Reklam
Kahvaltıda domates yiyorsanız yanlış yapıyorsunuz!

Kahvaltıda domates yiyorsanız yanlış yapıyorsunuz!

Kahvaltıda domates yiyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Uzmanlar neden kahvaltıda domates yenilmemesi gerektiğini açıkladı.

Kahvaltıda domates yiyorsanız yanlış yapıyorsunuz!
23 Ekim 2023 - 23:58 - Güncelleme: 24 Ekim 2023 - 10:35
Reklam

Kahvaltıda domates yiyorsanız yanlış yapıyorsunuz!

Uzmanlar neden kahvaltıda domates yenilmemesi gerektiğini açıkladı. Kahvaltıda çiğ domates yersek ne olur? Tüm bu soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz;

Domates, kahvaltı sofralarının vazgeçilmesi. Domatesi kahvaltıda tüketmenin genellikle vücuda çok yararlı olduğu düşünülüyor. Ancak içerdiği vitamin nedeniyle sağlıklı sanılan domatesin vücut için pek çok zararı olduğu ortaya çıktı. Özellikle kahvaltıda bayıla bayıla yediğiniz çiğ domates farkında olmadan tüm organlarınıza zarar verebilir.

Domates günün her öğünü severek tüketilen besinlerden biri. Özellikle de kahvatı sofralarının vazgeçilmezi. Her besinde olduğu gibi domatesin de bilinçsiz tüketimi, çeşitli sağlık sorunlarına davetiye çıkarabiliyor.

Uzmanlar, özellikle aç karnına ve çiğ tüketilen domatesin insan sağlığı için oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabildiğini sık sık belirtiyor.

DOMATES REFLÜYE NEDEN OLABİLİR 

Domatesin içerdiği doğal şekerin, şeker hastalarının kan şekerini olumsuz etkileyebileceğinin altını çizen Canan Karatay, aşırı domates tüketiminin sindirim problemlerine de sebep olabileceğini söyledi. Asitli bir besin olan domates, aşırı tüketilmesi durumunda mide asitlerinin dengesini bozar.

Eğer domates yedikten sonra midenizde yanma hissediyorsanız, domatesle aranıza mesafe koymanızda fayda var.

EKLEM AĞRILARI 

Fazla domates tüketimi, eklemlerde kalsiyum oluşturan solanin ismi verilen bir alkaloid birikimine yol açar. Bu durum, eklemlerde ağrıya neden olur, hatta eklemlerin yapısı bile değişebilir.

BÖBREKLERİ BİTİREBİLİR 

Böbrek taşına yol açan oksalat minerali, domateste yüksek miktarda bulunur. Bu da aşırı domates yemenin, böbrek taşı oluşumuna neden olduğunu gösterir.

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı'na göre, ilerlemiş kronik böbrek hastalığı olan kişiler potasyum alımını sınırlamalıdır ve domatesler, potasyum açısından zengindir.

CİLT LEKELERİ OLUŞTURABİLİR

Likopen açısından zengin olan domatesin fazla tüketilmesi, likopenodermi adı verilen bir cilt lekesine yol açar. Bu lekeye, özellikle yüz ve sırtta rastlanır.

BAĞIRSAK SAĞLIĞINDA SIKINTI YARATABİLİR

İrritabl bağırsak sendromundan muzdarip olanlar, fazla domates yediklerinde yanma ve şişlik problemi yaşarlar.

Manipal Üniversitesi'nden diyetisyen Aditi Shenai, aşırı domates tüketiminden kaynaklanan likopen yüklenmesinin ishal, mide bulantısı, mide krampları, gaz ve hatta kusmaya neden olabildiğini söyledi.

MESANEYİ YIPRATIR 

Domatesin asitli yapısı, mesaneyi tahriş eder. Çiğ tüketilen domates, idrara çıkma oranında sıklığa yol açar.

CİLT KIZARIKLIKLARI OLUŞTURABİLİR

Ek gıda sürecindeki bebeklere kesinlikle domates verilmemelidir. Alerjik bir besin olan domateste 'histamin' adı verilen bir madde bulunur. Bu madde, ciltte tahriş ve kızarıklık yaratabilir

ÜREME SAĞLIĞINI BOZABİLİR

Domates çekirdeğinde bulunan likopenler, özellikle erkeklerin üreme sağlığını tehlikeye atar. Aşırı domates tüketimi, meniyi oluşturan sıvının bir bölümünü salgılayan prostat bezlerini de olumsuz etkileyebilir.

Kaynak: Posta
Bu haber 1296 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Borçlara af geliyor! Ceza ve zamlar silinecek
Borçlara af geliyor! Ceza ve zamlar silinecek
Sinop’ta magandalara suçüstü: 2 gözaltı
Sinop’ta magandalara suçüstü: 2 gözaltı