türkelili hemşehrimiz Osman Yıldırım, yayımladığı roman kitaplarıyla gurbeti konu alan edebiyat dünyasına yeni eserler kazandırdı. İki roman kitabı çıkaran Yıldırım, biri şiir ve biri roman olmak üzere, iki yeni kitap daha piyasaya sürecek.

İş kazası Türkelili gurbetçiyi kitap yazarı yaptı
02 Ağustos 2022 - 12:24 - Güncelleme: 08 Ağustos 2022 - 00:36
Reklam

43 yaşındaki Sinop Türkeli doğumlu yazarın kitap yazma serüveni 2018 yılında Schwandorf'da geçirdiği iş kazası ile başlar. İki hafta ağır yaralı olarak yoğun bakımda kalan Osman Yıldırım, doktorun tavsiyesi üzerine, kendini hatırlamak ve bilincinin yerine gelmesi için kendisini okumaya ve yazmaya verir. Okumak ve yazmak kendisine yabancı değildir aslında, çocukluk ve gençlik döneminde denemeleri vardır. İş kazası sebebiyle çalışamamazlıktan edindiği vakit yeni bir fırsat doğuracaktır kendisine. Şimdiye kadar az olan zaman ortaya çıkacak ve sonunda sağlığına kavuşmak için eski hobisine yönelmesine sebep olacaktır.

2018'de "Dilara'nın Almanya'da yeni başlayan hayatı", 2020'de de "Kaderimize yazılmış Almanya" romanlarıyla böylece yazarlık dünyasına adımını atarak isimini yazdırır. Regensburg'un kuzeyinde kalan 30 bin nüfuslu komşu kent Schwandorf'da kitap yazarı çıkmamıştır şimdiye kadar. Türkiye'de eğitimini tamamlamayarak ortaokuldan terk Osman Yıldırım için iş kazası milad olacaktır böylelikle içindeki cevheri harekete geçirmek için. Geceleyin 0-3 arası roman, şiir yazarak üçüncü ve dördüncü kitapları için herkesin uyuduğu dakin bir zamanda çalışmaya devam eder. Memleketi Sinop ile yaşadığı kent Schwandorf ile bağlantı kurup gerçek yaşamlarla alıntılar yaparak romanlarını hikayelemeye çalışan "gurbetçi yazar", 180 eserden oluşan ilk şiir kitabını yayınlamanın hazırlığı içerisinde şimdilerde. Buna paralel olarak korona ile ilgili üçüncü roman kitabını da yarılayarak, dört yıllık yazarlık hayatına dört kitabı sığdırmak üzere.

Türk edebiyatının en önemli eserlerinden Şule Yüksel Şenler'in "Huzur Sokağı"nı ve en önemli yazarlarından Orhan Pamuk ve Sabahattin Ali'yi çok etkileyici bulduğunu söyleyen Osman Yıldırım, amacının kitaplarıyla kalıcı bir eser bırakmak olduğunu söylüyor. Almanya'da yaşayan insanların kimliğini, kişiliğinin kaybetmemesini önemli bulan Schwandorf'lu yazar, gurbet üzerine roman ve şiir kitapları yazmanın yanısıra, Schwandorf'da cami ve futbol derneği yöneticilikleri de bulunuyor.

Yazar Osman Yıldırım'ın AZ Kitap'dan yayımlanan son romanı "Kaderimize yazılmış Almanya", yazarın [email protected] adresli E-Mail hesabından ya da yayınevinin +90 533 509 52 40 numaralı WhatsApp hesabından temin edilebiliyor.

2022/08/2022-08-02-13-00-48.jpg
Kaynak: Regensburg Haber
Bu haber 1146 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkeli'de konkasör ile malzeme üretimine başlandı
Türkeli'de konkasör ile malzeme üretimine başlandı
Temmuz'da Sinop'ta 4 bin 986 kişiye trafik cezası uygulandı
Temmuz'da Sinop'ta 4 bin 986 kişiye trafik cezası uygulandı