Reklam
Çevre Kampanyası ve sonrası...
Yunus Celal ARAZ

Yunus Celal ARAZ

Çevre Kampanyası ve sonrası...

07 Ekim 2016 - 23:10

Merhaba değerli okularım. İlçemizde geçtiğimiz günlerde yapılan “Temiz Çevrem” kampanyasından söz etmek istiyorum. Bilindiği üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1-7 Mayıs tarihleri arasında kampanya düzenlendi ve ilçemizde de bu kampanya kapsamında etkinlik gerçekleştirildi. Duyurular yapıldı, haberler yapıldı ve 7 mayısta otogar içerisinde toplanıldı. Kimler mi katıldı? Kaymakam, Belediye Başkanı, siyasi parti temsilcisi (sadece CHP İlçe Başkanı katıldı), sivil toplum örgüt temsilcileri ve belediye, orman işletme personelleri ve öğrenciler katıldı. Maalesef duyarlı vatandaşımız da yok denecek kadar az... Temiz toplum istiyoruz, temiz çevre diliyoruz ancak en azından fırsatı olup da katılım yapabilme imkanı olan vatandaşlarımızın olabileceğini düşünüyoruz, ama maalesef toplumsal duyarlılıkta gerilerdeyiz...

Etkinlikte kurum amirleri örnek davranış göstererek her biri bir poşet ve eldiven alarak çöp toplamaya başladılar. Katılanlardan ise takdir aldılar... Çünkü makam mevki bir tarafa, bu çevre hepimizin. Ne ekersek onu biçeriz, nasıl bir çevre istiyorsak onun için çaba göstermemiz gerekir. Üstümüze düşen görevi yaparak ilk başta kendimiz örnek olmamız gerekir. Daha sonra başkalarını eleştirebiliriz...

Belediyenin temizlik konusunda bir hatası olunca eleştiriyoruz, vatandaş olarak temiz çevre bilincini başkalarından beklediğimiz için, kendimizde hiç suç bulmuyoruz. Çevre temizliği anlamında da gereken özeni göstermiyoruz.

Örneğin, mutfakta kullandığımız atık bitkisel yağlar... Doğaya atılan 1 litre atık yağın, 1 milyon litre içme suyunu kullanılamaz hale getirdiğini biliyor musunuz? Bu yüzden hepimiz bu konuda duyarlı olmalı ve de çevremizdeki insanları da bu konuda bilinçlendirmeliyiz. Bazı firmalar teşvik için 5 litre kızartma yağı için 1 litre sıvı yağ hediye ediyor. Atık yağları toplamak için firmalar belediye ile anlaşıp belirli yerlere atık yağ toplama kutusu koyuyor ve doğa korunuyor.

Firmalar topladıkları bu atık yağları bir takım kimyasal işlemlerden sonra, dizel motorlu araçlarda rahatlıkla kullanılabilecek biyodizele dönüştürüyor. Zaten sağlığımız için de “kızartma yağı 1 kez kullanılmalıdır”. Yağ bir kereden fazla kullanıldığında kömürleşiyor, insan sağlığı için zararlı hale geliyor. İçindeki kanserojen, polar madde oranı artıyor. Eğer dökmek zorundaysanız, Çok çaresizseniz ve atık yağı lavaboya ya da toprağa dökmekten başka bir seçeneğiniz olmadığını düşünüyorsanız… Lavabo açıcı malzemelerden alın, sulandırarak atık yağın içine dökün ve 40 derecede yağı biraz işleme tabi tutun. Böylece atık yağ sabunlaşsın ve doğada daha kolay çözünsün. Unutmayın bu ancak çok zorunlu hallerde uygulanacak ve doğaya zarar veren bir çözümdür. Ancak ilk seçeneğe göre daha az zarar verir.

Atık yağların toplanması ancak belediyenin katkısıyla ilçemizde uygulanabilir. Belediyenin atık yağ toplayan firmalarla diyalog kurarak, ilçemize atık yağ toplama kutusu koyarak bilinçli vatandaşlarımız da bu konuya destek vererek doğanın korunmasına katkı sağlayabiliriz. En kısa zamanda bu çalışmanın ilçemizde de uygulanması dileğiyle.

Hürmetlerimle...

Kullanılan kaynak: www.gazetesiz.com

Bu yazı 3063 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar