Reklam
Sinoplu vatandaşlardan ’cami’ tepkisi

Sinoplu vatandaşlardan 'cami' tepkisi

Sinop yeni mahallede TOKİ tarafından yapılması planlanan caminin planda yer aldığı şekliyle inşa edilmediğini söyleyen vatandaşlar, durumu cami inşaatı önünde gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile protesto etti.

Sinoplu vatandaşlardan 'cami' tepkisi
17 Eylül 2022 - 15:45
Reklam

Sinop Kent Meydanı projesi kapsamında yıkımı gerçekleştirilen aşıklar düğün salonunun bulunduğu 2 yüz metrekarelik alana yapılması planlanan 400 kişi kapasiteli caminin belirtilen standartların dışında sadece 30 kişi kapasiteli inşa edilmesine tepki gösteren vatandaşlar cami inşaatı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Alana toplanan grup adına açıklama yapan Yeni Mahalle sakini gazeteci Mete Çağdaş, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un Sinop ziyareti sırasında bahse konu olan alana 2 yüz metrekareye 400 kişilik cami yapılması talimatı verdiğini ifade ederek, bakanın bu talimatının yerine getirilmediğini söyledi. Çağdaş; “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum, Sinop’u ziyaret ettiğinde bizzat kendisinden ben rica etmiştim. Kendisi de bana ve yanında bulunanlara hatta TOKİ başkanına buraya proje içerisine “2 yüz metrekareye 400 kişilik cami yapın” emrini vermişti. Sayın bakanın bu sözünün bugün havada kaldığını görüyoruz. Biz 4 yüz kişiden vazgeçtik. Buraya bize bir yapı yaptılar 30 kişilik. Bu da doğal olarak Sinoplu vatandaşların tepkisine neden oluyor. “Bu ne biçim bina?” diyorlar” dedi. 

HAÇLA HİLALİN SAVAŞI HALA DEVAM EDİYOR

Açıklamasında bölgeye cami yapılmasını istemeyen bazı kesimlerin var olduğun ifade eden Mete Çağdaş, bu kesimin burada tepesinde hilal olan bir minareyi istemediklerini buradan da haç ile hilalin savaşının günümüzde de sürdüğünü gördüklerini söyledi.

Çağdaş; “Sinop Yeni mahallede yaşayan yaklaşık 50 vatandaş caminin önünde toplanarak duruma tepki gösterirken vatandaşlar adına basın açıklamasında bulunan Sinoplu Mete Çağdaş; “Yeni mahalle sakinleri olarak buradayız. Yeni mahalle 6 bin nüfusa sahip bir mahalle. Sinop’un büyük mahallelerinden biri ve bizim mahallemizde camimiz yok. Orta çağdaki gibi yerin altında bir mescitte kılınıyor namaz. İnsanlarımız buraya sığmıyor. İnananlar buraya sığmıyor. Bu yüzden Çevre Ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum, Sinop’u ziyaret ettiğinde bizzat kendisinden ben rica etmiştim. Ancak buraya yapılan bu bina doğaya ve dokuya uygun değil. Biz Selçuklu mimarisi ile burada ecdadımızı yaşatacak bir yapı istiyoruz. Türk milleti, Türk devleti ayakta durduğu sürece o cami de burada kalsın istedik. Türkiye’nin 3 tarafı denizle çevrili. Hangi limana gidersek gidelim. Hangi liman şehrine girersek girelim sizi bir cami karşılar. Bir minare karşılar. Türkiye’nin deniz sahili kısmında gelen turist gemileri karşılamayan minaresiz tek il Sinop’tur. Onun için biz burada sahil kenarında minareli bir cami istedik. Onlar dedi ki “Hayır mescit olsun”. Biz minare olsun istedik. Neden minare istemiyorlar? Çünkü minarenin ucunda biliyorsunuz Hilal var. Yani Haçla Hilalin savaşı halen devam ediyor demek. Bizim buradaki toplanmamızın amacı sayın cumhurbaşkanımıza sesimizin duyurulması. Biz sayın cumhurbaşkanımızın bundan haberi olmadığına yürekten inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bundan haberi yok. Sayın çevre bakanımızın da bundan haberi olmadığına yürekten inanıyoruz. Çünkü kendisi bizzat söz verdi. Hatta geldiğinde 2 defa sordum. “Merak etme oraya o cami yapılacak dedi.” Ama gördüğünüz gibi ne yazık ki cami ortada yok. Hatta bu caminin önüne görüyorsunuz şimdi de bir büfe gibi bir şey yapıyorlar. Bu zihniyeti anlayamıyoruz. Burada Sinop valisi, hükümeti temsil eden il başkanı acaba birilerinden mi korkuyor? Acaba neden burada cami yapıyoruz demekten korkuyoruz? Burası Yunanistan değil. Bulgaristan değil. Burası bir Müslüman şehri. Yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkenin şehri burası. Burada neden cami yapıyoruz demeye çekiniyorlar buna anlam veremiyoruz. Bu sebeple bizler mahalle sakinleri olarak sesimizi duyurmak için bu açıklamayı yapma gereği duyduk” diye konuştu.

Kaynak: Vitrin Haber
Bu haber 1608 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Zekai SUVER
  8 ay önce
  Kaç desibelle ezan okuyorsunuz. Bence camiler yeterli yapılacak olan cami parası ile eğitime okullara yardım edilmeli. Mesela üniversite öğrencilerine yurt yapılmalı 10. 20. Kişilik değil 2. 4. kişilik düşünülmeli diyeceklerim bu kadar.
 • Cami cemaati
  8 ay önce
  Çağdaş yaşamda camii nin yeri olamaz,gerçek çadaşlik cami nin hemen yıkılıp yerine gösterişli içkili gazino meyhane yapmaktır,ki gerçek kafir ve çağdaşlar rahat etsinler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhuriyet Savcısı Yıldırım, görevine geri döndü
Cumhuriyet Savcısı Yıldırım, görevine geri döndü
Türkeli'de Galatasaray taraftarları şampiyonluğu kutladı
Türkeli'de Galatasaray taraftarları şampiyonluğu kutladı