Reklam
Sinop Millet Bahçesi projesinde sona gelindi

Sinop Millet Bahçesi projesinde sona gelindi

Sinop’ta Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yürütülen Kent Meydanı ve Millet Bahçesi projesinde sona yaklaşıldı.

Sinop Millet Bahçesi projesinde sona gelindi
21 Eylül 2022 - 00:21
Reklam

Sinop’ta Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yürütülen Kent Meydanı ve Millet Bahçesi projesinde sona yaklaşıldı. Vali Erol Karaömeroğlu, çevre dostu bir proje olduğunu ve son 1,5 aylık çalışma kaldığını söyledi.

Sinop’un kent merkezinde TOKİ’nin yürütücülüğünü yaptığı Kent Meydanı ve Millet Bahçesi projesi çalışmalarında son aşamalara gelindi. Büyük çoğunluğu tamamlanan projede kale surlarını kapatan binalar yıkılarak oradaki esnaflar yapılan yeni çarşıya taşındı. Yol çalışmasının da tamamlanmasıyla son olarak peyzaj çalışmalarına başlandı. Atatürk Caddesi’nde ağaç dikim programına katılan Vali Erol Karaömeroğlu, burada projede gelinen son durum hakkında açıklamalarda bulundu. Vali Erol Karaömeroğlu, projenin ilk etabı olarak geçen kısımda yaklaşık son bir buçuk aylık çalışma kaldığını belirtti.

Vali Erol Karaömeroğlu, “Millet bahçesi projemizin son anlarına doğru yaklaştık. 1-1,5 ay içerisinde bu projeyi tamamlayacağız. Proje içerisinde birinci amacımız kale surlarını ortaya çıkarmaktı. Buradaki bütün binaları yıktık, kale surlarını açığa çıkardık. Millet Bahçesi projesi içerisinde 5 bin metrekare çim alan var, 13 bin fidan dikimi var, 56 ağaç çeşidimiz var buralara ekeceğiz, 16 tane de insanların oturması için pergolamız var. Çevre dostu bir projemizdir, yani hep insanlar ağaç mı kesecekler diye endişe ettiler. Oysaki çevre dostu bir projedir, daha yeşil Sinop oluşturma amaçlıdır” diye konuştu.

“Açık hava müzesine dönüştürme hedefindeyiz”

Müze bahçesindeki tarihi sütunları da yerleştirmeyi düşündüğünü söyleyen Vali Karaömeroğlu, Millet Bahçesini açık hava müzesi şeklinde organize etmek istediklerini belirten Vali Karaömeroğlu, “İnşallah Millet Bahçemizin yüzde 50’sini açık hava müzesi şeklinde organize edeceğiz. Çok daha tarihe uygun bir alan oluşmuş olacak. Caddenin karşısını da sokak sağlıklaştırması şeklinde yapıp bu tarihi dokuya uygun bir cephe düzenlemesi de yapacağız inşallah” şeklinde konuştu.

Konuşma sırasında kendisine çalışmalar için teşekkür eden bir vatandaşla girdiği diyalogda Vali Karaömeroğlu, “Seneye burayı çok güzel bulacaksınız” ifadelerini kullandı.

2022/09/2022-09-21-00-23-00.jpg 2022/09/2022-09-21-00-23-03.jpg
Kaynak: Haber 57
Bu haber 1393 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Halktan
  8 ay önce
  Ben çok tenkit eden birisi olarak bu projeyi ayakta alkisliyorum tekrar tarihi canlandirmak akabinde daha güzel cevre agaclandirma yesillik tarihle ic içe Sinopun silüeti degisecek tarihi saat kulesi birlikte...birde yetkililerden ricam olacaka su Camii meselesi gercekten bir Camii o meydana noktayi koymak icin cok güzel olur Sinopa yakisacak tarihe yakisacak lütfen halkin taleblerine kulak verin...saygilar sevgiler
 • rstblgl
  8 ay önce
  O bölgede oturan biriyim Camiyede karşı değilim ama yeri orası değil millet devlet işbirliği ile başka yere yapılması taraftarıyım ama onun içinde yer kalmadı YeniMahallede çünkü o alan mitinglerin yapıldığı bir yer ve Cami olduğu zaman hem cemaat hemde miting için sıkıntı oluşturur. Şuanda deniz hühümetin ordan bakınca ayaklar altında iken ihtişam hastasıyız ve güzelliği bozmaktan başka birşey olmaz. Mevcut Mescidi çevresinde istemeyen çok yeniye bin bahane bulurlar ondan gerginliğe gerek yok. En uygun yer şimdi belediyenin ufak bir kısmını kullandığı eski tekel müdürlük yapılarının orası.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhuriyet Savcısı Yıldırım, görevine geri döndü
Cumhuriyet Savcısı Yıldırım, görevine geri döndü
Türkeli'de Galatasaray taraftarları şampiyonluğu kutladı
Türkeli'de Galatasaray taraftarları şampiyonluğu kutladı