Türk Tabipler Birliği’nin başlattığı ve tüm ülkede sağlık alanında uygulanan grev, Sinop’ta da uygulandı. Kentin tek hastanesi olan Atatürk Devlet Hastanesi’nde personel, acil vakaların dışında yüzde 90 kısıtlamaya gidildi.Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’nde diyaliz, kanser, yoğun bakım, acil çocuk, acil gebe ve acil hastalar ve yatan hastalar dışında hekimler ve sağlık personelleri, tüm ülkede olduğu gibi greve gitti. 6 - 15 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen eylemlerle taleplerini dile getiren hekimler ve sağlık personeli, taleplerin karşılanmadığını belirterek 8 Şubat grevini başlattı.“ÇÖKEN SAĞLIK SİSTEMİNİN ALTINDA EZİLEN BİZLER OLDUK”Sinop Atatürk Devlet Hastanesi önünde düzenlenen basın açıklamasında “Haklarımızı alana kadar eylemlerimize devam edeceğiz” diye konuşan Sinop Tabip Odası Başkanı Beyatlı Ercan, “Yıllarca hastane kuyruklarını kaldırdık diye siyasi propaganda yapanlar, haftalarca hastanelerden randevu bile alınamamasıyla ilgili sessiz kalmaktadırlar. İktidarın sağlık reformu tam anlamıyla iflas etmiş, sağlık bakanı dahil hiçbir iktidar mensubu bu konuyu ağzına almamaktadır. Çöken sağlık sisteminin altında en çok ezilen biz hekimler olduk. 20 yıldır uygulanan sağlık reformu sonrasında sağlıkta şiddet günlük yaşamımızın bir parçası oldu” diyerek sağlık personellerinin yaşadığı şiddete dikkat çekti.“AY SONUNU ZOR GETİRİYORUZ”Ercan, “Hayat pahalılığı, enflasyon, işsizlik, zamlar ve Türk Lirasının değer kaybı olarak ödüyor. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt ve tüm ihtiyaç malzemelerine gelen zamlar, emeğiyle geçinen tüm toplum kesimleri gibi bizlerin de alım gücünü sürekli olarak düşürüyor, ay sonunu zor getiriyoruz. Her geçen gün daha yoksullaşıyor, daha çok borçlanıyor, yaşamakta zorlanıyoruz. Ocak ayında yeni düzenleme getirileceği sözü verildi, tutulmadı. Peki susacak mıyız? Bizi oyalamalarına izin verecek miyiz? Emeğimizin, mesleğimizin karşılığını istemekten vaz geçecek miyiz? Hayır vazgeçmiyoruz. Oyalama değil, hakkımız olanı istiyoruz diyerek emeğimize geleceğimize sahip çıkmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Gündem
Yayınlanma: 08 Şubat 2022 - 17:17
Sinop'ta sağlık personeli grevde
Gündem
08 Şubat 2022 - 17:17
Sinop'ta sağlık çalışanları, poliklinik önünde toplanarak düzenledikleri basın açıklaması ile haklarını aradı.
Bu haber 1851 defa okunmuştur.
İlginizi Çekebilir
Aynen azmış bu neya daha ne olsun arabası olmayan memur yok memnun degilsen bırak
Zaten napiyosunuzki hastanin yaninda refakatçi yapiyor sizin yapçaniz işi ben olsam hepinizi kapiya koyar Suriyeli veya baska yerden toktor hemsire koyarim
Yaa tabi kendinizce haklısınız tabi eskiden hastaneye gelen vatandaşı önce özel muayenehanenize çağırıp bigüzel soyduktan sonra hastaneye yatırıp tedavisini yapardınız dimi devlet buna dur dedi diye sağlık sistemi çöktü öylemi ben şahsen bir organ nakilli bir vatandaş olarak sağlık sisteminin nedenli iyi olduğunu biliyorum efendiler. Tabi iktidar size ya devlet ya özeliniz dedi işinize gelmiyor tabi en az üç dört maaş daha geliyodu tabi özelden haklısınız. Allah devletimize zevâl vermesin bizim sağlık sistemimiz avrupadan iyi . Bizim devletimiz özel jet ambulanslarla avrupadan hasta vatandaşlarını alıyo üstelikte beş kuruş almadan çökmüş sağlık sistemi bumu.devletimizin dediği ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin kimse kimseyi zorla tutmuyor. Eskiden milletin ölüleri morklarda çürürdü hastane nasrafını ödeyemedikleri için biraz insaflı olun bunlarıda bi gözden geçirin derim ayıp ayıp bunları bilene helâl olsun . Bilmeyenede yazıklar olsun.....
Eskiden ekmek alacak paraları yoktu şimdi biraz lükse alıştılar şimdi daha çok istiyorlar grev yapan hepsini atsınlar memurluktan aç gözlü doymaz insanlar