Reklam
Uğur Mumcu, Sinop’ta isminin verildiği meydanda anıldı

Uğur Mumcu, Sinop'ta isminin verildiği meydanda anıldı

Ankara’daki evinin önünde bombalı saldırıyla katledilen gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 30. yılında Sinop’ta isminin verildiği meydanda anıldı. Sinop Belediyesi tarafından Uğur Mumcu’nun heykeli isminin verildiği meydana dikildi.

Uğur Mumcu, Sinop'ta isminin verildiği meydanda anıldı
24 Ocak 2023 - 16:27
Reklam

Uğur Mumcu Meydanı’na yerleştirilen heykeli önünde toplanan yüzlerce vatandaş, gazeteci Uğur Mumcu için saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu. Törende yapılan konuşmaların ardından Mumcu’nun anısına müzik ve şiir dinletisi yapıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Barış Karadeniz; “Uğur Mumcu bundan 30 yıl önce evinin önünde hain bir saldırı sonucu katledildi. Mumcu, ‘Ben terörün karşısındayım, ben laikim, Cumhuriyetçiyim, Atatürkçüyüm’ demişti. Söylediği yaptığı sadece iyi araştırma ve gazetecilik yapmaktı. Maalesef katledildi. Üzgünüz. Saygıyla sevgiyle anıyoruz. Atatürk ilke ve inkılapları çerçevesinde Uğur Mumcu’nun sadece söylediği şey bu ülkenin gerçekleriydi. 30 yıl önce söylediği şeyler bugün de geçerli. Aynısı öngörüleriyle bugün geçerli olmuş. Ne dedi 30 yıl önce? “Bu tarikatlara üye olan çocuklar 30 yıl sonra general olacak.” Dedi.  “Laiklik düzenine, Cumhuriyetçiliğe karşı çıkacak. Ayaklanacaklar.” Demişti. Aynısı yaşadık. Onun için Uğur Mumcu’nun çizgisinde Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı Cumhuriyetçi bir anlayışımızla önümüzdeki seçimlerde bu zihniyetlere “dur” diyeceğiz.  Aynı zamanda burası eskiden Uğur Mumcu Meydanı’ydı, Kent Meydanı Projesi'nden sonra bazı kişilerde bir takım şüphe uyanmıştı burası değişecek mi diye. Belediye başkanımız böyle güzel bir heykel yaptı, burayı da tekrar Uğur Mumcu Meydanı olarak Sinoplulara armağan etti.”

