Reklam
Sağlıkçılar Sinop’ta iş bıraktı

Sağlıkçılar Sinop'ta iş bıraktı

Sinop Atatürk Devlet Hastanesi'nde görevli hekimler, tepki göstermek amacıyla eylem yaparak 1 günlük iş bırakma kararı aldı.

Sağlıkçılar Sinop'ta iş bıraktı
15 Aralık 2022 - 14:05 - Güncelleme: 15 Aralık 2022 - 14:42
Reklam

Sinop Atatürk Devlet Hastanesi'nde görevli hekimler, hekime şiddet, ek randevu, artan MHRS baskısı ve güvenliksiz çalışma hakkında tepki göstermek amacıyla eylem yaparak 1 günlük iş bırakma kararı aldı.

Hastane önünde toplanan hekimler, adına konuşan Hekim Birliği Sendikası Sinop Temsilcisi Anıl Emir; “Meslek hayatının baharındaki gencecik meslektaşlarımız, tecrübesi ve birikimi ile önümüzü açan kıdemli meslektaşlarımız görevini hakkı ile yapmaya çalışırken korunamadıkları için odalara hapsedildi, darp edildi, boğazları sıkıldı, burunları kırıldı, yerlerde sürüklendi, bıçakla kovalandı. Hem hekimler hem hekimlik mesleği yine yeniden bir darbe daha aldı. Hep birlikte soruyoruz. Bu şiddet neden?” dedi.

Açıklamalarına şu şekilde devam eden Emir; “Yıldık artık. Sağlıktaki şiddetten hekime kalkan elden, edilen küfürden, hakaretten, tehditten. Öldük zaten çekilen bıçaktan, ateşlenen silahtan. Meslek hayatının baharındaki gencecik meslektaşlarımız, tecrübesi ve birikimi ile önümüzü açan kıdemli meslektaşlarımız görevini hakkı ile yapmaya çalışırken korunamadıkları için odalara hapsedildi, darp edildi, boğazları sıkıldı, burunları kırıldı, yerlerde sürüklendi, bıçakla kovalandı. Hem hekimler hem hekimlik mesleği yine yeniden bir darbe daha aldı. Hep birlikte soruyoruz. Bu şiddet neden? Bu kadar zor mu önlem almak, hekimini, çalışanını korumak? Bir kez daha uyarmak için verilen sözleri hatırlatmak için, her şey güllük gülistanlık değil demek için iş bırakıyoruz. Şiddetin diğer iş kollarına göre 16 kat fazla olduğu tescillenen ve günde 80 tane beyaz kod verildiği bilinen, günümüzün yarısının geçtiği sağlık kuruluşlarında, çalışma hayatımız boyunca 95 şiddete uğrama ihtimalimiz olan sağlık kuruluşlarında; başında etkili ve güvenlik görevlisi olan x-ray cihazlarının bulundurulmasını, polikliniklere ve acil servislere panik butonlarının yerleştirilmesini, şiddet suçu işleyenlerin güvenlik eşliğinde muayene edilmesini, her polikliniğe bir sekreter verilmesini, caydırıcı etkin yasaların acilen çıkarılmasını talep ediyoruz. Yeni Ekremler, Ersinler, Kamiller olmasın diye istiyoruz. Canımızı korumak için istiyoruz. Yıldık artık! Baskıcı ve bunaltıcı hasta yüküne sebep olan kontrolsüz MHRS randevu sürelerinden. Araya sıkıştırılmış ek randevulardan. Bitmek bilmez sekretarya angaryasından, hukuksuz geçici görevlendirmelerden, nefes aldırmayan yönetim taleplerinden. Kamuda can çekişen hekimliğin serbest icrasının kısıtlanmak istenmesinden. Tükettiniz zaten, hastaya hak ettiği ama talep edemediği süreyi ayıramamaktan, iyi koşullarda hekimlik yapamamaktan. Siz ne yaparsanız yapın biz hekimiz hep birlikteyiz! Biz acil hekimleriyiz, biz aile hekimleriyiz, biz diş hekimleriyiz, biz öğrenci hekimleriz, biz asistan hekimleriz, biz uzman hekimleriz, biz öğretim üyesi hekimleriz, biz acildeyiz, poliklinikteyiz, klinikteyiz, laboratuvardayız, yoğun bakımdayız, ASM’deyiz, ADSM’deyiz, 112’deyiz, İSM/TSM’deyiz, hastanedeyiz, üniversitelerdeyiz, anfilerdeyiz. Bu çığlık hepimizin, hekimliğin, hekimlerin! Acı çeken sağlık işinin, sağlıklı olmak isteyen hastanın ve hekimlerin.” dedi.

