Reklam
Arıcılık yapanlara tavsiyeler
Mehmet YALDIZ

Mehmet YALDIZ

Tarım Köşesi

Arıcılık yapanlara tavsiyeler

19 Ekim 2020 - 17:35

Değerli arıcılar. İklimlerin değişmesi, mevsimlerin kayması, havaların sıcak olması ve yağmur yağmadığı için doğanın kendini yenileyememesi gibi sebepler tüm canlılarda olduğu gibi, arılar üzerinde de olumsuz etkileri olduğunu söylemektedirler. Uzmanlar; çünkü yağmur yağmadığı için bu mevsime has açan çiçekler çıkamamakta ve arının en önemli besin kaynaklarından birisi olan polen (çiçek tozu) üretemediği için yavru yapmakta ve beslemekte eksikler olduğu için arılar yeterli mevcuda ulaşamadılar ve hatta bazı kovanlarda yavru üretimi tamamen durma noktasına geldi.

Nasıl ki bazı şeyler yapılırken biri eksik olduğunda noksanlık hissediliyor ve o iş düzgün olmuyorsa, arılar da bal ve polen birlikte olmazsa arıların çoğalması, yeni yavru üretimi olmamaktadır. Arılar, bunu bildikleri için polenin bol olduğu zamanlarda polen yedeklemekte ve bu gibi durumlarda bu yedekten kullanmaktadır, ama arı her zaman temkinli davranmakta eğer dışarıda bulma imkanı varsa yedekten harcama yapmamaktadır.

Şimdi; bir miktar da olsa yağmur yağdı, doğa canlandı, bu olumsuzlukta olabilecek ana kayıplarını öğrenmek maksadıyla arılarımızın kontrollerini yeniden yapalım. Kovanda ana veya yavru var mı, bal stoğu ne kadar, yeterli mi, arı mevcudu nedir.

Eğer ana arı var ve yavru yapmaya başlamış ise sorun yok demektir. Hala yavru yoksa ve arı mevcudu da azalmışsa yapılacak tek şey zayıf kovanların birleştirilmesidir. Arıcı arkadaş, arı kışa nasıl girerse öyle çıkar veya çıkamaz, yani kuvvetli girerse, kuvvetli çıkar, zayıf girerse, ya çok zayıf olarak çıkar yada çıkamaz, bu kuralı unutma.

Bir de daraltma işlemini de yapınız. Varroa mücadelesini yapınız, kovan uçuş deliklerini daraltınız, kovanlarda çatlak, patlak varsa yenileriyle değiştiriniz ve kovanı örtü bezi veya tahtasını güzelce kapatınız.

Unutma, en iyi arı senin kendi arın, bu yöreye adapte olmuş, arı en iyi arıdır. “Falancadan aldım”, “falan yerden getirdim”, bunları geçiniz. Kendi arına iyi bak; umarım hep birlikte iyi bir kış sezonu geçiririz ve arı ölümleri az olur, arı milli servettir, arı gelir kapısıdır, arı doğanın vazgeçilmezidir, sakın unutma. Hoşçakalın, saygılarımla.

Not: Arıcılar birliğine kayıtlı arıcılar, arı desteklemeleri bu ayın (30.10.2020) sonunda sona ermektedir. Kayıtlarınızı yaptırınız.

Bu yazı 4764 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar