Reklam
Sinop’ta Balkan Türklerinden okul eylemine destek

Sinop'ta Balkan Türklerinden okul eylemine destek

Sinop Mübadele ve Balkan Türkleri Derneği Başkanı Kenan Aral, Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlığının düzenlediği okul eylemine destek verdiklerini söyledi.

18 Aralık 2021 - 11:19
Reklam

Sinop Mübadele ve Balkan Türkleri Derneği Başkanı Kenan Aral yaptığı açıklamada, Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlığın uluslararası antlaşmalar ile garanti altına alınan eğitim ve dini özgürlüklerinin birer birer yok edildiğini belirterek, Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği’nin aldığı eylem kararını sonuna kadar desteklediklerini dile getirdi. 

Kenan Aral açıklamasında: "Son yıllarda Türkiye’deki azınlık olarak yaşayan vatandaşlarımıza kültürel, eğitim, dini ve diğer tüm alanlardaki sorunların çözümü noktasında ciddi adımlar atıldı. Özellikle son 10 yılda Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlığın kazanımları uluslararası antlaşmalar ile garanti altına alınan eğitim ve dini özgürlükleri birer birer ya yok ediliyor ya da çeşitli iç hukuk yollarıyla engelleniyor.

Batı Trakya Türk azınlığının ikili ve uluslararası antlaşmalarla edindiği eğitim özerkliğinin tek taraflı olarak Yunan hükümetince ihlal edilmektedir. Yunanistan’ın bu tutumu, en tabii insan haklarından birisi olan eğitim konusunda kendi vatandaşı olan Batı Trakya Türk azınlığı mensuplarının mağduriyetlerine yol açmaktadır. 

Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlığının düzenlediği okul eylemine destek veriyoruz. Türkiye’deki Balkan camiasının çatı kuruluşu olan Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK), konfederasyonun üyesi olan Karadeniz Rumeli Dernekleri federasyonu ve Sinop Mübadele ve Balkan Türkleri Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneği olarak 17 Aralık 2021 günü Batı Trakya’da düzenlenen bir günlük çocukları okula göndermeme eylemini destekliyoruz.

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği’nin aldığı eylem kararı oldukça önemlidir. Amacımız söz konusu sorunlara dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmaktır. 

Yunanistan makamlarını uluslararası anlaşmalara ve temel insan haklarına uymaya davet ediyor, Türk kamuoyunu da soydaşlarımızın sorunlarıyla daha fazla ilgilenmeye çağırıyoruz” dedi.

Kaynak: Vitrin Haber
Bu haber 1075 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkeli'de heyelan: 2 ev ve 1 samanlıkta hasar oluştu
Türkeli'de heyelan: 2 ev ve 1 samanlıkta hasar oluştu
Geleneksel Bektaşağa Panayırı başladı
Geleneksel Bektaşağa Panayırı başladı