Reklam
  • Reklam
Benzemek
Zahir KELEŞ

Zahir KELEŞ

Benzemek

17 Aralık 2018 - 09:52

Bismillahirrahmanirrahim. Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. Sevgili okurlar, "Benzemek" ismiyle başladığım yazımdaki maksadım, kimin, kime benzemeye çalışması lazım ve benzemelidir. Söz konusu hemen hemen bütün islam ülkelerindeki yaşam tarzlarının öz olmaktan çıkıp, batıya, Avrupa'ya benzeme çaba ve gayreti. Neden, niçin bilmiyorum ama, islamla, müslümanla hiçbir alakası olmayan batı yaşam tarzının, bu kadar ortaya çıkarılmasının maksadı düşündürmüyor değil yani.

Baktığımızda, daha düne kadar yıkanmayı bilmeyen, evinde banyosu dahi olmayan bir millettin neyine benzemektir bu çaba. İngilizine, Almanına, Fransızına benzemek niye, kendin olmak varken. Ali İmran Suresi 105. ayette Allah (c.c) şöyle buyuruyor: "Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra, parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın" İşte onlar için büyük bir azap vardır bu ayette belirtildiği gibi. Müslümanlar, kendi aralarında ihtilafa düşmemeli, ümmet şuuruyla hareket etmeli. Başka bir ayette de Allah (c.c) "O kafir ve zalimler sizi kendi dinlerine çekip kendilerine benzetmedikçe sizinle dost olmazlar. Evet, Allah Rasulü (s.a.s) bir hadisinde: "Kim bir kavme (topluluğa) benzemeye çalışırsa, o onlardandır" Başka bir hadiste şöyle buyuruyor: "Bizden başkasına benzemeye çalışan bizden değildir"

Evet, şimdi sayalım. Biz Hristiyan mıyız ki yılbaşını kutluyoruz. (Sözüm kutlayanlara tabi) veya yahudi miyiz ki sol elle yemek yemek, ayakta bekletmek, sakalı, saçı onların her çıkardığı modaya şekle göre şekillendirmek.

Olmaz kardeşlerim, olmaz, pisle temiz aynı yerde olmaz. Suyla Sıddık aynı kaba konmaz. Hangi hristiyan, yahudiyi veya gayri müslümü gördünüz kurban kesen. Ramazan'da oruç tutan, Ramazan ve Kurban Bayramı'nı kutlayan. Biz niye onlara benzedik veya benzemeye çalışıyoruz. Hele gençlerimiz, kızlarımız neredeyse artık tanıyamayacağız. Kim bunlar, kim bu hale getirdi bu çocukları, niye kendi geçmişimize dönüp bakmıyoruz. Niye kahramanlıklarla dolu şanlı tarihimizle, giysilerimizle, kültürümüzle yaşamıyoruz yaşatmıyoruz da, o kafir, zalim ve fasıklara benziyoruz. "Biz müslümanız elhamdülillah" demekle olmuyor, müslüman Allah (c.c) emrettiği şekilde bize din olarak gönderdiği ve onun katında tek din olan islama göre yaşamalıyız, yaşatmalıyız. Unutmayalım tarih tekerrürden ibarettir. Herşey mutlaka aslına rücu edecektir. Gelin silkelenip, özümüze dönelim. Biz bize benzeyerek yaşayalım Allah'a emanet olun.

Bu yazı 2291 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar