Reklam
  • Reklam
Güzel kalpli insanlar
Abdullah KURU

Abdullah KURU

Güzel kalpli insanlar

30 Nisan 2019 - 09:35

Çeşit çeşit insan tipleri vardır. Hayatı pozitif yaşayanlar ve negatif yaşayanlar. Bazı insanlar vardır ki evrensel yüce ufka sahiptirler. Tüm zıtlıkları harmanlayıp, hayatı domine etmeyi başarırlar. Hazmederler, hoş bakarlar, katlanırlar. Güzel kalpli insanlarda şu özellikler dikkat çekicidir.

-Herkesi dikkate alır, dinlerler.

-Empati yaparlar

-Sevgi ve duygularını gizlemezler

-Yardım severdirler.

-İçtendirler

-Hep motive ederler.

-Her ortamda rahat ve güven veririler.

-Ayrıntıları iyi görürler.

-İnsanları oldukları gibi kabul ederler.

Güzel kalpli insanlar hayata hep değer katarlar. Düşeni kaldırır, ağlayanı güldürür, yitik değerleri ortaya çıkarırlar. Bu kimselerle ilgili yaşanmışlıkların hikayesi hayatımızda hep vardır. Mesela; İşyerinde muhtaç öğrencilere kapısını açan, harçlık ikram edenler, Pazar yerlerinde garibandan alışveriş edenler, onlarla pazarlık etmeyenler. Özel aracını değil kazansın diye taksiciyi çağıranlar, ayağı takılıp tökezleyip düştükten sonra kalkıp etrafta gören oldu mu acaba diyen kimseye kafasını çevirip utanmasın diye görmemiş gibi yapan güzel düşünceli insanlar.

Zatın biri soğuk bir havada, sabahın erken saatinde, merkebi ile odun satan adamı görür ve odunu almak ister. Hanımı oduna ihtiyaçları olmadığını söyleyince adam derki; "Hatun! bizim oduna ihtiyacımız yok ama bu adamın bu saatte odun satıyor olması belli ki onun paraya ihtiyacı var" der.

Böyle anlayışlı insanların olması hayatı diri tutan, toplumda düzen ve dengeyi sağlayan, kaynaşma ve birlikte hayatı paylaşmanın zevkini artıran hayatın dinamikleridir. İnsanları kenetleyen, bozulmamış fıtratı sergileyen yüce ruhlu kimselerdir. Bu ruhtaki güzel insanların sayılarının çoğalması ümit ve duası ile.

Bu yazı 1941 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar