Reklam
Türkelili hemşehrimiz Dincel’in ilk kitabı yayımlandı

Türkelili hemşehrimiz Dincel'in ilk kitabı yayımlandı

İstanbul Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılapları Enstitüsü’nde Araştırma Görevlisi ve aynı zamanda görev yaptığı okulda doktora yapan Türkelili hemşehrimiz Anıl Dincel tarafından “Asım Us’un Yazıları İle Türk İnkilabı” adlı kitabı yayımlandı.

Türkelili hemşehrimiz Dincel'in ilk kitabı yayımlandı
10 Kasım 2023 - 19:16 - Güncelleme: 14 Kasım 2023 - 13:31
Reklam

Yayımlanan ilk kitabından dolayı mutluluklarını ifade eden Anıl Dincel, “Üç yıllık bir çalışmamın kitap olarak çıkması ve insanlara ulaşacak olmasından dolayı mutluyum. Şahsımı daha da mutlu eden husus ise kitabın duyurulmasının ardından Türkiye’nin birçok üniversitesinde yer alan akademisyen hocalarımızın ve Türkelili büyüklerimin, dostlarımın, büyük bir teveccüh göstermesidir. Herkese güzel sözlerinden ve destekleyici tutumlarından dolayı müteşekkir olduğumu ifade etmek isterim.” dedi.

Kitabın adında yer alan Asım Us isminden de bahseden Dincel, şöyle konuştu:

“Tam adı Mehmet Asım Us’tur. Us soy ismini bizzat Atatürk kendisine vermiştir. Asım Us, Atatürk’ün yaşamı boyunca daima onun yanında ve sofrasında yer almış bir şahsiyettir. Dolayısıyla Cumhuriyet’in kuruluşuna, devrin önemli olaylarına ve Atatürk inkılaplarına yönelik yazılar kaleme almıştır.

Asım Us, Osmanlı Devleti’nin son döneminde Tanin gazetesinde bir yazar, Kurtuluş Savaşı yıllarında Vakit gazetesini kuran bir şahsiyet ve Cumhuriyetin ilanı ile birlikte dönemin önde gelen bir aydınıdır. Dolayısıyla Asım Us, çok tanınmasa da tanık olduğu olaylar düşünüldüğünde önemli bir isim olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Asım Us, Atatürk’ün yaptığı tüm inkılapları yakından takip etmiş ve gazetesinde yazıları ile bu inkılapları kendi bakışından kaleme almıştır.” ifadelerini kullandı.

Üç bölümden oluşan kitapta Dincel, ilk olarak Asım Us ve ailesini tanıtmıştır. Ardından İnkılap, devrim ve ihtilal kavramlarının tartışmasını yapmış ve Osmanlı Devleti’nin modernleşme (yenileşme) sürecini aktarmıştır. Tabii tüm bunları yaparken Asım Us’un yazılarından da istifade etmiştir. Kitabın ikinci ve üçüncü bölümünde ise Türkiye’nin kuruluşundan, Atatürk’ün vefatına kadar olan tüm inkılapları ve olayları, o günleri bizzat yaşayan Asım Us’un görüşleri etrafında kitabına aktarmıştır. Sonuç olarak Türkelili hemşehrimiz Anıl Dincel’in “Asım Us’un Yazıları İle Türk İnkılabı” başlıklı yeni kitabı, Cumhuriyet tarihini ve Atatürk’ü yakından anlamayı isteyenler için önemli bilgiler içeriyor.

Kitabı incelemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/asim-usun-yazilari-ile-turk-inkilabi/664199.html&publisher_id=72

2023/11/2023-11-10-19-17-05.jpg 2023/11/2023-11-10-19-17-09.jpg
Bu haber 1280 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 8 Yorum
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sinop’ta magandalara suçüstü: 2 gözaltı
Sinop’ta magandalara suçüstü: 2 gözaltı
 Borçlara af geliyor! Ceza ve zamlar silinecek
Borçlara af geliyor! Ceza ve zamlar silinecek