Türkeli’nin Yusuflu Köyü Emrelli Mahallesi nüfusuna kayıtlı emekli avukat Yüksel Sarı’nın ikinci kitabı “Cennetin Kanı” isimli romanı yayımlanarak, kitapevlerinde yerlerini aldı.Muğla’da ikamet eden aslen Türkeli’nin Yusuflu Köyü Emrelli Mahallesinden emekli avukat Yüksel Sarı’nın ikinci kitabı “Cennetin Kanı” isimli romanından elde edilecek tüm gelirlerini yardım kuruluşuna bağışladı. Yüksel Sarı’nın ilk kitabı olan “Arafta Aşk” isimli romanını da 2020 yılında yayınlanmıştı.Aslen Türkelili olan Yüksel Sarı, 12 Eylül 1956 tarihinde, Karabük'te, altı çocuklu bir işçi ailesinin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğretimini Karabük'te tamamladı. 1974 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Matematik Öğretmenliği bölümünü kazandı. Aynı yıl iller Bankası Genel Müdürlüğü'nde memuriyete başladı. 1979 yılında Muğla'nın Ortaca ilçesine matematik öğretmeni olarak atandı. 1990 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirerek, serbest avukatlığa başladı. Halen Muğla'nın Ortaca ilçesinde yaşayan Sarı, evli ve iki çocuk babasıdır.Sarı’nın “Cennetin Kanı” isimli romanında, Erdal Hoca ve Sevim’in televizyonda izledikleri bir haber üzerine şehir hayatını bırakıp sakin ve huzur dolu bir yaşam için yaylaya yerleşmelerinin ardından zamanla çetin bir doğa savaşçısına dönüşmelerini anlatan sürükleyici bir eser.Romanda Karatepe’den Bey Dağları’na, Kızlar Sivrisi’nden Toylak Karlığı’na, Alacadağ’dan tüm Teke Yarımadası’na yayılan soluksuz bir mücadele nakış gibi işlenmekte; bölgenin gündelik hayatı, kültürel yapısı ve insanın doğayla kurduğu bağ, zengin tasvirler ve usta bir sadelikle okura sunulmaktadır.Yüksel Sarı bu romanında, vahşice doğayı katledenlerin engel tanımazlığı karşısında köylüleri mücadeleye sevk eden bir aydının ve çaresizliğin konforuna alışan bir insanın psikolojisini başarıyla işleyerek toplumdaki ayrışmaya ayna tutuyor.
Gündem
Yayınlanma: 03 Şubat 2024 - 12:10
Güncelleme: 17 Şubat 2024 - 21:42
Türkelili Yüksel Sarı'nın "Cennetin Kanı" kitabı yayınlandı
Gündem
03 Şubat 2024 - 12:10
Güncelleme: 17 Şubat 2024 - 21:42
Türkelili hemşehrimiz Yüksel Sarı’nın “Cennetin Kanı” isimli kitabı yayımlandı.
Bu haber 1286 defa okunmuştur.
İlginizi Çekebilir