Reklam
Maviş, 2022 bütçe görüşmelerinde TBMM’de konuştu

Maviş, 2022 bütçe görüşmelerinde TBMM'de konuştu

AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, 12 Aralık 2021 Pazar günü TBMM’de Bütçe Görüşmeleri kapsamında Üniversiteler Bütçesi üzerinde önemli konulara temas etti.

13 Aralık 2021 - 16:19 - Güncelleme: 13 Aralık 2021 - 17:32
Reklam

AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, Türkiye şehirleştikçe, zenginleştikçe, genç nüfusu arttıkça, üniversiteleşmeye olan ihtiyacın arttığına vurgu yaparak bu büyük dinamizmin sonucu olarak her ile üniversite açtıklarını, AK Parti iktidarının yükseköğretime erişimi kolaylaştırdığını ifade etti. Bu bağlamda akademisyen ve bilim insanı sayısının arttığını, doktora eğitimine erişimin kolaylaştığını, araştırma için daha çok kaynak sağlandığını, üniversiteleri hayatla barıştırdıklarını ve hayatın içine taşıdıklarını, toplumdan, üretimden, sanayiden, ekonomiden kopuk bir üniversite yerine hayatla barışık üniversiteler inşa ettiklerini, bulunduğu şehrin kültür ve sanatıyla, ekonomisi ile üretimi ile sanayisi ile ilgilenen onlar için Ar-Ge yapan bir akademi haline getirdiklerini ifade etti.

“Yüksek Öğretime Erişimin Maliyetleri de Azaldı”

Maviş, AK Parti iktidarlarında harçların kaldırıldığını, hem burs ve kredi alan öğrenci sayısının hem de burs ve kredi miktarlarının artırıldığını, öğrenci yurt sayısının 190’dan 778’e, yatak kapasitesinin 182.258’den 729.931’e çıkarıldığını, isteyenin kendi ilinde eğitim görebilmesi için üniversitelerin yaygınlaştırıldığını, sonuç olarak üniversiteye erişimin mali yüklerinin azaltıldığını dile getirdi.

“Üniversitelerimizin demokratik dönüşümünü gerçekleştirdik”

Maviş, adeta bir kast sistemi gibi belli kimlik ve sınıflar arasında dönen akademik çalışma yapma hakkını Anadolu'nun tüm çocuklarına açarak bir dönem üniversitelere hakim olan akademik faşizmin yıkıldığını, bilim yapma tekelinin kırıldığını ifade ederek “Artık sahip olduğu kimlik ya da mezun olduğu okul nedeniyle hiç kimse yüksek lisans doktora ya da yeterlilik sınavlarından elenmiyor. Bugün üniversitelerimizde ikna odaları kurulmuyor. Sadece başörtülü öğrenciler için değil, kimliği, inancı, yaşam biçimi ne olursa olsun bu memleketin çocuklarının hiçbirisi için ikna odaları kurulmuyor” dedi.

“Üniversiteler Üzerindeki Vesayet Kaldırıldı”

Maviş, bir dönem üniversitelerin darbeci odakların yandaşı olduğunu, vesayetin gücünü tahkim etmek için akademik yardakçılık yaptıklarını, cübbelerini giyip, meydanlara çıkıp, Cumhuriyet mitinglerinde “Ordu Göreve” pankartları açarak darbe çığırtkanlığı yapan, seçilmiş hükümete karşı adeta muhtıra gibi bildiriler yayınlayan, cuntacı askerlerin birifinglerine topuk selamıyla koşan rektörlerin tarihe gömüldüğünü dile getirdi. Aynı şekilde zevkle, ergen çocuklar gibi marşlar söyleyerek darbe çığırtkanlığı yapan, Hükümeti şikayet için karargahın kapısına koşan YÖK başkanlarının da tarihe gömüldüğünü söyledi.

“Anadolu İnsanın Karşılaştığı Zorluklar Tarihe Gömüldü”

Maviş, bin bir zahmet ve zorlukla üniversitelerin kapısına gelen Anadolu'nun başörtülü çocuklarını kapısından kovulmadığını, katsayı engelleriyle İmam Hatiplere ve Meslek Liselilere üniversite kapılarının kapatılmadığına vurgu yaptı. Maviş, “sırf kimlik ve inançlarına düşmanlık nedeniyle İslam ülkelerinde eğitim görmüş öğrencilerin denklikleri kaldırıldı, diplomaları iptal edildi. Bütün bu haksızlıkları işte karşınızdaki AK Parti grubunun demokrasi yolculuğu ile yıktık” dedi.

“Antidemokratik Uygulamaları Sebebiyle CHP’yi Eleştirdi”

Maviş, CHP’nin ikna odalarının mimari Nur Serter’i önce milletvekili, ardından da Genel Başkan Yardımcısı yaparak ödüllendirdiği, 28 Şubat zulümlerinin baş aktörü Kemal Gürüz’ü genel başkan danışmanı yaptığını, katsayı zulmünün kaldırılmasını engellemek isteyen dönemin ÖDTÜ Rektörünün cübbesiyle CHP grup toplantısında zulme destek istediği konuşmayı CHP’lilerin ayakta alkışladığını, bugün de CHP himayesinde üniversitelerin terörize edilmek istendiğini dile getirerek yeni zulümlere müsaade etmeyeceklerini gerekeni yapacaklarını ifade etti.

Maviş konuşmasını “Büyük Türkiye’nin güçlü geleceğini gençlerimizle inşa edeceğiz hayalleri ile beyinleri ile yeni keşiflerin peşinde koşan ürettiklerini teknofest’te birbiriyle sergileyen bu yeni gençlik bu ülkenin üniversitelerinden yetişecek ve sizin bütün terörize etme çabalarınıza rağmen biz üniversitelerin bilgi ve bilim üretme ortamını ifsat etmenize fırsat vermeyeceğiz” diyerek tamamladı.

Bu haber 715 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Sosyal demokrat
    1 ay önce
    Vekil bey, Türkiye üniversiteler çöplüğüne döndü, kalifiye insan yetişmiyor artık. Bir sürü üniversite mezunu işsiz genç var.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DEVA Partisi İlçe Başkanı Öztürk'ten sert açıklama
DEVA Partisi İlçe Başkanı Öztürk'ten sert açıklama
MHP İl Başkanlığına flaş atama
MHP İl Başkanlığına flaş atama