Reklam
Çayağzı’nın ilçeden ayrılma talebi ikinci kez reddedildi

Çayağzı'nın ilçeden ayrılma talebi ikinci kez reddedildi

Türkeli ilçesine bağlı Gencek Köyü Çayağzı Mahallesinin ilçeden ayrılarak Çatalzeytin ilçesine bağlanma talebi, Sinop İl Genel Meclisince ikinci kez reddedildi.

12 Ocak 2022 - 13:32 - Güncelleme: 17 Ocak 2022 - 00:44
Reklam

24 Ekim’de yapılan halk oylamasında, oy çokluğuyla ikinci kez Çatalzeytin’e bağlanmayı isteyen Türkeli’ye bağlı Gencek Köyü Çayağzı Mahallesi sakinlerinin bu talebi, Sinop İl Genel Meclisi Ocak ayı gündeminde görüşülerek karara bağlandı.

Buna göre; ikinci kez Sinop İl Genel Meclisi'ne gelen ilçeden ayrılma talebi, meclis üyelerinin tamamının oylarıyla reddedildi.

Bilindiği üzere, 2021 yılı Aralık ayı Sinop İl Genel Meclisi gündemine gelen Çayağzı Mahallesi sakinlerinin bu talebi, konunun araştırılması ve incelenmesi için komisyona havale edilmişti.

Yapılan araştırılma ve incelemenin ardından komisyon tarafından rapor oluşturuldu.

Ocak ayı meclisinde açıklanan raporda, şu ifadelere yer verildi;

“KÖPRÜ YIKILIRSA BAĞLANTI KESİLİR”

"İlimiz Türkeli İlçesi Gencek Köyü, Çayağzı bağlısının ana köyden ayrılarak, Kastamonu İli Çatalzeytin İlçe Merkezine bağlanması talebinin, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 2. madde "Ç" bendi ve "Sınır Anlaşmazlığı, Mülki Ayrılma ve Birleşme ile Köy Kurulması ve Kaldırılması Hakkında Yönetmelik."in 29. Maddesi uyarınca görüşülmesi hususunda;

Komisyonumuz tarafından yapılan çalışmalar neticesinde; İlimiz Türkeli İlçesi Gencek Köyü, Çayağzı bağlısının ana köyden ayrılarak, Kastamonu İli Çatalzeytin İlçe Merkezine bağlanması talebinin, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 2. madde "Ç" bendi ve Sınır Anlaşmazlığı, Mülki Ayrılma ve Birleşme ile Köy Kurulması ve Kaldırılması Hakkında Yönetmelik' in 29. Maddesi uyarınca; Türkeli ilçesi Gencek Köy halkı ve çevre köy halkının sahil olarak kullandığı günübirlik turizm alanı ve köyün tamamı düşünüldüğünde, Gencek Köy halkının ve civar köylerin sayfiye alanı niteliğinde kullandığı, bölgenin olası bir sel ve afet durumunda Çatalzeytin İlçesi ile Çayağzı mevkii arasında ulaşım için kullanılan köprünün yıkılması sonucunda Çatalzeytin İlçesi ile hiçbir bağlantısının kalmayacağı görülmektedir.

“REFERANDUMA KATILANLAR KÖYDE YAŞAMIYOR”

Ayrıca sınır hatlarının ayrılmasında ülkemizin tamamında sınır belirlemede kriter olarak dere ve çayların kullanılması daha belirgin sınırlar ortaya koymaktadır. Yüzeysel olarak bağlanmasının uygun olduğu zannedilen Çatalzeytin İlçesi'nin nüfusuna bakıldığında Türkeli nüfusunun yarısı kadar nüfusa bile sahip olmayan küçük bir ilçe olması, yerleşik olan nüfusun bu değişiklikten büyük zarar göreceği, referandumda oy kullanan kişilerin büyük kısmının orada sürekli ikamet etmediği sadece sayfiye niteliğinde kullandıkları anlaşılmıştır.

“ADLİYE VE DEVLET HASTANESİ YOK”

Bunun yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarında yapılacak iş ve işlemlerin de sekteye uğrayacağı saptanmıştır. Bu bağlamda; Çatalzeytin İlçesinde bir Adalet sarayının olmayışı adli işler açısından oluşacak işlemlerin yapılması noktasında vatandaşların zorluk yaşayacağı, vatandaşların Çayağzı Bağlısı'na 50 kilometre mesafedeki İnebolu İlçesine Adalet sarayındaki işlemleri için gidip geldikleri anlaşılmıştır. Bunun yanında Çatalzeytin İlçesinde tam teşekküllü bir devlet hastanesinin olmadığı bunun yerine entegre bir hastanenin olduğu, Türkeli ilçesinde ise tam teşekküllü bir devlet hastanesinin olduğu bilinmektedir. Bu noktada sağlık hizmetleri açısından sorunlarla karşılaşılacağı belirgin bir biçimde görülmektedir.

“OKUL VE BANKA SAYISI YETERSİZ”

Eğitim konusunda mesleki ya da Anadolu liselerinin Türkeli İlçesinde eğitim öğretim kalite ve standartları noktasında Çatalzeytin İlçesine nazaran daha avantajlı olduğu görülmektedir. Ayrıca ulaşım açısından anayol güzergâhında olan Çayağzı'nda toplu ulaşım konusunda hiçbir sorun yaşanmamaktadır. Yine gündelik hayatın akışı çerçevesinden bakıldığında Çatalzeytin İlçesinde yalnızca bir (1) banka bulunmasına rağmen Türkeli İlçesinde üç (3) bankanın olması gündelik hayatı kolaylaştırıcı bir unsurdur.

“AYRILMAMASI DAHA AVANTAJLI”

Türkeli İlçesi vatandaşlarının gurbetçi yoğunluğunun fazla olması ise yurtdışına kadar ticaret yapılabilmesi avantajını gözler önüne sermektedir. Detaylı olarak sayılan bu avantajları göz önünde bulundurulduğunda; 5442 Sayılı İl Idaresi Kanunu'nun 2. madde "Ç" bendi ve "Sınır Anlaşmazlığı, Mülki Ayrılma ve Birleşme ile Köy Kurulması ve Kaldırılması Hakkında Yönetmelik"in 29. Maddesi uyarınca; Türkeli İlçesi Gencek Köyü Çayağzı Bağlısının Çatalzeytin İlçesine bağlanması, köy halkı adına pek çok olumsuz sonuçlar doğuracağından, komisyonumuzca uygun görülmemiştir. Takdir Yüce Meclisindir." ifadelerine yer verildi.

Bu haber 1114 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • Dost
  1 hafta önce
  O zaman Ilçeye uzak köyler hep başka ilçelelere baglansin olurmu böyle şey....hizmetse hiç olmadigi kadar hizmet heryer aliyor........artik bu islerden vazgecmek lazim yöreye fayda getirecek islerler ugrasalim...mesela issizlik...Isadamlarina cagrida bulunalim...
 • Muhterem DEMİREL
  1 hafta önce
  Hep kanunlar buradamı yürürlüğe girdi. Muhtarlık seçiminde bazı köylerde Oyların yüzde 60 'a yakını dışarıdan geldi, o zaman neredeydi bu kanunlar. Köprü yıkılacakmış. O köprü yıkılırsa zaten Türkiyede köprü kalmaz. Boşver in böyle hikayeleri.
 • Türkeli
  1 hafta önce
  Dayı Türkeli'nin tüm köylerinden daha şanslıdır hizmet konusunda Çayağzı. Ayrıca ne köprüler gidiyor büyük konuşmamak lazım. Devlet her ihtimali düşünmeli.
 • Rugygang
  1 hafta önce
  Cücük kadar kaldı sinopumuz zaten Çatalzeytini geri baglayin
 • GENCEK
  1 hafta önce
  vatandaşın aldığı karara saygısızlık bunun sonuçlarını seçimlerde göreceksiniz
 • Alejandro
  1 hafta önce
  Tamam bağlanmasın , ama ne sorunları var bu iki oldu , meclis oylamada bu köyün şu sorunu varda bunun için istiyo dedimi acaba? Sorununu görüşün çözüm bulun kimse ayrılmak istemez
 • .
  1 hafta önce
  İmar izniyle zenginleşmek isteyen, bunu yaparken doğanın içinden geçecek olan müteahhi sorunu olabilir
 • Gurbetçi57
  1 hafta önce
  Çok yerinde bir karar, hala illa baglanma gibi mevzu olursa direk Çatalzeytin Türkeline baglansin ve herkes karardan memnun olur...Allah askina bu Ülkenin bu ilçelerin baska sorunumu kalmadi birakin su isleri...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DEVA Partisi İlçe Başkanı Öztürk'ten sert açıklama
DEVA Partisi İlçe Başkanı Öztürk'ten sert açıklama
MHP İl Başkanlığına flaş atama
MHP İl Başkanlığına flaş atama