Reklam
Türkeli-Ayancık yolunun ilk açılması ve Şevki Şentürk

Türkeli-Ayancık yolunun ilk açılması ve Şevki Şentürk

Bölge insanına hizmetleri dokunan ender bir şahsiyet olan Şevki Şentürk hakkında bilinmeyenler...

03 Aralık 2021 - 23:30 - Güncelleme: 04 Aralık 2021 - 00:48
Reklam

Şevki Şentürk 1925 yılında Ayancık’ta doğdu.

Kahvecioğulları‘ndan Haşim Şentürk’ün (sahil camii eski müezzinlerinden Haşim Hoca’nın) oğludur. Şevki Şentürk 1949 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden mezun oldu. 1949 yılında Karayolları Genel Müdürlüğünde göreve başladı. Karayolları 10. Bölge Müdürlüğünde Yapım Şefi, 7. Bölge Müdürlüğünde Bakım Şefi olarak çalıştı. Karayolları 7. ve 8. Bölge Müdürlüklerinde Bölge Müdürü olarak görev yapan Şevki Şentürk, 1959 Nisan’ında Köprüler Dairesi Başkanı, 30.09.1960 tarihinde ise Karayolları Genel Müdürü oldu.

11.10.1961 tarihinde görevinden ayrılarak Bakanlık’ta Yüksek Fen Heyeti üyeliğine atanan Şevki Şentürk, çalışmalarını özel bir kuruluşta sürdürdü. Uzun süre Yapı Kredi Bankası müsteşarlığı yaptı. Farklı özel şirketlerde yönetici olarak çalıştı.

Ayancık - Türkeli arası yolun açılması, onun müdürlüğü zamanında gerçekleşmiştir. Ayancık Çayı üzerindeki Fabrika ile Ayancık’ı bağlayan köprüyü yaptırmıştır. Ayancık caddelerinin asfaltlanmasında faydası olmuş, ismi de bir caddeye verilmiş bir kişiydi. Bölgenin insanına hizmeti dokunan, ender şahsiyetlerdendir. 2002 yılında İstanbul’da vefat etti ve Feriköy mezarlığına defnedildi.

Kaynak: Seziöz
Bu haber 1896 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Osman K.
  1 ay önce
  Yani emice olmasa idi yol gelmezdi eşeknen gidüp gelüdük , Devlet ten gocaman dayı
 • Türkeli sevdalisi
  1 ay önce
  O yollarda nice eşşekler geçti hemde ondanda yüksek makamda ama aklına gelmedi memleket ne halde yolu niye düzelmez dıye uğraşmadı,mesela Nurhan tekinel devlet bakanıydı yıllarca gelip gitti ÇATALZEYTİN Kastamonu yolunu yaptırmadan gıttı bunlar gibi nicesi.şu an tüm ülkeyi geziyorum bizim Sinop ve Kastamonu kadar geri kalmiş yolda yok yer de yok İNŞAALLAH bundan sonra düzelir
 • Mahmut
  1 ay önce
  Allah rahmet eylesin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DEVA Partisi İlçe Başkanı Öztürk'ten sert açıklama
DEVA Partisi İlçe Başkanı Öztürk'ten sert açıklama
MHP İl Başkanlığına flaş atama
MHP İl Başkanlığına flaş atama