Reklam
Türkeli ve Hastane
Yunus Celal ARAZ

Yunus Celal ARAZ

Türkeli ve Hastane

30 Eylül 2020 - 21:48 - Güncelleme: 30 Eylül 2020 - 22:46

İlçemizde son günlerde sıkça gündeme gelen ve tartışma yaratan bir konu: yeni hastanenin otogara yapılmak istenmesi.

Bildiğiniz üzere "Yeni hastanenin otogar mevkiinde yapılması kararını nasıl buluyorsunuz?" diye sosyal medya hesaplarımızdan anket oluşturmuştuk. Anketten çıkan sonuçta büyük çoğunluk, hastanenin otogar mevkiinde yapılması kararının doğru olduğunu söyledi. Sonuçları paylaştığımızda da sanki o oy verenler oy verdiklerinden dolayı pişman olmuşçasına paylaştığımız anket sonucuna yüzlerce yorum yazarak hastanenin otogar mevkiinde yapılmasının yanlış bir karar olduğunu ifade ettiler.

Benim de daha üç yıl önce yaşanan sağlık ocağının mevcut yerinde yeniden yapılması kararında yaşananlar aklıma geldi.

Biliyorsunuz, o zaman da önceki dönem Belediye Başkanı Halil Dilek Özcan, ilçe merkezinin karmaşık halde olduğunu belirterek, yeni sağlık ocağının Atatürk İlk ve Ortaokulu yanındaki belediyeye ait alanda yapılmasını istemiş ve belediye olarak mevcut yerde yapılmaması için yapı ruhsatı izni vermemiş, AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş de sağlık ocağının mevcut yerde yapılması gerektiğini savunmasıyla anlaşmazlık çıkmıştı. Halkımızın bir çoğu da, 'Sağlık ocağı merkezde olur, oraya neden yapılsın, kim gidecek?' diyerek karşı çıktılar. Bir süre bu anlaşmazlıktan dolayı sağlık ocağı yatırımı nadasa bırakıldı ve sonrasında yapılan 2019 Mart seçimlerinde AK Parti adayı Veysel Şahin'in Belediye Başkanı seçilmesinin ardından, Sinop Milletvekili Maviş'in de destekleriyle Sağlık Ocağı mevcut yerde inşaatına başlanmış ve şuanda da yapımı devam etmektedir.

Şuan yeni yapılmak istenen hastane, kaba inşaatı tamamlanacak Sağlık Ocağının tam 150 metre ilerisinde düşünülüyor. Ve ilçenin en kalabalık, karmaşık bölgeleri bu alanlar. Bu nedenle yeni hastane ile ilgili alınan karar beni biraz tereddütte bırakıyor.

Ayrıca yine sağlık ocağı için yapılacak hizmet binasında 112 Acil Servis İstasyonu da bulunacak. Özellikle Perşembe günleri 112 Acil Servis İstasyonunda bulunacak ambulans, acil vakalarda saniyelerin bile öneminin büyük olduğu bilinmekte iken, trafik karmaşasına takılmadan nasıl vakalara ulaşacak bilmiyoruz. Biz o dönem sağlık ocağının ifade ettiğim nedenden dolayı mevcut yere yapılmaması gerektiğini savunmuştuk ancak, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri bizim sağlık ocağı hususunda sessiz kaldığımızı belirterek bizi görevimizi yapmamakta suçladı. Bende işin açıkçası o ses çıkaranları şuanki durumla ilgili ne düşündüklerini merak ediyorum. Yeni hastanenin yapımına karşı mı çıkarlardı, yoksa sağlık ocağının 150 metre ilerisine yapılmasına 'doğru karar' mı derdi.

İlçemize kim bir taş üstüne taş koyarsa Allah ondan razı olsun. Bizim amacımız doğru kararın doğru yerde doğru şekilde uygulanması.

Selametle. 

