Reklam
Sinop’ta Bilim Sanat Merkezinin taşınmasına velilerden tepki

Sinop'ta Bilim Sanat Merkezinin taşınmasına velilerden tepki

Sinop kent merkezinde bulunan Bilim Sanat Merkezi okul binasının, kent merkezine 10 kilometre uzaktaki Osmaniye Köyü mevkisine taşınmak istendiğini duyan veliler okul önünde toplanarak tepki gösterdi.

Sinop'ta Bilim Sanat Merkezinin taşınmasına velilerden tepki
08 Eylül 2022 - 16:14
Reklam

Sinop Bilim Sanat Merkezi’nin kent merkezindeki diğer okullara yürüme mesafesiyle ulaşılabilecek bir konumda olan binası, edinilen bilgiye göre öğrencilerin elinden alınarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edilmek istendi.

Sinop Bilim Sanat Merkezi öğrencileri ise kent merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaktaki Osmaniye Köyü’nde bir binaya taşımak istediklerini öğrenen veliler bu duruma tepki göstererek okul binası önünde protesto gerçekleştirdiler. Özel bilim ve sanat eğitimi alan 9-10 yaşlarındaki yaklaşık 300 öğrenci, okulun uzak mesafeye taşınması durumunda aldığı eğitimi sürdüremeyeceklerini belirtti.

Bilim Sanat Merkezi’nde eğitim gören bir öğrenci velisi Hava Aydın toplanan grup adına basın açıklamasında bulundu. Aydın; “Bilindiği üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitimin paydaşlarından biri olan velilere herhangi bir bilgilendirme yapmadan çocuklarımızın nice zahmetle kazanıp eğitim faaliyetlerine katıldığı Bilim ve Sanat Merkezini bulunduğu yerden 15 kilometre uzaklıkta bulunan Osmaniye Köyüne taşıma kararı almıştır. Okulumuzun bulunduğu mevkii Merkezdeki birçok okula yürüme mesafesinde olup yürüyerek gelemeyecek durumda olan yavrularımızı da velileri 10-15 dakika zaman ayırarak okula ulaştırabilmektedir. Okulumuz öğrencilerinin yüzde 70’ten fazlasının rahatça ulaşabildiği bu yerden taşınması tam anlamıyla yüzlerce öğrenci için işkence olacaktır. Okulumuzun ders saatleri düşünüldüğünde saat 16.00’ dan saat 22.00’a kadar eğitim faaliyetleri devam etmektedir. Okulun söz konusu yere taşınması halinde öğrencilerin çoğu öğrenim gördüğü okuldan çıkıp Bilsem de ki dersine zamanında ulaşamayacaktır. Yürüme imkanı da olmayacağı için velisinin özel aracı olmayanların okula toplu taşıma ile gitmeleri de son derece güç olacaktır. Her öğrencinin bireysel eğitim aldığı bu kurumda ders zamanları farklı programlar olduğu için servis imkanı da mümkün değildir. Sonuç olarak geç kalmalar ve devamsızlıkların artacağı bellidir. Çocuklarımızın zorlu sınavlar ve farklı testlerden geçerek kazandıkları bu okuldan maalesef devamsızlıktan kayıtlarının silinmesi de diğer bir çekincemizdir. Durumun bu şekilde devam etmesi halinde ne yazık ki kurum öğrenci yokluğundan kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. İki yıl öncesinde yerleşilip ancak düzen kurulan bu binadan başka yere bir kez daha taşınılması öğretmen ve öğrencilerimizin eğitime, bilime ve sanata ayrılacak zamanı binanın eğitime uygun hale getirilmesine harcanacaktır. Bu durum öğretmen ve öğrencilerimizin motivasyonunu olumsuz yönde etkileyecektir. 300’ü aşkın öğrenciye bu mağduriyeti yaşatmak yerine 50-60 tane İl Milli Eğitim Müdürlüğü personeline başka bir yer bulmak bu kadar zor olmasa gerek. Bu sebeple bizler Sinop Bilim ve Sanat Merkezi velileri olarak bu taşınmanın gerçekleşmesini kabul etmiyoruz. Tüm karar vericileri bu yanlıştan dönmeye davet ediyoruz.” dedi.

Bu haber 490 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Taciz suçlamasıyla yargılanan müdür yardımcısına 9 yıl 4 ay ceza
Taciz suçlamasıyla yargılanan müdür yardımcısına 9 yıl 4 ay...
Üç mahalle daha ilçe merkezine bağlanmak istiyor
Üç mahalle daha ilçe merkezine bağlanmak istiyor