Reklam
Türkelili Hüseyin’den insanlık dersi

Türkelili Hüseyin'den insanlık dersi

Bir evi tasfiye ederken içi para dolu iki çanta buldu. ‘Bu Allah’ın bir sınavı. Kul hakkı yiyemem’ diyen Türkeli’nin Güzelkent köyünden Hüseyin Ersoy, 557 bin euroyu mirasçısına teslim etti.

Türkelili Hüseyin'den insanlık dersi
20 Haziran 2022 - 18:46 - Güncelleme: 20 Haziran 2022 - 21:50
Reklam

Almanya’nın Monheim kentinde yaşayan Türkeli’nin Güzelkent köyü nüfusuna kayıtlı Hüseyin Ersoy, 1999 yılında Almanya'ya geldi. Temizlik işlerinde, ardından demir boru taşıyan bir lojistik firmasında 17 yıl çalıştı. Üç çocuk babası Türkelili Ersoy, 2017'de bina ve dairelerin tasfiye işini üstlenen şirket kurdu. Antika meraklısı Ersoy, bir gün e-mail üzerinden bir binanın tasfiye işini aldı. Bodrum katını boşaltırken bir dolabı açan Ersoy, büyük şok yaşadı.

İş e-mail yoluyla geldi

Sabah Gazetesi’ne konuşan Ersoy, "Yaşlı bir adam vefat edince kızı e-mail aracılığı ile bana ulaşıp evin tasfiyesini istedi. Sona bodrum katını bıraktım. Pazarda antika eşyaları da sattığım için her dolabı açıp bakarım. Bir dolabı açınca içinde para dolu çanta ile karşılaştım. Önce paraları sahte sandım. İncelediğimde gerçek olduğunu anladım. Eve götürüp eşimle saydığımda 557 bin euro ve 2700 İsviçre Frangı çıktı" dedi.

Helalleşme şansım yoktu

Türkiye’de imam hatip lisesi mezunu olduğunu ifade eden Ersoy, "Bize hocalarım vicdan muhasebesini, kul hakkını çok iyi anlattılar. Allah, 'Kul hakkı ile gelmeyin' diye buyuruyor. Paranın sahibi ile helalleşme şansım da yoktu. İslam dininin gereğini yapıp parayı mirasçısı kadına vermeyi kararlaştırdık. 15 yaşındaki oğlum da aynı görüşteydi. O zaman manevi olarak çok zengin olduğumu anladım" diye konuştu.

Vicdanımı dinledim

İnsanların yarım metre sınırı aştı diye birbirlerini öldürdüğünü ifade eden Hüseyin Ersoy, " Ben inançlı bir Müslümanım. Vicdanımı dinledim ve o parayı teslim ettim. Lojistik firmasında çalışırken eski eşyalar toplayıp pazarlarda satmaya başladığını söyleyen Ersoy, "Bu işi beş yıl önce mesleğe dönüştürdüm" dedi.

Şaka yapıyoruz sandı

Ölen adamın kızı ile irtibata geçip para bulduklarını söylediğini anlatan Ersoy, "Önce şaka sandı. Sonra '500 veya 1000 euro mu?. 50 bin euro olamaz' dedi. Rakamı söylediğimizde kısa süre şoke oldu. Ona, 'Bizi buraya getirenin adı İslamiyet' dediğimde duygulandı. Teşekkür etti. İslamiyet'e karşı olan önyargıları yıkma, nesillere örnek olacak bir davranış yaptığımı düşünüyorum. Vicdanımı dinledim" dedi.

Kaynak: Sabah.com.tr
Bu haber 4518 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Nurgül ÇETİN
  1 ay önce
  Kardeşim yusuflu köyündenim Helal olsun çok iyi yapmışsın Allah imtihan olarak karşına çıkartmış Rabbim kazancına bereket versin İnsanı insan yapan Vicdandır
 • Yarna
  1 ay önce
  Hemşehrim herkes paraya baba dediği için seni anlayamaz. Millet olmuş hırsız. Helal, haram ver Allah'ım ver diyor. Bu iş her babayiğidin harcı değil tebrikler...
 • Yukarı helaldulu okula biraz yaz emme
  1 ay önce
  Ula fisin gavurun mali ganimet hiç mi atalarını örnek almadın,aşaki yukorki helaldu bı toplanuduk şöyle bı 70 lik ismarlaydun ,bı sene yoluyu gözleyen arkadaşlarini görüdüy be emice sen naptiy kaçan balık büyük olurmuş,bek inandurucu gelmedi ama bizim bildiğimüz fisin o kadar parayı bulcak da geri vercek ,ölme eşem ölme , Almanya da ki hiç bir Almancı o parayı geri vermez hemen gelü köye.Ha belki köydeki abisi Sinan bulsa geri verü, Mehmet ,,,,, h verü .Bu Almancı la böyle şehir efsanesi senelerden berü hep anlatıp durula nedense para hep 550 bin mark sonra 550 bin curo civarında gidüp gelü,hep yaşlı alman bizim keruzlere parayı emanet edüle o parayı Avrupa yi gezüp bütürüdüle.olay İslamiyet fistani giyip azcik üsturuluplanmis ama para gene aynı.
 • Ahmet Sahin
  1 ay önce
  Alman kanunlarına göre bulunan para sahibine teslim edilirse, kanunen bulan kişiye paranın sahibi yüzde üçünü vermek zorunda.
 • Cemil Özcan
  1 ay önce
  Ülkemizin 20% senin gibi vicdan Sahibi olsa Vallahi memleketimiz ve insanlarıda bambaşka seviyede olurduk! En doğrusunu yapmışsın
 • Ali Refik Can
  1 ay önce
  Helal olsun kardeşim sana.örnek bir müslüman gibi davranmissin.insallah müslüman olduğunu sananlar da senden ilham alırlar.
 • Mazlum
  1 ay önce
  Sen sakin tr ye dönme emi....döverler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkeli'de konkasör ile malzeme üretimine başlandı
Türkeli'de konkasör ile malzeme üretimine başlandı
Temmuz'da Sinop'ta 4 bin 986 kişiye trafik cezası uygulandı
Temmuz'da Sinop'ta 4 bin 986 kişiye trafik cezası uygulandı