Bu yazı 38899 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 18 Yorum
 • Akın57
  3 ay önce
  Umarım ilçe Gelişir. Fakat benim hiç umudum yok. konuyla ilgisi yok ama millet uzaya tatile gidiyor benim köyümde 15 gündür telefonlar çalışmıyor yazın ortasında..doğudaki köylerin yolları 5 seritli otaban gibi. bizim köyümüzde telefon cekmiyor yıllardır bu ilçeye kimse bir şey yapmadı. yapilmasıda engelleniyor..
 • TDH eski çalışanı
  1 yıl önce
  Eski lojmanı yıkıp yeni bir bina yapın yolunuda çatalzeytin tarafa doğru dik olmayacak şekilde açın alın size proje daha uygun bir alan yok.
 • Vatandaş
  1 yıl önce
  Ben daha evvelde yazmistim Hastanenin yeri bence çok müsait sadece biraz bakım yapilabilir çevre düzenlemesi vs. Ama zaten saglik ocagi mevcuz arkadaslar tam merkezi bir yere Hastane yapilmaz zaten trafik kesmekes yeni gelisen bir ilçe bu hataya düsmesin ilçeyi betona bogmayin artik biraz mantik yürütün....
 • Muhterem DEMİREL
  2 yıl önce
  Teşekkürler. Bakıyorum milletin çoğu benim dediğime gelmiş. Gelmeyenlerde türkeli de oturmayanlar herhalde. Büyükler ister dinler ister dinlemez onu bilemeyiz. Ne demiştim."otogara hastane yapmak Türkeliye yapılan en büyük yanlıştır."
 • Bayram Ali özcan
  2 yıl önce
  Hastane hakkın da yazı yazıyorsunuz Türkeli büyüsün gelissin diyorsunuz Ben Türkkelinde HastanedeCalısan bir kisiyim Ambulans ilk kadrolu Söför olarak calıstım Türkeli Devlet Hastanesinde Hizmet verdim şimdi Ayancık ta hizmete devam ediyorum bu kurumda Türkelinde herkese hizmetim olmustur yanmışım da bilmeden hatam kusurum olmustur fakat ben Ambulansta çalışmaya devam ediyorum Her ilçeye Ve İllere Hasta getirdim hastaneleri ben biliyorum örnekleri vereyim YENİ YAPILAN HASTANELER KASTAMONU SİNOP BAFRA DEVRAKANİ BOYABAT AYANCIK SAMSUN ÇORUM BOLU Örnekler bunlar ya il veya ilçelerin girişinde veya cıkısında biz Türkeli niye İlce İCİNE YAPILMAK İSTENİYOR Saygılar
 • Melek
  2 yıl önce
  Ben yeni bir hastahane yapılmasını doğru bulmuyorum ona yapılacak yatırımın mevcut hastaneye yapilarak donanımının güçlendirilerek daha iyi hizmet verecek hale getirilmesi gerekir. Bütün şehirlerde hastahaneler şehir merkezlerinin dışına yapılırken alt yapısı, sehirlesmesi tam olarak tamamlanmamış nüfus ve bina yoğunluğunun çok fazla olduğu şehir merkezine yaptirmadaki ısrarı anlayabilmiş değilim. paramızın bu kadar çar cur edilip plansız yatırımların hiç kimseye fayda getireceğini sanmiyorum
 • Nazım
  2 yıl önce
  Bana hastahane yeri neresi olsun diye sorulsaydı yılanlık derdim. Bir inat uğruna yazık ediyorlar.
 • Alejandro
  2 yıl önce
  Yeri uygun değil aytıca proje 30 yataklı. Asıl bunu konuşun . Yerini falan boşverin . Ayancığın 3/1 i kadar hastane yapılacak . Şimdiden buna baskı yapın bence .
 • Yarna
  2 yıl önce
  Sağlık ocağının yeri gayet iyi.Çünkü oraya yapılmasaydı yerine yine betona gömülmüş bir görüntü ortaya çıkacaktı.Türkeli’de önce çarpık bina yapılaşmasını konu etmeniz gerekmiyor mu?ayrıca uzun süredir bitmeyen ve ilçeyi denizden kopartan yol için de bir girişim yapan oldu mu? Veya yazı yazan,anket yapan?Hastane yeri tahsis edilmiştir ve bu tahsis belli kriterlere göre yapılmıştır.Bu memleket hastane eksikliğinden ve yol sorunundan yıllarca çekti. Enerjimiz bu iki temel sorunu nasıl hallederiz üzerine olmalıdır. Son model sağlık ocağı ve hastane yapılacak. bu bizi ilk aşama olarak çok mutlu etmeli. Sonrası ise ilçe halkının birliğinden bütünlüğünden geçer. Herkes siyaseti bir tarafa bırakıp temel sorunlar üzerine yoğunlaşsın. Bu temel sorunlar; hastanenin nasıl en gerekli branşlarda hizmet vereceği,yol sorununun nasıl çözüleceği...Başka Türkeli yok arkadaşlar. Hayırlı uğurlu olsun.Daha güzel yarınlara
