Reklam
Türkeli, 970 ilçe arasında 470’nci sırada yer aldı

Türkeli, 970 ilçe arasında 470'nci sırada yer aldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye'deki 970 ilçenin sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksiyle ilgili yaptığı çalışmayı raporlaştırdı. Rapora göre ilçeler 6 kademe halinde sıralanırken, Sinop'un ilçelerinden hiçbiri 1. kademede yer almadı.

07 Ocak 2022 - 16:17 - Güncelleme: 17 Ocak 2022 - 00:44
Reklam

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye'deki 970 ilçenin sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksiyle ilgili yaptığı çalışmayı raporlaştırdı. Rapora göre ilçeler 6 kademe halinde sıralanırken, Sinop'un ilçelerinden hiçbiri 1. kademede yer almadı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye'deki 970 ilçenin sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksiyle ilgili yaptığı çalışmayı raporlaştırdı. En son 2004 yılında gerçekleştirilen çalışmanın bir benzeri SEGE-2017 adıyla yayınlandı. Çalışmada ilçeler 32 ayrı değişken veri üzerinden analiz edildi.

SOSYO EKONOMİK GELİŞME

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın raporun tanıtım yazısında çalışmayı “İlçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi değerlerini güncellediğimiz ve kısa adı İlçe SEGE-2017 olan bu çalışmamızda da en önemli kısıt, güvenilir verinin temini ve uygun veri setinin oluşturulmasıdır. Bu çalışmada sosyoekonomik gelişmeyi temsil eden tüm boyutlar değerlendirilmiş, ilgili kurumlarla görüşmeler yapılmış ve veri altyapısı kontrol edilmiştir. Temin edilen verilerin kalite kontrolleri yapılarak standartlaştırılmıştır. “ şeklinde tanımladı.

32 DEĞİŞKENLİ VERİ

Bakan Varank çalışmayı önceki dönem analizlerle kıyaslarken yapılan yenilikleri “Diğer yandan, önceki İlçe SEGE çalışmasında kullanılan ve güncelliğini yitiren borulu su tesisatı bulunan konut oranı, hane başına telefon abone sayısı gibi değişkenler, gelişmişliği ölçmede anlamlılığını kaybettiğinden kullanılmamış, mevcut durumda sosyo-ekonomik gelişmişliği temsil eden genişbant abone sayısı, Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) üretim yapılan parseller, sinema salonu varlığı gibi güncel değişkenler analize dâhil edilmiştir. Ayrıca, verilerin istatistiki anlamlılık düzeyleri ve birbirleriyle ilişkileri analiz edilerek 32 değişkenli nihai veri seti elde edilmiştir.” ifadeleriyle özetledi.

SİNOP VE İLÇELERİMİZİN DURUMU

Sinop'un ilçeleri, sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi açısından 970 ilçe arasında Merkez 114, Ayancık 270, Gerze 278, Boyabat 423, Türkeli 470, Erfelek 630, Durağan 821, Saraydüzü 856, Dikmen ise 913'üncü sırada yer aldı.

Bu haber 1127 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Nido
  1 hafta önce
  Sosyal gelişmişlik para ile olmuyor.para ile ilgili Türkeli nin sorunu Yok. Her şey para ile ölçülür diye bir şey yok. Gurbetçi gençler neden yazın gelmek istemiyor sorun en doğru cevabı alın. Türkeli emekli kenti oldu, Deniz kenarında denize sırtını dönmüş tatil yöresinde bulacakları Bir çok etkinlik ve ortam yok.birkac restoran ve çokça kahvehane sosyal gelişmişlik değil.Turkelinde bundan başka ne var.belediyebaskani sayın Veysel Şahin bey sosyal gelişmişlik düzeyi yüksek olan bazı ilçeleri gezerek incelemelerde bulunmasında çok çok fayda var. Turkeline uygularsa üst sıralarda yerimiz olur
 • Yokarkihelaldulu
  2 hafta önce
  Sosyo ekonomik düzeyde Türkeli Türkiye de Sivas Yıldızeli neden sonra ikinci düzeyde ,Türkeli deki bankalarda ki pata birçok ilde bile yok,bu hesabı yapanın matematik öğretmeni ni dövecen .Yazın Milletin yaptığı tatili birçok ilçe rüyasında göremiyor.
 • cabbar
  2 hafta önce
  siyaset coplugu turkeli ne kadar ileri gidebilir ki
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DEVA Partisi İlçe Başkanı Öztürk'ten sert açıklama
DEVA Partisi İlçe Başkanı Öztürk'ten sert açıklama
MHP İl Başkanı ve yönetimi görevden alındı
MHP İl Başkanı ve yönetimi görevden alındı