Törende bulunmayan fakat gönderdiği mesajı okunan Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan ise; “''Ne kadar çok öldük yaşamak için'' diyor şair Onat Kutlu şiirinde. İnsanca yaşamak, gelecek nesillere kardeş ve özgür bir ülke bırakabilmek için ne acı günler,ne mücadelelerden geçildi. Sivas'ta tek suçu bağlama çalmak olan canlar diri diri yakıldı. Bugün de bu alanda, Uğur Mumcu Meydanı'nda Türkiye'nin en cesur kalemi Uğur Mumcu'yu anacağız. Bundan 30 yıl önce tehditlerle yılmayan, baskılara boyun eğmeyen araştırmacı gazeteci ve yazar Uğur Mumcu karanlık ellerce katledildi. Somut belge ve tutanaklarla doğrunun peşinde koşan, yaptığı haber ve programlarla gündeme ışık tutan Uğur Mumcu'yu hayattan koparan faşist ve gerici zihniyetin bilmediği bir şey vardı, fikirlere ket vurulmaz!  Bugün aramızda binlerce Uğur dolaşıyor, Uğur Mumcu 30 yıl önceki dik duruşuyla her birimize örnek oluyor. Onun ideolojisi, savunduğu fikir ve aydınlattığı tarih günümüze ışık tutuyor. Uğur Mumcu Sesleniş şiirinde hepimize şöyle seslendi:
Bizi öldürenler, bizi asanlar, bizi sokak ortasında vuranlar, ağabeyimiz, babamız yaşlarındaydılar. Ya bu düzenin kirli çarklarına ortak olmuşlardı, ya da susmuşlardı, bütün olup bitenlere. Öfkelerini bir gün bile karşısındakilere bağırmamış insanların gözleri önünde, öldürüldük. Hukuk adına, özgürlük adına, demokrasi adına, batı uygarlığı adına, bizleri bir şafak vakti ipe çektiler. Korkmadan öldük ey halkım unutma bizi! Uğur Mumcu'yu unutturmak, 30 yıl önce ona yaptıkları gibi baskılarla şimdi bizleri sindirmek isteyenler iyi dinlesinler, Uğur Mumcu'yu unutmadık, unutmayacak ve asla da unutturmayacağız. Bu meydanın adı Uğur Mumcu Meydanı, altını çizerek söylüyorum O'nun adı bu meydanda yaşamaya devam edecek. Uğur Mumcu Meydanı'na konumlandırdığımız heykeli ile de Uğur Mumcu'nun hatırasını Uğur Mumcu Meydanı'nda yaşatmaya devam edeceğiz. Uğur Mumcu'nun kararlılığıyla, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün devrimleri ve ışığında yürümeye devam edecek; çocuklarımıza aydınlık, çağdaş ve demokratik bir gelecek bırakacağız.  Uğur Mumcu heykelini yapan kıymetli hocamız Dr. Öğretim Üyesi Ertuğ Atlı'ya saygıdeğer emekleri için teşekkür ediyor, basınımızın unutulmayacak cesur kalemi Uğur Mumcu'yu saygı ve minnetle anıyorum.

Sinop Belediye Başkan Yardımcısı Bülent Oktay, daha önce bulunan heykelin meydan tadilatı nedeniyle kaldırılmak zorunda kalındığını belirterek, “İki seneden beri süren Meydan Projesi çerçevesinde daha önce bulunan heykel kaldırıldığı için projenin bitmesi bekleniyordu. Proje bittikten sonra heykeli Uğur Mumcu’ya yakışır bir şekilde tekrar başkanlık makamı olarak karar verilerek İstanbul’da yaptırıldı. Bugün ise meydanımıza yakışır bir şekilde tekrar yerleştirilerek meydanımızla uyumlu bir hale getirdik” şeklinde konuştu.

Mumcu ile aynı dönemde aynı yayın organında çalışan Sinoplu gazeteci Cengiz Demirel ise “Kendisiyle direkt olarak bir tanışıklığım yok ancak ben 1985’te başladım il temsilciliğine Sinop’ta. O dönemde 12 Eylül sonrası hemen hemen Türkiye’deki tüm siyasi tutuklular Sinop Cezaevi’ne gönderilmişti. Hayatımın ve gazeteciliğimin en büyük desteğini ondan şu şekilde almıştım; ‘Hangi kurumda olursa olsun bu ülke için canını verebilecek bir vatansever mutlaka vardır. Onlar bir kenarda lanet okuyarak suskun durabilirler, o vatanseveri bulup çıkartmaktır’ demişti. Bu yolda yürüdüm ve o dönemin bütün işkencelerini ortaya çıkarttık” dedi.

Tören bitiminde vatandaşlar, Mumcu’nun heykeline karanfil bıraktı.

2023/01/2023-01-24-16-29-40.jpg 2023/01/2023-01-24-16-29-43.jpg 2023/01/2023-01-24-16-29-45.jpg 2023/01/2023-01-24-16-29-51.jpg 2023/01/2023-01-24-16-29-57.jpg
Kaynak: Haber 57
Bu haber 296 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • D
    2 gün önce
    Ordaki milete sorsaniz niye burdasini cogu bilmez ugur mumcunun sinopa ne faydasi olmus
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkeli can suyuna kavuşuyor
Türkeli can suyuna kavuşuyor
Baltacı, Ilgaz Tünelini meclise taşıdı:
Baltacı, Ilgaz Tünelini meclise taşıdı: "İş bilmezliğin...