Reklam
Sinop’un yöresel lezzeti nokul, ülke sınırlarını aştı

Sinop'un yöresel lezzeti nokul, ülke sınırlarını aştı

Sinop’un yöresel lezzetleri arasında yer alan ve 2018’in Şubat ayında tescillenen kıymalı ve üzümlü olarak yapılan ve kilosu 65 TL’ye satılan ’nokul’ yurt içi ve yurt dışına gönderiliyor.

27 Kasım 2021 - 13:59
Reklam

Kentin yöresel lezzetleri arasında yer alan, kıymalı ve üzümlü olarak iki şekilde servis edilen ’nokul’ 2018 yılında tescillendi. Un, yağ, yoğurt, tuz ve maya karışımıyla hazırlanan hamurun dinlenmeye bırakılmasının ardından mayalanan hamur, parçalara ayrılıp oklava yardımıyla ince olarak açılıyor. Hamurun içine de yine özenle hazırlanan üzümlü- cevizli veya kıymalı iç harç koyuluyor. İç harçları konulan hamur, rulo şeklinde yuvarlanıyor ve yağlanmış tepsiye döşeniyor. Tepsiye dizilen hamurlar daha sonra kesiliyor ve fırına atılıyor. Kilosu 65 TL’ye satılan Sinop’un vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan nokul yurt içi ve yurt dışına gönderiliyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Nokul Ustası Sebahat Aktaş; “Sinopumuzun simgesi haline gelmiş nokulumuzu önce un, tuz, şeker biraz maya, yoğurt, maya, sıvı yağ ile yoğuruyoruz. Yoğurduktan sonra tezgahın üstünde belli bir ölçülerde kesiyoruz dinliyoruz. Dinlendirten sonra oklava yardımıyla büyütüyoruz. Büyüttükten sonra üzüm, şeker, ceviz ile harmanlıyoruz. Karıştırdıktan sonra hamurumuzun üzerine sıvı yağ sürüyoruz. Sıvı yağ sürerek serpiştiriyoruz. Zaten her şey gram hesabı. Daha sonra fırına atıp pişiriyoruz..”

“DAHA ÖNCE ALMANYA’YA GÖNDERDİM”

“Daha önce Almanya’ya gönderdim. Üzümlü, cevizli gönderdim. Kıymalı uzun yola dayanmadığı için üzümlü, cevizli göndermiştim. Kışın günlük 50-100 tane üretim yapıyoruz. Yazın da 2 katını yapıyoruz. Nokulun şuan ki fiyatı 20 TL.”

Kaynak: Haber 57
Bu haber 1525 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkeli'de heyelan: 2 ev ve 1 samanlıkta hasar oluştu
Türkeli'de heyelan: 2 ev ve 1 samanlıkta hasar oluştu
Geleneksel Bektaşağa Panayırı başladı
Geleneksel Bektaşağa Panayırı başladı