Reklam
Sinop’ta Roma dönemine ait tavla gün yüzüne çıktı

Sinop’ta Roma dönemine ait tavla gün yüzüne çıktı

Sinop’ta tarihi kale surlarında gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarında Roma dönemine ait tavla kale surlarında gün yüzüne çıktı.

Sinop’ta Roma dönemine ait tavla gün yüzüne çıktı
17 Kasım 2022 - 00:14
Reklam

Sinop'ta iç limanı çevreleyen binlerce yıllık Sinop Kalesi surları, ev sahipliği yaptığı birçok medeniyetin izlerini barındırıyor. Restorasyon yapılan kale surunun üzerinde ‘tavlanın dedesi’ diye tabir edilen, antik çağlarda oynanan ‘duodecim scriptorum’ oyununun taş oyması figürü gün yüzüne çıktı.

Barındırdığı doğal limanı sayesinde birçok medeniyetin hakimiyet kurmak için savaştığı Sinop’ta geçmişin izleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Kent Meydanı Projesi ve kale surlarındaki restorasyonun ardından tarihi kale surları üzerinde antik bir oyuna ait eser gün yüzüne çıktı. Figürün canlandırdığı oyun, günümüzdeki tavla oyununa benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Oyunun Roma Dönemi'nde çok sevildiğini belirten Sanat Tarihi Araştırmacısı Oya Koca, “Aslında gün yüzüne çıktı diyemeyiz, her zaman oradaydı ve bize bakıyordu. Bu eser bir oyun tablası, adı da Roma’da çok popüler olan ve Roma coğrafyasının her tarafında oynanan ve bizim başka antik kentlerimizde de örnekleri bulunabilen ‘duodecim scriptorum’ oyunu” diye konuştu.

Oyunun isminin anlamını ve oynanış şeklini anlatan Koca, “Duodecim 12 demek, scriptorum ise çizgi ve hat demek. Bu oyundaki düzenleme de 6’şar kutunun ortadan ayrıldığı, 3 sırada 3 zar ve 15’er pulla oynanan strateji oyunu. Günümüzdeki tavlanın antik çağlardaki dedesi diyebiliriz. Bu oyun milattan önce 2. yüzyıl ve milattan sonra 4. yüzyıl arasında çok sevilerek oynanmış. Sıradan Romalılardan üst düzey imparatorlara kadar oynanmış bir oyun” diye konuştu.

Surların üzerine yerleştirilme tarihinin tam olarak kestirilemediğini belirten Koca, “Arkamızda uzanan sur kentimizin doğu surları. Tam olarak tarihlemesini bilemiyoruz, ya Bizans döneminde yenileme çalışmalarında ya da Selçuklular bu kenti fethettikten sonra buraya eklenmiş. Devşirme diye tabir ettiğimiz bir parça. Yetkililerden beklentimiz, bu yıl kentimizi tamamen yeniden düzenleyen çalışmaların ardından bu bölgelerde arkeopark oluşturulabileceği, bu unsurun da turistik açıdan dikkat çekici olacağı için replikası yapılabilir, tabela yapılabilir” ifadelerini kullandı.

2022/11/2022-11-17-00-20-47.jpg 2022/11/2022-11-17-00-20-51.jpg 2022/11/2022-11-17-00-20-55.jpg
Kaynak: Haber 57
Bu haber 1038 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İstanbul'da
İstanbul'da "Türkeli" rüzgarı esti
Yıkılan istinat duvarının onarımı 1 yıl sonra başladı
Yıkılan istinat duvarının onarımı 1 yıl sonra başladı