Reklam
 • Reklam
Hoca ve Padişah
Zahir KELEŞ

Zahir KELEŞ

Hoca ve Padişah

07 Ekim 2016 - 23:11

Bismillahirahmanirrahim. Merhaba sevgili ve kıymetli okuyucularım. Sizlere bu hafta, yerinde ve zamana uygun bir hikaye anlatmak istedim. Her ne kadar hikaye ise de günümüzle de bayağı alakalı bir hikaye.

Evet, günün birinde, bir kasabada oturan yoksul bir karı koca varmış. Yoksul kadın birgün köy çeşmesine iner köy imamının eşiyle karşılaşır ve imamın eşinin kollarında boy boy bilezikler, üstünde ipek kadife güzel elbiseler görür ve kıskanır. Eve gelir gelmez kocasına şöyle der; "Herif herif, ya imam hoca ol, yada ben babamın evine dönüyorum" Adam; "Yapma hanım, ben bu yaştan sonra nerde okur, nasıl okur hoca olurum" dese de eşini ikna edemez. Günlerce düşünür, taşınır, çözümü bulur. Şöyle ki, dönüp eşine şöyle der; "Senin dediğin gibi hoca olmam için buralardan gitmemiz lazım, burada herkesler bizi tanıyor, bizi tanımayacakları bir memlekete gidip, orada kendimi hoca diye tanıtıp, geçinir gideriz" der ve yola çıkar, yerleşir, memleketlerinden uzak bir yerde kendisini hoca tanıtıp, hanımının da reklam edişleriyle güzel güzel geçinirken, birgün memleketin padişahı bir rüya görür, ama rüyasına kimse tabir edemez. Nitekim muhafizlardan biri, "Efendim, uzaklardan bir hoca gelmiş diyorlar çok meşhurmuş" Padişah; "Hemen gidin getirin" der ve zaptiyeler kapıyı çalar, adam; "Buyrun" der, "Padişah seni çağırıyor hadi" deyince adam; "Al işte hanım, Padişah gerçek hoca olmadığımı anladı, kafamı koparacak, hadi hakkınıda helal et" der ve yola koyulur derken bir süre yol aldıktan sonra bir ses duyar, çakma hoca "Hey gafil nereye" der döner hoca sağa sola havaya bakar kimseyi göremez, ses yere bak yere der adam yere bakınca dile gelmiş bir yılan görür, yılan nereye, niçin gittiğini sorar, adam anlatır "Korkma ben sana ne olduğunu anlatacağım" der "Ama bir şartım var" deyince bizim hoca kabul eder, şart da "Bu padişah sana tabirine karşılık 100 altın verecek, yarısını bana getireceksin" hoca söz der ve gider. Padişah hocaya rüyanın ne olduğunu sormadan Hoca; "Padişahım siz rüyanızda kurt görmüşsünüz iyi bir alamet değil, kendinize çeki düzen verin, herşey daha iyi olur" der Padişah şaşırır ve "100 altın verin" der. Bizim hoca altınları alır, yılana doğru gelir ve eline de bir taş sıkıştırmış yaklaşır, "Yılan kardeş gel altınları al" der. Yılan, kafasını çıkarasıya taşı yılanı öldürmek kastıyla fırlatıp, "Sen ne yapacaksın altınları" der ve gider.

Gel zaman git zaman, tekrar kapıya muhafızlar dayanmış. Anlar hatasını; "Eyvah" der yola koyulur, yılanın yuvasına yakın gelir ve başlar Allah, din, iman adına yalvarmaya, söyle der; "Söz bu seferki altınların hepsi senin" der. Yılan, "Çıkar hadi sana bir şans daha" der ve rüyayı anlatır, Hoca huzura çıkınca, Padişah daha ağzını açmadan, "Padişahım rüyanızda tilki görmüşsünüz, alameti kendinizi biraz daha düzeltmeniz lazım" demiş, Padişah ikinci kere hayret etmiş ve "200 altın verin" demiş almış bizim hoca altınları bu sefer yılanın setine bile uğramadan kestirmeden gitmiş gitmesine de, aradan zaman geçer ve üçüncü defa zabtiyeler kapıya dayanınca hoca, "Bu sefer hapı yuttu" der, başı eğik iki büklüm yılanın olduğu yere gelir ve saatlerce yalvarır. "Allah BillahTallah" der ve sonunda yılan görünür, yılan "Kardeş söz bu sefer altınların hepsi senin" der ve yılan dan tabiri alır huzuru Padişaha varır, üçüncü defa padişah birşey demeden hoca padişaha şöyle der, "Padişahım rüyanızda koyun görmüşsünüz koyun bereket ve düzgünlük alametidir. Bu minval üzere devam edin" der, Padişah 300 altın verir, bizim hoca bu sefer gerçekten yılanın olduğu yere gelir ve seslenir "Yılan kardeş gel payını getirdim al" deyince Yılan; "Sana güvenmiyorum bırak olduğun yere git" der ve hoca gerçekten altınları olduğu yere bırakır. Helallik isteyip arkasını dönüp gider. Yılan, bir süre arkasından bakar ve sonra geri çağırır hocayı "gel gel" der "Bak hoca, birinci de Padişah kurt görmüştü herkesle birlikte sende kurtlaşmıştın, kafamı çekmeseydim kafamı koparacaktın, ikincide Padişah tilki görmüştü herkesle birlikte sende tilkileştin ve semti uğramadan evine gittin. Bak hoca Padişah rüyasında koyun gördü Padişah düzeldi millet düzeldi bak sende düzeldin. Al bana yaramaz o altınlar da senin olsun". Kıssadan hisse Allah'a emanet olun.

Bu yazı 4711 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • YARNALI
  3 yıl önce
  Sayın ZAHİR Bey. Hikaye iyi de Sonuç olarak verdiği Mesaj; Yalancılara, Ahlaksızlara, Hilbazlara, Dürüst olmayanlara cesaret veren bir mesaj veriyor. Keşke İkinci seferde, yılan onu anakonda gibi sarmalayıp bağıra bağıra öldürseydi. O zaman bu hikayedeki yeni şekliyle, düzenbazlara bir ders olup kamu düzenini bozan - -bozacak güvensiz, yalancı, egoist, akılsız insanlara dizginleyici doğru bir mesaj verirdi. Saygılarımla.
 • Gülsüm aydoğan
  1 yıl önce
  Kddş

Son Yazılar