AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, yaptığı açıklamada, Türkeli Taçahmet, Karabey, Ayaz, Düzler köyleri ile Ayancık Topağaç köyü ve arazilerinin Helaldı Çayı Taşkın ve Kıyı Oyuntusundan Korunması ikmali işi ihalesinin yapıldığını, 20 bin metre istifli taş tahkimat, 3 bin 500 metre tabanı beton kaplı temeli beton kargir duvar, 4 bin 700 metre harpuşta, 4 bin 700 metre ferforje korkuluk ve 7 adet de menfez imalatının yapılacağını dile getirdi.Türkeli Çayında çalışmaların devam ettiğini aktaran Maviş, "Türkeli çayı ve yan kolları 1. kısım üst havza tedbirleri ikmali işi ihalesinin yapılması çalışmalarının devam ettiğini, iş kapsamında 3 adet betonarme tersip bendi, bin 500 metre gabion şilte ile kıyı koruma inşaatı, bin 700 metre beton ağırlık duvar, 60 adet düşülü brit imalatı ve 2 adet de köprü imalatının yapılacağını ifade etti.Afetten etkilenen Ayancık'ta da selin izlerinin silinmesi ve Ayancık Çayı ıslahı ile ilgili çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Maviş, Ayancık ilçe merkezi Ayancık Çayı 2. kısım ikmali ihalesinin yapıldığını, iş kapsamında 530 metre çift taraflı istifli taş tahkimat, 4 bin 893 metre çift taraflı beton ağırlık duvar, 22 adet betonarme brit, 305 metre betonarme u kanal, 500 metre temeli beton harçlı duvar, 500 metre beton taban kaplama, 10 bin 821 metre ferforje korkuluk imalatı yapılacağını bildirdi.Maviş, Ayancık çayı yan ve yan kolları 1. kısım üst havza tedbirleri ikmali ihalesinin de yapıldığını, iş kapsamında 1 adet betonarme tersip bendi, 3 bin metre yatak düzenlemesi ve sedde tanzimi imalatı yapılacağını, ayrıca 4 adet köprü imalatının yapılacağını ifade etti.Maviş, afetin ilk saatlerinden itibaren bugüne kadar yaralarının sarılmasında desteklerinden dolayı diğer bakanlarımızın yanı sıra Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız’a bu vesileyle teşekkürlerini ifade etti.
Gündem
Yayınlanma: 10 Kasım 2021 - 15:22
Güncelleme: 10 Kasım 2021 - 15:38
Türkeli'de felaketin izleri siliniyor
Gündem
10 Kasım 2021 - 15:22
Güncelleme: 10 Kasım 2021 - 15:38
AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, Türkeli ve Ayancık İlçelerinde afet sonrası yapılacak çalışmalarla ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.
Bu haber 1712 defa okunmuştur.
İlginizi Çekebilir
Vadandaş olarak dileğimiz Yeşiloba çayı da unutulmasın.Yeşilobaköyü pazaryeri küme evlerinde oturanlarda can taşıyan bu vatanın insanı.Su çovaldığı zaman korku içinde yaşıyoruz. İlla bir felakete yada can kaybına maruz kalındığındamı yadım eli gelecek diye düşünüyoruz?