Reklam
Sinop’ta helenistik döneme ait mimari ortaya çıktı

Sinop’ta helenistik döneme ait mimari ortaya çıktı

Sinop’ta devam eden Balatlar Yapı Topluluğu kazısında Helenistik döneme ait mimari ortaya çıktı. Ortaya çıkan yapıda kanatlı Eros figürü bulunması ise dikkat çekti.

Sinop’ta helenistik döneme ait mimari ortaya çıktı
19 Eylül 2022 - 10:31
Reklam

Sinop kent merkezindeki 2 bini aşkın tarihe sahip olduğu vurgulanan Balatlar Yapı Topluluğu'nda kazı çalışmalarında yeni buluntular gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Prof. Dr. Gülgün Köroğlu'nun başkanlığında sürdürülen kazı çalışmalarında kanatlı Eros figürü ve dalga motifleri bulundu.

Yapı hakkında bilgiler veren Balatlar Yapı Topluluğu kazı Başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, “Bu yıl Sinop Belediye Başkanımız mozaikler üzerinde bir gezi alanı yaptıracağı müjdesini bize verdi, biz de onun için gezi güzergâhı düzenlemesi yaparken yol için düşünürken boş bir alan vardı kazı alanımızda. Orayı kontrol etmek amacıyla başladık çalışmaya ve bu çalışmalar sonucu çok ilginç bir buluntuyla karşılaştık. Helenistik döneme ait konut mimarisi kazıyoruz. Küçük odaları olan, avlu etrafında gelişen bir mimari şema bulduk. Ortasında ve yan odalarda çakıl taşından yapılmış mozaikler var. Orta kesiminde bir bölüm eksik olmasına rağmen kanatlı Eros figürü bulduk. Etrafında palmet desenleri ve dalga motifleri saptadık. Sinop bu anlamda zengin bir şehir, başka alanlarda da müzenin yaptığı kurtarma kazılarında da Helenistik mozaikler çıkıyor, bu da onlardan birisi. Biz çok güzel koruyup onarıp sergileyeceğiz. Zaten büyük bir alan, arkeolojik park burası. Bizim için müjde gibi oldu, diğer alanlarda görmediğimiz şekilde sergilemeye de açacağız.” Dedi.

“MİLATTAN ÖNCE 1. YÜZYILA YA DA 2. YÜZYILA AİT OLMASI GEREKİYOR”

Prof. Dr. Gülgün Köroğlu yapının milattan önce 1. Yüzyıla ya da 2. Yüzyıla ait olması gerektiğini belirterek; “Geç Helenistik döneme tarihleniyor. Büyük ihtimalle milattan önce 1. Yüzyıla ya da 2. Yüzyıla ait olması gerekiyor. Sinop bu kapsamda zengin bir şehir, başka alanlarda da müzenin yaptığı kurtarma kazılarında da Helenistik mozaikler çıkıyor, bu da onlardan birisi. Biz çok güzel koruyup onarıp sergileyeceğiz. Zaten büyük bir alan, arkeolojik park burası. Bizim için müjde gibi oldu, diğer alanlarda görmediğimiz şekilde sergilemeye de açacağız.” İfadelerine yer verdi.

2022/09/2022-09-19-10-37-12.jpg 2022/09/2022-09-19-10-37-16.jpg
Kaynak: Haber 57
Bu haber 26799 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkeli'de otomobilden ateş açıldı: 1 yaralı
Türkeli'de otomobilden ateş açıldı: 1 yaralı
Ev Almak İçin En İdeal Şehirler
Ev Almak İçin En İdeal Şehirler