Kaynak: Haber 57
Bu haber 1408 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • mustafa köksal.
  1 ay önce
  öncelikle şiddetten herkes kaçınmalı ancak bazan şiddete teşvik edenler de var hastasına yalancı diyen dr. karşısındakinden ne bekler...herkes kendini kontrol etmeli Dr.lar şifa dağıtırken dilleriyle de zehir saçmamalı.ama dr. ne derse desin doktora hatasını hatırlatmak için mutlaka şiddete de başvurmamalıyız .sözlede karşılık verebiliriz.hasta hakları var şikayet de edebiliriz.asıl olan hepimizin Barışçıl tavır sergilememiz daha doğrudur.evet doktor yoruluyor hasta zaten hasta sinir kontrolu zor....zaten böyle aniden tepkiler şiddete sebep oluyor.herkes kendine gelsin ve vazifesine dönsun.yoksa bir taraf haksızlığa devam ederse barış sağlanmaz.Birde bazı doktorların eski alışkanlıkları var hastaya üstten bakmak gibi şimdi hastalara da hakların verilmesi doktorların bazıları halen hazmedememişler.hasta doktor korkusundan derdini bile anlatamazken şimdi anlatabiliyor olması bazı geri kafalı doktorlara aykırı geliyor. onlarda hastaların robot olmadığını onlara yaklaşmanın önemli olduğunu
 • Vatandaş
  1 ay önce
  Sizin hiçbir .....olmadiğinizin ilanıdır bu yaptığınız siz kapınıza gelene önce insan gözüyle baksanız aşağjlamasaniz azarlamasaniz insanlar size kalkan ele siper olur.her kapınıza gelen eğitimli sizin her dediğinizi anlayacak kapasitede olmayabilir.dönün aynaya bakın ideoloji militanları
 • Türkeli Aşığı
  1 ay önce
  Geçen lerde çok olmadı.Sinop Atatürk Devlet hastanesinde genç bir kadın ameliyat edilirken damarı kesildi. Kadın kan kaybından öldü.Olay mahkemelik oldu.Doktora para cezası ölen kadının kocasına hakaretten daha fazla para cezası verildi.Bu mu adalet sorarım sizlere.Bir doktor hatası sonucu hasta ölüyorsa o doktor sadece para cezası mı verilmeli?
 • Yanlız kurt
  1 ay önce
  Şiddetin her türlüsüne hayır.Ama yazıdan anlaşılıyor ki şiddeti mane edip fazla iş gücünden bı sürü işten dert yanma için eylem yapmışlar.Hepsini kastedmiyorum doktorların ama kardeşim bunlarda herşeye eylem yapıp duruyor.neymis fazla hastaymış iyi günde 10 hastaya bak yat asaga ne iyi la.Hepsini kastedmiyorum doktorların ama bir kısmındaki hava profesörler de yok.isine gelmiyorsa istifa edersin kardeşim boyna yaygaraya ne gerek var.boyna eylem boyna eylem.bizde vatandaşlar olarak tüm kamu çalışanlarina ve tüm herkese ,birbirimize tabi ki daha saygılı davranalım.
 • Bülent sönmez
  1 ay önce
  Şiddetin her türlüsünü hayir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkeli can suyuna kavuşuyor
Türkeli can suyuna kavuşuyor
Baltacı, Ilgaz Tünelini meclise taşıdı:
Baltacı, Ilgaz Tünelini meclise taşıdı: "İş bilmezliğin...