 • Ersin ÖZTÜRK
  2 yıl önce
  Mesleği şehir planlamacısı olanların önünü arkasını hesap ederek verebileceği bir karardır bu. Her kafadan bir ses çıkarsa karmakarışık bir şey çıkar ortaya. Şehir planlamaları Bu eğitimi bunun için alıyorlar. Yok çevre şehirciliğin yada belediyenin şehir planlamacısı, çıksın kamuoyuna neleri hesap ederek hastanenin yerinin neresini daga uygun olacağını anlatsın. Bu kadarını yapmakta zor olmasa gerek. Yok eğitimlerini mesleklerini milletin rahatı için değilde siyasi olarak kullanıyorlarsa Allah yedikleri ekmeğin hakkını soracaktır.
 • Secati kaya
  2 yıl önce
  Hastaneye en uygun yer orman işletme binasının yeri çok güzel bir alan mükemmelde olurdu yolda geçtikten sonra
 • hasan demircan....ışıklı.....
  2 yıl önce
  mevcut hastane daha aktif hale getirilirse yeni hastaneye ihtiyaç olmaz. amaç bir şeyler yapmak ise, ilçede başka sorun yok mu? var, hemde çok var, hangisini sayalım ?
 • Nermin Birdal
  2 yıl önce
  Ben Almanyada yoğun bakım hemșiresiyim Türkeli haberlerini düzenli takip ediyorum. hastanenin merkeze yapilmas çok iyi olur arabası olan var olmayan var, genci var ýașlısı var tekerlekli sandalye kullananlarida unutmayalim. Herșeyi ve herkesi düșünerek karar verlmedi gerekiyor. O hastane bitince orada inșaallah hemșire olarak göreve bașlicam.
 • Songül yıldırım
  2 yıl önce
  Millete yaranılöaz kardeşim kışın tepeye çıkamıyom araba bulamıyoruz hastane itin öldüğü yerde diyolardı şimdikide ilçenin merkeze yakın gene olumsuz yorumlar yazılıyo ne istiyosunuz size çalışan belediye batıyomu illada muhalefet oluyosunuz ben 40 yıldır avrupadayım hastanelerin nerdeyse tamamı şehir merkezine yakın alanda, öylesine laf olsun diye yorum yapmayın devlet baş olmuş sağolsun sizde el verinki ilçemiz kazansın
 • Gurbetçi
  2 yıl önce
  Herkez herşey diyecek herşey yazılacak vatandaş ne derse desin ne isterse istesin sonuç gene aynı karar alınmış yer belirlenmiş ihale yapılmış geri dönülmez bir hal almış biz ne dersek diyelim nereyi istersek isteyelim sonuç çıkmaz boşuna yormayın kendinizi şu anda trafikle başa çıkılmıyor o zaman nasıl başa çıkılacak bilemiyorum şu anki hastanenin nesi var bilmem
 • Vizyon
  2 yıl önce
  Hastane yapılsın ama orta yere yapılmasın, hayvan barınağınin oralar olabilir, hastanenin mevcut olduğu yer olabilir.. AMA KESİNLİKLE SAHİL VE YAKINLARI OLMASIN.
 • Lütfi üstündağ
  2 yıl önce
  Hastane herkezin ulaşabileceği bir yer olmalı hastanede herşey mevcut olmalıki o zaman o hastane sayılır kalp krizi olan hastaya orda müdahale olmalı sinop veya samsuna kadar çile çektirilmemelidir biz memleket olarak her ilden çok gerideyiz bunu aşmamız lazım herkzin yapacağı işi iyi istişare yaparak daha iyi olur
 • Kenan özcan
  2 yıl önce
  Sevgili hemşerilerim bence mevcut hastanenin yeri iyi bence önemli olan dr olması bakıyorum yıllarca takip ediyorum dr kalmıyor neden bilmiyorum bir sorun var sanırım şübir gerçek sağluk ocağı çok yalın türkelini. Birtane çocuk parkı var bizlere sağlık ocagı bile yeter yeterki dr olsun saf ygılarımla ben ce burası hastaneye uygun degil bence yetkililer daha iyi bilir saygılar

Son Yazılar